Ihan totta!

Touristi

Suomen lentokentät, etenkin ravintolat, voisivat olla halvempia!

Puhumattakaan niiden siisteydestä, hävettää katsoa pöytiä, joita ei ole raivattu ja pyyhitty, tyhjät kupit ja pullot eivät kutsu matkustajia istumaan ja nauttimaan.

Ajatelkaa sitä matkustajamäärää, mikä viettää aikaansa kentällä odottaen.
Jos hinnat ja siisteys olisivat kohdallaan, businesta voisi syntyä monin määrin enemmän. Puhumattakaan työpaikoista..... onhan meillä matkustajilla mihin verrata!

Katsokaamme Keski-Euroopan kenttiä, niin, tarjoilijoilla on hymy huulilla ja asiakas viihtyy ravintoloissa.....

11

324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fy fan

      Älä kitise, pysy pelle kotonasi puhtaan ja halvan pöydän äärellä!

    • Joopa joo. Saksassa Stuttgartin kentällä baarin äkänen vanha mummo ei edes puhunu muuta kuin saksaa.

      • 7up 3down

        Oletko sukua Mac Gyverille? Mukava jätkä!


    • 3rtyh

      Parhaat raflat ja taso löytyy Suomen halpalentoterminaaleista! Mutkatonta ja yksinkertaista.

    • oikea matkustaja

      Jo on sulla murheet.

    • 'Touristi

      Juuri niin.

      katsokaa ympärillenne kun matkustatte, missä saatte siistin pöydän eteenne?
      ilman muuta Suomessa on siistiä ja ystävällistä palvelua.. häh???

      on se toki murhe minulle, sillä olen suomalainen ja tahtoisin edelleenkin kehua kotimaatani ulkomailla, missä asun.
      mutta joskus on vaikeaa.

    • Huminaa korvissa

      No jos minäkin sanoisin tähän jotakin:

      Miksi käyttäytyisin Helsingin kentällä eritavoin kuin kotona? Onhan kotonakin pullanmuruja pöydällä ja astioitakin jää siihen. Minusta on kotoista syödä pöydältä, missä on vanhoja lautasia ja ruoantähteitä. Näkee sitten mikä on maistunut ja mitä kannattaa tilata.

      Ja mielestäni ulkomaalaisten on hyvä nähdä kuinka luonnonmukaista kansaa me suomalaiset olemme. Olemmehan metsän lapsia. Siksi en myöskään vedä vessaa lentokentällä, näkeepähän turisti miten suomalainen kakkaa. Ja maksan mielellään 12 euroa kaljasta, onhan meillä korkea elintaso. Kaveri tuossa just kertoi juoneensa puolen litran tuopin Saksassa ja maksoi 2,90 mutta siitähän Suomen kansa menisi sekaisin. Olisimme kaikki juoppoja tuollaisilla hinnoilla.

      Heitän käsipyyhkeen aina lattialle ja siivooja korjaa sen sitten pois, jos huomaa. Sekin raukka on niin huonopalkkainen ettei jaksa kaikkea antaa hienostelulle.
      Maassa maan tavalla, minunkin ikkunat ovat paskasia ja pöytä tahmea. Rehellisyys maan perii, eipäs ruveta nirsoilemaan.
      Kenelle ei kelpaa, olkoon lentämättä.
      Ai niin, se koristelu on turhaa ja kallista, en minä kotonakaan koristele, pyh.

      • Kateellinen oksentaj

        Minulla on aina spraypullo matkatavaroissa, jota käyttäen voin esitellä Suomalaista vessakulttuuria ulkosuomalaisille. Vetämätön pytty kuuluu myös tietenkin perussuomalaisen vakiokäyttäytymiseen, josta ei tarvitse erikseen edes mainita. Kateellinen olen ainoastaan kanssakulkijoille, jotka osaavat oksentaa vessan lattian tasaisesti omilla tuotoksillaan.
        Olen muutaman kerran nähnyt tällaisen ammatti-ihmisen ja se voittaa harrastelija seinänspreijaajan tasan tarkkaan 10-0


    • Helsinki-Vantaa

      Turha on narista Helsinki-Vantaan kentän siisteydestä. Se on vain kotoisaa, kun ikkunat on pesty pari vuotta sitten ja ketään ei kiinnosta pöytien ym. puhdistaminen.
      Annetaan vinosilmille, ym. kentälle pakosta joutuneille rehti kuva meistä suomalaisista. Kukapa oikeasti kotonakaan jaksaa ikkunoita puunata tahi pöytää jynssätä?
      Onhan niin, jotta jokaisessa kulttuurissa on omat tapansa ja Helsinki-Vantaan lentokenttä on oiva paikka opettaa toisten kulttuurien edustajille, kuinka Suomessa toimitaan.
      Sikskään en vedä koskaa paskaani alas pöntöstä lentokentällä asiani tehdessäni, jotta vinosilmät ynnä muut kaukomaalaiset näkevät rehdin suomalaisen tapamme toimia. Vessoihin kannattaisi järjestää siivoojien toimesta spraypullot, jotta aito suomalainen mentaliteetti tulisi tarpeeksi hyvin esille näille itämaisille, kuonokoppien käyttäjille.
      Jokainen, joka haluaa juoda oluen Helsinki-Vantaan lentokentällä, on myös aidosti valmis siivoamaan pöydän edellisen asiakkaan jäljiltä.
      Sehän on vain rehti kulttuuuriteko, jossa vinosilmä näkee, mitä sivistynyt länsimaalainen on aterioinut ennen vinosilmän saapumista. Eikä pöydällä ole suinkaan apinanaivojen jätteitä, koirantähteistä puhumattakaan.

    • KälviänsivuEssonbaar

      Miksi lentoasemalla pitäisi olla halvemmat hinnat kuin pääkaupunkiseudulla hyvillä liikepaikoilla muuten on?????????

    • Mankkaan Make

      hakekaa leipäjonosta jos ei rahaa löydy. Mutta älkää aina valittako.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      467
      4034
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1692
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1526
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1474
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1408
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      60
      1375
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      52
      1316
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      1229
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      44
      1079
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      34
      1078
    Aihe