Kävin tänään näöntarkastuksessa ja optikon mukaan ensimmäiset lasit olis syytä hankkia. Optikon mukaan tarvitsen monitehot, ja käsittääkseno monitehot tarvitsee koska näkö on sekä kauas että lähelle heikentynyt, mytta lasimääräyksessä lukee arvoja sun muuta kaukonäkö kohdassa, mutta lähinäkö sarakkeissa ei mitään, ihan niinkuin lähinäössä ei edes olisi vikaan. näöntarkkuudessa lukee että molemmissa silmissä tarkkuus on 1, mitähän se tarkoittaa? sitten tuossa on molemmista silmistä tuollainen aste juttu, joka ilmeisesti tarvoittaa jotain taitto virhettä, vai? jos oku viitsisi selittää tyhmälle mitä nää kaikki tarkoittaa.
Näöntarkastuksen jälkeen
Marja77...
3175
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Miksi muuten tarvitset tulkkauksen lasireseptistä? Jos tarvitset lasit, niin reseptillä ne saat. En minäkään halua selvitystä auton korjauksesta, jos jotain pitää korjata niin haluan ehjän auton takaisin. Resepti on ohje lasien toimittajalle. Kysytkö lääkereseptistä kaikkien merkintöjen tarkoituksen?
En kysy kiukulla vaan uteliaana.
Olen vähän sellainen utelias että haluan suurinpiirtein tietää mitä asiat tarkoittaa. Turhaahan se on, mutta silti.
Uuden oppiminen ei koskaan ole turhaa!
Tässä muutama linkki josta pääset jyvälle. Käytä tietokonetta etsiäksesi vastauksia. SE on myös oppimista. Näköösi liittyen:
Miksi?
http://www.optometria.fi/nakotieto/ikaantyminen-ja-nakokyky.html
http://www.oamk.fi/sote/hakijalle/koulutusohjelmat/optometria/silman_taittovirheet2.php
Miten:
http://opinnot.internetix.fi/fi/muikku2materiaalit/lukio/fy/fy3/3._aallon_heijastuminen_ja_taittuminen/3.2.valonnopeusvaliaineessajataittuminen?C:D=hNh8.g0iy&m:selres=hNh8.g0iy