HP4530s Soneran kytkyllä

Turhautunut

Hei!
Hommasin Soneran ko. kytkyläppärin ja se takkuaa koko ajan. Yhteys katkee, vianmäärityksellä: palauta laajakaistalaitteen asetukset. Aluksi toimi jonkin aikaa tuolla, mutta nyt ei enää auta kuin uudelleenkäynnistys että yhteys edes hetken toimii. Onko tuttua jollekin?
Laite on käynyt muutaman kerran liikkeessä, jonka kautta koneen sopimuksen tein. Kerran maahantuojalla ja nyt olisi lähetettävä jälleen.

Montako kertaa pitää kone lähettää huoltoon, että saa uuden, vai saako ollenkaan? Yritin jo purkaa sopparin, kun tuntuu niin hankalalta päivästä toiseen takuta saman ongelman kanssa.
Kk-maksut ja liittymämaksut juokseen koko ajan, vaikka kone takkuaa. Soneralta sanoivat, että ongelma ei heille kuulu vaan HP:lle. Mikä neuvoksi?

5

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turhautunut

      Syy on selvinnyt. HP:N SISÄÄNRAKENNETTU MOKKULA EI TOIMI. Tosin tätä vikaa ei löydetty maahantuojan huollossakaan. Puhumattakaan alan liikkeissä.

      Sain uuden koneen, jossa sama vika (vikakoodi). Kokeilin omaa sim-korttia huawein mokkulalla, kas kummaa netti toimii.
      Hämmästyttävintä tässä on se, että kone oli 5-6 kertaa huollossa alan liikkeessä ja 2 viikkoa seilasi ulkomailla, eivätkä löytäneet vikaa. Kertoo huollon tasosta!
      Minä olen nainen, blondi, mutta löysin itse vian ja tilasin Soneralta uuden tikun (ilman kuluja tietenkin), johon laitoin alkuperäisen sim-korttini!
      3 kk meni, rahaa paloi minulla, Soneralla ja HP:llä. Nyt tunnustivat, että HP:n sisäänrakennetuissa mokkuloissa on ollut paljon ongelmia!! 3 kk kesti!! Onko tuttua?

      • ?????????

        Tarkoitatko wlan niinku wi-fi? 802.11b/g/n ? ei toimi? vai simkortilla toimiva akun alla oleva mokkula?


      • ex-turhautunut
        ????????? kirjoitti:

        Tarkoitatko wlan niinku wi-fi? 802.11b/g/n ? ei toimi? vai simkortilla toimiva akun alla oleva mokkula?

        Sim-kortilla akun alla oleva mokkula ei toimi. Ei kummassakaan mallissa. Hetkittäin yhteys toimii, mutta pätkii jatkuvasti. Myönsivät viimein, että tämä on yleinen ongelma!! Nettitikulla toimii moitteettomasti.


    • fourteen

      Sonera oli susi jo syntyessään... Ootko koskaan kuullu mitään mitä sonerasta on sanottu?

      • ex-turhautunut

        Olet oikeassa. Eipä se jaksanut sillä tikullakaan kauaa toimia pätkimättä. Sain lähes 5kk reklamoinnilla kytkykaupan purettua. Rahoja en saanut takaisin, mutta hyvittelivät laskua ehkä noin puolet tuolta ajalta. Sainpa käyttää sitä viallista konetta 1/2 hintaan, mutta laiha lohtu. Laskutuksesta lähtien yhteydenpito lapsen kengissä.
        Viime metreillä vasta myönsivät, että ovat joutuneet purkamaan HP:n läppärikytkysoppareita. Asiakas vain sitten maksaa nämä yhteydenotot sinne viallisesta koneesta..
        Aika sitkeä pitää olla, että saa oikeutta!! Varoitan sydämestäni , että älkää langetko Soneran kytkyyn, ainakaan läpppärien osalta. Toki jos sattuu saamaan toimivan koneen, niin ok. Mutta jos koneessa ilmenee vikoja, tie on rankka ja uuvuttava.
        No, nyt olen oppirahani maksanut!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2523
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      101
      1039
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      63
      789
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      707
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      690
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      668
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe