Asun kerrostalossa ja naapurini jättää koiransa melkein joka päivä yksin asuntoonsa moneksi tunniksi. Ongelmana on että koira ulisee ja haukkuu melkein koko ajan yksin ollessaan.
Itseäni se ei kovinkaan haittaa vaan enemmänkin käy surku sitä koiraa. Onko tällainen koiran yksin jättäminen eläinrääkkäystä, jos koira ei kestä olla yksin?
Naapurin koira
10
205
Vastaukset
- kikkelitonttu
En tiedä, kun en tunne sinua.
- LÄHTIKS JÄRKI
LOPETA NYT JUMALAUTA NOI TYPERÄÄKIN TYPERÄMMÄT KOMMENTTISI AJOISSA. TUOHON KIRJOITTELUUSI TULLAAN PUUTTUMAAN .
- EtVoiOllaNoinTyhmä
Määritä moneksi tunniksi??
- wink wink wink
Jos sulla kerran on päivät aikaa kuunnella koiran ääntelyä, niin mikä estää tekemästä diiliä koiran omistajan kanssa ja ottaisit koiran
aina päiväksi hoitoon luoksesi. Varmasti olisi iloa sullekin yksinäisiin päiviisi ja koira saisi ulkoilua päivälläkin kun yhdessä kävelisitte pitkin katuja ja metsiä. - Ulina loppuu
kun saa häädön, odottele rauhassa.
- onnellisempi koira
Jos koira haukkuu ja ulisee koko ajan omistajansa poissa ollessa, sillä on todennäköisesti eroahdistus. Yksin olemista tulisi opetella kunnolla pienin askelin ja eroahdistuksesta eroon pääseminen vaatii omistajalta paljon kärsivällisyyttä.
Kuitenkin jos koiralla on raikasta vettä, liikkumatilaa ja asunnossa ei ole liian kuuma eikä kylmä, ei kyseessä ole eläinsuojelurikos. Jos koira on laitettu koko yksin oloajaksi häkkiin ettei tuhoa paikkoja , tässä tapauksessa siis useita tunteja, niin silloin voidaan jo puhua eläinrääkkäyksestä. - Kysynpä vaan
Onkohan koiran omistaja tietoinen koiran käyttäytymisestä yksin ollessaan?
- Anneli65
Soita rohkeasti naapurisi ovikelloa ja kerro asiasta rohkeasti. Jos et sitä uskalla tehdä, ota yhteyttä isännöitsijään ja kerro, että olet huolissasi, niin Isännöitsijä hoitaa homman, jos et uskalla itse jutella kasvokkain naapurin kanssa ja voit todellakin tarjoutua koiraa hoitamaan, tai olla sen kanssa, jos olet itse kotosalla joutilaana ja pidät koirista...
juuri noin: kerro asiasta.
koiran omistaja ei välttämättä edes tiedä tai ole tajunnut että koira mekkaloi koko ajan: kerro asiasta, ajankohdat, metelin laatu.
asian voi laittaa myös paperille ja vähemmän reilusti pudottaa nimettömänä postiluukusta.
tärkeintä on että asiasta kerrotaan mahdollisimman pian, eikä odoteta että hermot on räjähdyspisteessä ja koira on tottunut ulinointiin.- olereilu
Koiran omistaja voi olla täysin tieetämätön koiransa käyttäytymisestä poissa olonsa aikana. Kerro koiran haukkumisestä hänelle ystävällisesti, jotta hän voi tehdä joitain asialle. Ilmeisesti koira kärsii eroahdistuksesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1532530- 1572321
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee551983Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1181927"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591374Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu1931242Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää761036Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa198956Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.328944Kaupungin yt
Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l24694