IDE-liitin

säätöä säätöä

Oma IDE-liitin on sökönä, siis se "kikkare" mikä liitetään kovosta emolevyyn, niin tietääkö joku mistä saisi hommattua uuden ?

En tarvitse uutta kovalevyä, koska juuri hommasin uuden ja nyt ongelmana on vain "Operation system not found", koska pinnit ovat sökönä liittimestä...

Jos sillä on merkitystä niin kone on Hp Omnibook XE3 kannettava.

Sen verran vanha masiina, ettei paikallisissa tietokonemyymälöistäkään löydy enään varaosia.

7

309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kas kummaa

      Öh???

      Missä palikassa se vika tarkkaan ottaen on? Kiintolevyssäkö 'pinnit ovat sökönä liittimestä'? Vai siinä liittimessä? Pinni on se ulostyöntyvä nasta ja löytyy vain kiintolevystä, mutta ei kai sinulla ole se ongelmana jos sinulla on jo uusi kiintolevy?

      "Operation system not found" - Tarkoitatko että antaa uuden levyn kanssa tuon ilmoituksen? Tuollainen ilmoitus pitäisikin tulla, jos kytkee uuden levyn kannettavaan. Ilmoitus loppuu siihen kun asentaa uudelle levylle käyttiksen.

      • säätöö säätöö

        Tais olla vähän epäselvä selostus toi äskenen :D

        Se liitin kovalevyn ja emolevyn välissä, sen verran kosketushäiriötä ettei tunnista enään kovalevyä kun yrittää ajaa uuden käyttiksen cd-levyn kautta.
        USB-ajureita eiole, joten ei voi yrittää tikunkaan kautta.

        Näin varmistukseksi vielä, että eikös se .iso-tiedosto ole se oikea formaatti kun ruvetaan asentamaan uutta käyttistä?
        (kopioitu windows 2000 asennus-levy)
        Sen verran vanha kone etten rupea maksamaan alkuperäisistä käyttöjärjestelmistä, vaan romukoppaan ellei sillä enään mitään tee :D


      • Kas kummaa
        säätöö säätöö kirjoitti:

        Tais olla vähän epäselvä selostus toi äskenen :D

        Se liitin kovalevyn ja emolevyn välissä, sen verran kosketushäiriötä ettei tunnista enään kovalevyä kun yrittää ajaa uuden käyttiksen cd-levyn kautta.
        USB-ajureita eiole, joten ei voi yrittää tikunkaan kautta.

        Näin varmistukseksi vielä, että eikös se .iso-tiedosto ole se oikea formaatti kun ruvetaan asentamaan uutta käyttistä?
        (kopioitu windows 2000 asennus-levy)
        Sen verran vanha kone etten rupea maksamaan alkuperäisistä käyttöjärjestelmistä, vaan romukoppaan ellei sillä enään mitään tee :D

        Ellei se värkki tunnista kiintolevyä, niin ei sinne kiintolevylle saa käyttöjärjestelmää asennettua mitenkään. Tai saa kyllä, mutta pitää tehdä toimivassa koneessa. Eikä siitäkään ole mitään iloa. Jos kone ei kerran tunnista kiintolevyä, niin ei se silloin voi lukeakaan sieltä mitään. USB-ajureita ei tarvita käyttöjärjestelmän asennukseen USB-portin kautta. Riittää kun kone osaa bootata USB:ltä.

        "Näin varmistukseksi vielä, että eikös se .iso-tiedosto ole se oikea formaatti kun ruvetaan asentamaan uutta käyttistä?"
        Ei ole, .iso on nimenomaan tiedosto. Siitä poltetaan toimiva asennusmedia. Windows 7 koneella levyä tehtäessä tuplaklikataan .iso-tiedostoa, niin homma hoituu.
        https://www.google.fi/search?ix=aca&sourceid=chrome&ie=UTF-8&q=iso tiedoston polttaminen

        Kyllä sitä konetta voi käyttää jollain live-Linuxilla ilman kiintolevyä.


    • 30

      No jos kirjoittaa "enään", niin se vika on jossain muualla, kuin palikassa.

      • Puheena Kieli

    • ex-hp

      Itse tilasin tietokoneiden purkuosia myyvästä liikkeestä sata-liittimen. Mutta eiköhän noita ide-mallejakin luulisi löytyvän. En enää muista mistä tilasin mutta kuukelilla varmaan löytyy.

    • heihulinaa...

      "siis se "kikkare" mikä liitetään kovosta emolevyyn"

      Niin, mikähän se mahtaa olla kyseessä, varsinkin kun kannettavasta kyse.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      74
      7369
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      212
      7214
    3. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      67
      5216
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      133
      4970
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      73
      4764
    6. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      110
      4598
    7. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      39
      4510
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      82
      4216
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3998
    10. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      157
      1630
    Aihe