koira ja vastaantulijat

nuorikoira

meillä on 1-vuotias koira nuorikko joka lenkillä yrittää aina vetää ohikulkijoiden luo, jotka eivät osoita sille huomiota. mutta jos joku vieras osoittaa sille huomiota niin se jännittyy varsinkin jos joku yrittää rapsuttaa niin väistää.

Itseäni ei haitta vaikka koira yrittää päästä vastaantulevan luo mutta ymmärrän että kaikki eivät ole koiraihmisiä ja kokevat että olen välinpitämätön jos annan koiran vetää heidän luokseen. Kerran yksi ihminen jopa kaatui ojaan kun koira jostain syystä yhtäkkiä ryntäsi luo ja tämä luuli että on vihainen vaikka oli vain utelias :D

Tämä on varmaan aika normaalia nuoren koiran uteliaisuutta mutta mietin että miten sitä saisi vähennettyä? Pidän aina hihnasta tiukasti kiinni kun joku kävelee ohi mutta se tuntuu vain lisäävän koiran uteliaisuutta. En myöskään halua että se kokisi vieraat ihmiset jotenkin pelottavina jos rupean kiinnittämään asiaan liikaa huomiota. Pitäisikö vaan antaa ajan kulua ja antaa koiran kasvaa vaiheen ohi?

6

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kikkelitonttu

      En tiedä miten neuvoa?

    • Joobax

      Perinteisiä ohitusharjoituksia. Selaa vähän, täälläkin on paljon aloituksia aiheesta.

      ÄLÄ missään tapauksessa anna koiran "hyökkäillä" ohikulkijoiden luo. Pidä itsesi aina koiran ja ohikulkijan välissä.

    • Lyhyesti

      Kuten joobaxi tossa sanoi niin pidät itsesi aina koiran ja ohikulkijan välissä, et anna rynnätä toisten luo ja pidät itsesi vain aina ja toimit joka tilanteessa rauhallisena. Näin saat koulattua sen nopeasti etkä saa itsellesi mitään remmiriesaa. Sen remmiriehan koulaaminen pois on paljon rasittavampaa kuin sen saaminen.

    • aki

      kokeile opettaa koiralle ettei ohikulkijoista tarvitse välittää. Itse opetin sen niin että aina kun tulee ohikulkija niin kiinnität koiran huomion itseesi eli aluksi pistät koiran istumaan ja kun ohikulkija on kohdalla ja koiran huomio on sinussa niin palkitsen koiran siitä.

      toinen konsti on että kävelet ohikulkijan ohi niin että olet koiran ja ohikulkijan välissä. (tämä on helpointa jos koira on opetettu kulkemaan sivulla)
      jos koirasi yrittää vetää vastaan tulijaa kohti niin nykäise hihnasta sivulle poispäin ohikulkijasta ja muista heti nopeasti palkita lihanpalalla tai jollain muulla koiran herkulla kun koira käyttäytyy oikein.

    • Oi aikoja...

      Menit sitten koirasi kanssa naimisiin. Nuorikko = vastavihitty vaimo.
      Jotenkin olen osannut jotain tällaista odottaakin.

    • Mie ja miu kultsut

      Hihnan kireällä pitäminen saa koiran vain vetämään. Itse käytän ratsastuksessa oppimaani puolipidätettä: pidätä, myötää,, pidätä, myötää...toimii myös koiralle :)
      Jos kierrät talutushihnan selän taakse koira ei pääse nykäisemään sinua. Eli jos koira on vasemmalla niin hihna oikeassa kädessä selkäsi takaa ja pidätteen hienosäätö vasemmalla kädellä. Ja tietysti ei mikään kovin lyhyt talutin. Näin estät ainakin tuollaiset yhtäkkiset ryntäykset.

      Pari ehdotusta:

      Opeta koiralle kotona "seuraa" komennosta edes alkeet: seurauta sitä namilla jota se saa hamuta kädestäsi koko seuraamisen ajan. Siirrä harjoitus sitten lenkille "seuraa" ja namin perässä runsain kehuin vieraan ohi. Pidä huomio itsessäsi ja namissa.

      Jos ei onnistu näin niin askel taaksepäin (tai voit tehdä toisinkinpäin ja aloittaa tästä, jos epäilet että yo ei onnistu) Eli "istu" ja palkka kun katsoo sinuun: kun vastaan tulija lähenee palkka nenän eteen, että koira keskittyy vain siihen ja sinun kehuihisi. (heh, tämä taisikin olla jo tuossa edellisessä viestissä)

      Suosittelen myös hyvin-hyvin-hyvin lämpimästi menemistä koirasi kanssa koirakouluun jossa näitä harjoitellaan ja saat asiantuntijan opastusta. Kun asiansa osaava kouluttaja näkee koirasi käyttäytymisen, hän osaa antaa sinulle parhaat ohjeet. Näin netissä se on kuitenkin enemmän ja vähemmän arvailua...

      Koira on kuitenkin jo vuoden vanha joten kyllä sen pitää nyt jo oppia käyttäytymisen perussäännöt - vaikka ihanahan se on kun se on sosiaalinen eikä vihainen :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      185
      2680
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2407
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1122
    4. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      73
      921
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      921
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      810
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      239
      809
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      283
      767
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      88
      759
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      708
    Aihe