Wallin teki tilin asuntokaupoilla säätiön

kanssa..

IS: Wallin teki tilin asuntokaupoilla säätiön kanssa
Puolustusministeri Stefan Wallin (r.) on tehnyt tuottoisia asuntokauppoja sellaisen säätiön kanssa, jonka valtuuskuntaan hän kuuluu.



Kotimaa 8:57 | STT Muuta tekstin kokoa - C 6 lukijakommentti(a) V 4
Puolustusministeri Stefan Wallin (r.) on tehnyt tuottoisia asuntokauppoja sellaisen säätiön kanssa, jonka valtuuskuntaan hän kuuluu. Keskiviikon Ilta-Sanomien mukaan Wallin vaimoineen osti säätiöltä asunnon ja myi sen myöhemmin voitokkaasti takaisin samalle säätiölle.

Wallin maksoi vuonna 2001 asunnosta Åbo Akademin säätiölle reilut 225 000 euroa. Vuonna 2009 säätiö osti Turun keskustassa sijaitsevan asunnon takaisin. Hinta oli tuolloin vajaat 400 000 euroa
http://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/is-wallin-teki-tilin-asuntokaupoilla-saation-kanssa/573113/

8

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nyt sivuun

      Kyllä nyt viimeistään tämän ministerin on syytä väistyä sivuun. Ministerin arvolle ei sovi tälläinen filunki.

      • fggkkkllll

        Eli tarkoittakos tämä että ei saa tehdä kauppoja jotka tuottavat. Nyt en voi myydä asuntoani eteenpäin josta itsekkin saan tuoton n 95tonnia. Voi harmi että näin kävi.

        Olettekos kateita? Vilunkia!!!! hah hah..


      • Tys ny
        fggkkkllll kirjoitti:

        Eli tarkoittakos tämä että ei saa tehdä kauppoja jotka tuottavat. Nyt en voi myydä asuntoani eteenpäin josta itsekkin saan tuoton n 95tonnia. Voi harmi että näin kävi.

        Olettekos kateita? Vilunkia!!!! hah hah..

        Paljastit tyhmyytesi....


      • se ja samako!?

        Ei hätää! Jaakko Jonkka tutkii ja toteaa Walliinin kaupat asialliseksi.


      • asasass
        Tys ny kirjoitti:

        Paljastit tyhmyytesi....

        Minkä tyhmyyden? mielestäni tyhmyys on siinä että jonkun pitäisi tehdä kauppansa tappiolla


      • (==)
        asasass kirjoitti:

        Minkä tyhmyyden? mielestäni tyhmyys on siinä että jonkun pitäisi tehdä kauppansa tappiolla

        Tys nyt RKP.... oliskos kyseinen henkilö ehkä saanut sisäpiirin tietoja, milloin kantsii ostaa ja myydä, siitä on kyllä laillinen tuottavuus kaukana jos näin on.


    • ?axsell

      Kuka on pahis?
      Taxsell on se joka junailee RKP: läisille niitä kielellisiä raharikkauksia.
      Finnair ... säätiöt...ym...

      • Rkp vain kielipuolue

        Jonkka-Taxell hoitavat hommat rimaa hipoen....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      73
      4527
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3769
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3463
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1219
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      118
      1035
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      127
      944
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      925
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe