näin norjassa

örjen mäki

13

1188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jälkiviisas pöllö

      hinurikuski olis voinut vetää vinssillä ja tassut alas!

      • Etuviisas Jänis,

        Vaan kun ylämäki saattaa olla jopa 5km pitkä! On monta vajerinsiirto jos vinssilä vetää!


    • ei ikinä väärässä

      Monta vaijerin siirtoa tulee myös kun noita romuja ruvetaan tuolta rotkosta ylös naaraamaan.

      • norjanteli!!!

        jos puolikkaan kuskilla olisi ollut oikea määrä ketjuja päällä ei vahinkoa olisi sattunut,ihme että se tuollaisella varustuksella oli siellä liikkeellä.


    • rekkavaari

      Tais puolikkaan kuskilla olla lukko päällä ja liian raskas kaasu jalka, niin lähti liukuun sivulle. Itse olen saman kohdan ajanut kettinkien kanssa 60-70-luvulla. Olivat silloin kyllä pakolliset ja taitavat olla nykyäänkin. Örjen jälkeen vanhan tien varressa METRO-tytöiltä piikkiketjut ostettiin, juotiin kahveet, tankattiin ja ostettiin matkaan vielä 50 kg suomen sokeria mukaan. Metro tytöt oli äiti 80v. ja tytär 60v. ja palvelu pelas. En ole siellä 40 vuoteen ajellu, mutta muistot mukavat Oslon reissuilta. Oslossa aina tytöt odotti siinä Oslon rannassa kun tultiin. en nyt muista enään paikan nimeä mutta kaljoilla käytiin jossain siinä lähellä slumppen nimisessä kapakassa.

      • oslo87

        tytöt vasemmal örjen ja askimin välillä,Carrierin ranta todennäköisesti ja kaljat olumpen suomeksi lumppeni!


      • oslo87
        oslo87 kirjoitti:

        tytöt vasemmal örjen ja askimin välillä,Carrierin ranta todennäköisesti ja kaljat olumpen suomeksi lumppeni!

        sorry.tytöt oikealla!


    • sm340

      Niin tai näin, mutta oli kyseinen hinurikuski siinä mielessä tilanteen tasalla että kerkesi hypätä pois kyydistä siinä vaiheessa kun muuttui kuskista matkustajaksi. Oli loppumatkan aika hurjan näköstä menoo.

    • visveg

      Otapas kartta käteen, tuo ei oo läheltäkään ørjee. Paikka on tiellä 78 Mosjøenin ja Sandnesjöenin välillä. Aika tarkkaan 1000 kilsaa on matkaa ørjestä.

    • pohjosen eikka

      Örjessässä tuommosia mäkiä ole :-DDDD
      Tuo viiminen jackpot.. ;-)
      Vittu mitä neropatteja kommentoimaan että miten hinata.. ehkä sillälailla suomen viisarimäessä.. mutta tytöt ja pojat norjassa on nousuja jotka voipi olla useamman kymmennen kilometrinki ;-)

      • olol,ikui,kmujgy

        joo Oslosta Trondheimiin tulee 1500 kilometrin nousu pohjoiseen


    • Vanhajuttu...

      Latvijan puolikas, ilman ketjuja, paikka ei ole paha, myös tienreuna petti kaiteen sisäpuolella. Tosin nupin etupyörätkin on käännettynä kaiteeseen.........?????

      • Joskus norski

        Toppahousujen toimintaa nyt...useamman vuoden seuranneena, ihmettelen suuresti miten selviävät yhdenkään Norjan reissun kotia! ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      17
      5083
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      101
      2311
    3. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      135
      1998
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      48
      1868
    5. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1670
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1266
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      115
      940
    8. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      48
      841
    9. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      303
      831
    10. Kaupungin yt

      Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l
      Äänekoski
      24
      654
    Aihe