Tilanne tämä: Tarvitsen passikuvat, omistan (hyvän) kameran, haluan ottaa/ otan vaatimukset täyttävän kuvan.
En omista/osta tulostinta, vaan käytän valokuvia tulostavaa liikettä. Mutta pienin löytämäni kuvakoko tulosteissa on ns. kymppikuva. Ja sehän ei passikuvaksi käy.
Onko joku löytänyt jostain liikkeestä juuri passikuvan kokoisen kuvan tulostuspalvelun? Mielellään vielä nettipalveluna, luonnon helmassa kun asun.
passikuvien tulostus liikkeessä
9
3515
Vastaukset
- HaKe
Tottakai kuva pienennetään ja laitetaan 10-kuvan kokiselle pohjalle, siihen mahtuu useampikin.
Näinhän ne passikuvat ammattimaisestikkin tehdään.- halvalla saa
Ja näin saa lisäksi halvalla paljon passikuvia.
- passi ja kamera
No noinhan se käy....
Miten voin olla varma, että "pienennökseni" tulee oikeasti tulostettua aikalailla kokoon 36 x 47mm? Ja näin pää näkyy koossa 32-36mm.
Onko varmempia konsteja kuin suunnilleen kokeilu? Eipä kyllä nuo muutama kokeilukaan kovin kalliikksi käy....:)
http://www.poliisi.fi/poliisi/home.nsf/pages/1420C6E88D44489BC225701900350B51- HaKe
Käyttämäni labbiksen 10-kuvan tarkka koko on 10,2x15,2 cm jolloin kuvasta rajautuu mahdollisimman vähän.
Passikuvaan tarvitaan 1 kuva. 10-kuvaan voi tehdä vaikkapa 3 eri kokoista kuvaa ja valita niistä se oikean kokoinen.
Tai sitten voi käydä oikeassa passikuvassa ja pääsee helpommalla.... - halvalla saa
Kuvankäsittelyohjelmalla sumplaat kuvien, 10-kuvakoon ja tulostinasetusten kanssa.
Niin minä tein. Vein kuvaamoon printattavaksi. Halvalla sai monta passikuvaa.
Kokeilla ei tarvinnut kun soitti ja kysyi valokuvaliikkeestä tulostustarkkuuden.
- Heikki T
On toki helppoa ja halpaa tehdä passikuvat itse, mutta onko kukaan edes hetkeä miettinyt, mistä nykyisin nämä harvat valokuvaliikkeet saavat elantonsa? Aika moni tiettävästi passikuvista, tästä vanhasta kunnon "lypsävästä lehmästä", kuten valokuvaamon yrittävä sanoi.. Eihän se valokuvapaperi ja kamera paljoa maksa kuvaliikkeelle, joten hinta ja arvo eivät passikuvassa koskaan kohtaa. Valokuvaliikkeille tulee todennäköisesti käymään samalla tavalla kuin musiikkikaupoillekin. Palvelu ei kohta merkitse kenellekään enää mitään. Itse maksan mieluusti tuon 15-20€ viiden vuoden välein, että saan jatkossakin astua liikkeeseen, josta saan mukaani varmasti oikeanlaiset kuvat.
- itesaakaikkitehä
Paitsi että valokuvaamosta saa aina aivan hirveän näköiset kuvat. Mieluummin otan itse omalla digikameralla kuvia niin kauan, että saan luonnollisen ja hyvän näköisen passikuvan.
- ammattikuvaaja
itesaakaikkitehä kirjoitti:
Paitsi että valokuvaamosta saa aina aivan hirveän näköiset kuvat. Mieluummin otan itse omalla digikameralla kuvia niin kauan, että saan luonnollisen ja hyvän näköisen passikuvan.
Nyt puhut palturia.
Et esimerkiksi oo käynyt meillä passikuvassa, takuulla saat hyvät kuvat.
Kuinka voit väittää että kuvaamoista saa AINA hirveän näköiset kuvat? Huomaa että valehtelet. - ei hirveää
itesaakaikkitehä kirjoitti:
Paitsi että valokuvaamosta saa aina aivan hirveän näköiset kuvat. Mieluummin otan itse omalla digikameralla kuvia niin kauan, että saan luonnollisen ja hyvän näköisen passikuvan.
Olen aivan samaa mieltä. Itse otin yli sata kuvaa itsestäni ennenkuin kuin sain mielestäni direktiivit täyttävän ja ei-aivan-hirveännäköisen passikuvan.
Olisi valokuvaamossa tullut hintaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 937588
- 403652
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021856- 241100
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html32963Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,27921Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53817Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31742Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa
1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄60739Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v26672