Kaipailen täältä nyt jonkinlaista vakuutusta siitä, että voin iloita. Meille tehtiin toinen ivf-hoito, koska ensimmäisestä ei saatu siirrettäviä munasoluja. Nyt siirrosta on takana 15 päivää. Meillä taustalla on miehen siittiöt ja näin ollen olemme joutuneet turvautumaan hedelmöityshoitoihin. Lääkkeenä tukena on ollut lugesteron. Viikonloppuna en enää malttanut olla testaamatta ja la-su tein 3 raskaustestiä, kaikki positiivisia. Viimeisen testin tein eilen aamulla ja sekin oli plussa. Tämä tuntuu vaan jotenkin uskomattomalta ja tietenkin ryhdyin pohtimaan, että onko hedelmöityshoidoilla jotain tekemistä sen kanssa että voisi tulla 4 väärää positiivista? Voinko siis vain nyt iloita ja odottaa 3 viikkoa varhaisultraa? Nyt on siis menossa rv 4 2. Kokemuksia ja mielipiteitä siis kaipailen. Minulla ei pitäisi olla mitään ongelmaa raskautumisen kanssa ja iältäni ole 24v. Jätän nuo luget nyt pois muutaman päivän kuluessa vähentäen annosten määrää ja pelottaa että kun luget loppuu alkaa vuoto....... Kiitos kaikille keskustelijoille jo etukäteen!
Raskaanako?
3
85
Vastaukset
- vihdoin plussa!
JEE, ONNEA =)!!! Koska kyllä se niin plussa varmasti on kuin plussa voi olla.
Mulla näkyi plussa testissä jo 11 päivää siirrosta (ivf, pitkä kaava). Tosin oli haaleahko, mutta hyvin näkyi. Tehtailin hermona aika monta testiä, oikein komean rivin pitkin viikkoa kun en ollut uskoa silmiäni ;). Soitin silloin lääkärille seuraavana päivänä ekasta plussasta ja sanoivat, että testi on luotettava. Lääkkeet ei vaikuta enää ja veritestiinkään ei tarvinnut mennä. Muista, että alkion siirtopäivä on rv 2 0, itse en tätä tiennyt ja laskin punktiopäivästä. Tosin eipä ne pari päivää nyt enää merkkaa, mutta ihan alussa tuntuivat tosi tärkeiltä etapeilta.
Meillä ollaan vielä varovaisia, tänään rv 8 6 eli yhdeksäs viikko. Toivotaan nyt parasta ja hitaasti ruksaan päiviä yli rv12 kiilto silmissä :).Varhaisultra oli meilläkin 3 viikkoa siirtopäivästä, se oli piiiiitkä aika odottaa, mutta palkitseva oli lopputuloskin. Itse koin, että tuon ekan ultran odotus oli jopa piinaavampaa kuin ne kuuluisat piinapäivät.
Lugeista vielä... mulla on edelleen käytössä, mutta pikku hiljaa on viime viikosta lähtien annosta pienennetty. Tällä viikolla loppuu kokonaan. Mulla tosin tuota tukilääkitystä jatkettiin pitkään ymmärtääkseni siksi, että oli jo ennen raskautta aika hankalia vuotohäiriöitä hormoniavusta huolimatta. Joten jos sulla ei mitään kremppaa ole, niin varmasti voit olla huoleti. Kyllä hoitava lääkäri olisi ottanut huomioon jos katsoisi tarpeelliseksi. Jos sulla niitä lääkkeitä nyt vielä on, niin kai niitä voi pikkusen pidempään jatkaakin jos sillä mielenrauhan saa? Eipä niistä haittaa luulisi olevan kun mullekin ihan automaattisesti määräsivät pidemmäksi ajaksi. Mutta kysy ihmeessä sieltä hoitavalta klinikalta!
Nyt sitten vain ihanaa ja turvallista odotusta ja varsinkin nopeaa ajankulua =)!- Pelokas ensikertalainen
Hei kiitos hirmuisesti noin tsemppaavasta viestistä! Odottaminen on yhtä tuskaa ja tuntuu siltä että se todellinen odotus voi alkaa vasta 3 viikon päästä. Kai se on vaan uskottava että pikkuinen otti kiinni ja toivottavasti pitää tiukasti kiinni loppuun asti! Tsemppiä sullekin odotukseen!
- Happy28
Pelokas ensikertalainen kirjoitti:
Hei kiitos hirmuisesti noin tsemppaavasta viestistä! Odottaminen on yhtä tuskaa ja tuntuu siltä että se todellinen odotus voi alkaa vasta 3 viikon päästä. Kai se on vaan uskottava että pikkuinen otti kiinni ja toivottavasti pitää tiukasti kiinni loppuun asti! Tsemppiä sullekin odotukseen!
Mulla samanlaisia tuntemuksia! Meillä ensimmäinen ivf toi kauan toivotun plussan, nyt rv 4 5. Vieläkin on todella outo olo, että oonko mä oikeesti raskaana :) Tein raskaustestit pp14 ja pp16 ja tummat viivat tuli molempiin testeihin, joten luotan nyt noihin ;) On mulla kyllä ihan raskausoireitakin ollut. Viimeisen lugen laitoin eilen aamulla ja mulla kans kävi mielessä, että kauheeta jos vuoto alkaa..
Eka ultra on parin viikon päästä ja lasken jo päiviä siihen! Jännittää ja pelottaa, että onko pikkuisella kaikki hyvin yms. Ei muu auta kun päivä kerrallaan mennään! Ihanaa odotusta kaikille! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996053
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804792Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv963045Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p282843Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262105Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191516Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351067Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125970- 48774