FreeBSD, GNU, OpenBSD ..

turhatkäyttikset

Itse en ole tietotekniikko mutta kertokaapas minulle mitä järkeä on näissä turhissa käyttöjärjestelmissä joita kukaan ei tosiaankaan käytä, kuten GNU, OpenBSD jne..
Kaikki käyttävät Windowsia, Mac OS X ja linuxia kai jotkut. Joten mitä järkeä olisi edes käyttää tälläistä halpaa, huono laatuista, tarpeetonta käyttistä?

4

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kerro lisää

      OpenBSD
      UNIX

      Onhan se jotenkin internet liikenteen kuljettava verkossa, Windows ei siihen pysty.

      Miljardit ihmiset suuttuisivat jos netti takkuilisi Windowsin takia. Omaa konettaan
      voi hidastuttaa Windowsilla se on jokaisen oma asia, mutta kun tiedon täytyy kulkea mantereelta toiselle niin...

      Unix
      Linux

      Se siitä.

      No onneksi on linuxia on kehitetty myös kotitarpeisiin erittäin toimivaksi, toimii.

      mikä olikaan turhaa?

    • Turhaaaaa niin
    • BSD...

      FreeBSD piti netin kasassa sen alkuaikoina ja pitää monia palveluita vieläkin.Nykyään sitä käytetään kriittisissä tehtävissä esim. jotkut armeijat ja sairaalat käyttävät sitä. FreeBSD ei ole tavalliselle käyttäjälle suunnattu ja toisin kuin Linux se on myös käyttöjärjestelmä eikä pelkkä kerneli. Ainiin... ja Mac OS X perustuu BSD:hen.

      OpenBSD:n idea on että se on turvallisin käyttis, se on omalla alallaan kaikista laadukkain käyttöjärjestelmä, turva-aukkoja ei käytännössä ole toisinkuin kaikissa muissa käyttöjärjestelmissä. Todellinen hakkerikäyttis.

      Yksi OpenBSD:n teemabiiseistä http://www.youtube.com/watch?v=zdEFzhtHwhk

    • GNU nimistä käyttöjärjestelmää ei olekkaan. GNU on epäonnistunut käyttöjärjestelmäprojekti. Se ei realisoitunut koskaan vaan GNU projektin tuloksena saatiin kasa ohjelmistokomponentteja.

      Se GNU projekti kyllä kuitenkin on IT alan merkittävimpiä, sillä näitä komponentteja käytetään laajalti, lähes joka paikassa. Windows, Mac OS X mukaanlukien. GNU projektin komponentit ovat yleisesti ottaen erittäin laadukkaita. Esimerkiksi GCC on laadukkaimpia ohjelmistoja joihin tavallisella pulliaisella on mahdollisuus päästä käsiksi.

      OpenBSD:llä taas on ainutlaatuinen ominaisuus, sillä se on erittäin laadukas. On maailman turvallisimpia järjestelmiä mitä on tehty. Se on sitä laatua kun ohjelmistoja ei tarvitse päivittää millään tavalla kuuteen vuoteen kun ei ole virheitä jotka tätä vaatisi. Eli se on markkinoiden huippulaatua omassa sarjassaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      316
      6161
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      48
      3646
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      148
      2827
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      225
      2167
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      101
      1742
    6. Otan vielä joskus yhteyttä

      Ja jos et vastaa, niin tulen sinne. Pakko puhua.
      Ikävä
      67
      1212
    7. Niin että miten

      Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua
      Ikävä
      81
      1065
    8. Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet

      Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni
      Sinkut
      145
      973
    9. Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun

      Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan
      Suomalaiset julkkikset
      10
      948
    10. Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa

      Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui
      Tv-sarjat
      11
      894
    Aihe