Uusi tuulia ajatusmmaailmaan

Lorena*

http://www.studio55.fi/lahipiirivoimavarana/artikkeli.shtml/1522248/asiantuntija-nama-elamakerrat-on-syyta-lukea

En malta olla linkittämättä sivua aamun aiheeseen elämänkerroista Stig Nyberg
suosittelemina.

Muutoksen sukupolvi 40 - 50 luvulla kotoa kauaksi opiskelemaan lähteneiden kokemuksia, on yksi mielenkiintoisimmista elämänkerroista.

50-luvun loppuvuotena lähdin suureen maailmaan avaamaan tietäni täysin uusille urille. Tätä pidän elämäni viisainpana ratkaisuna. Äiti ehdottomasti vaati minun jäävän maalaistaloon - pankkivirkailijana.Ajan saatossa sitten hoitaisin heidät loppuun saakka, ettei taloon jäävälle veljelle tulisi liikaa paineita. Riitahan tästä seurasi joka kesti ikuisesti. Lähtöäni en katunut silloin enkä myöhemminkään.

Heikke B. Görtemaker: Eva Braun. Elämä Hitlerin kanssa Eva Braunin elämänkerta avautuu jälleen uutena lukijoille, mielenkiintoista.

Merete Mazzarella taas tilittää tuntojaan siis huonoa omaatuntoa jättäessään 80v miehen ja hypätessään 67v uuteen rakkaussuhteeseen. Sanoisin näin äkkiseltään kirjan muistuttavan rakkauden haavoista, joita aina suhteesta jää, kun se loppuu tavalla tai toisella.

Iloista Pääsiäistä palstalaisille, toivotteleepi Lorena*

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kotona pyhät

      Kiitos samoin! Taitaa tulla kolea pääsiäinen ilmojen ja säiden suhteen.

      • Lorena*

        Kiitos toivotuksestasi. Katsoin MTV3 Linnan tähdet ohjelmaa,jota isännöi Eino Grön. Kyllä hän oli järjestänyt niin omannäköisensä päivän mukana olijoille päivällistarjoilua myöten.
        Nyt menin itseeni, pidin Lenitaa jotenki kokettina leidinä, ja nyt hän toi esille oman itsensä, sen empaattisuuden ominaisuuden joka hänellä on, se oli tosi myönteinen havainto.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      96
      4764
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3912
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      208
      3804
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      104
      2210
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1964
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1336
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      132
      1248
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      162
      1236
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1105
    10. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      485
      1038
    Aihe