onkohan mun koneeseen päästy käsiksi kun äsken äänestin mtv3:n urheilusivuilla päivän kysymystä ja se ilmoitti että ääntä ei rekisteröity koska tältä koneelta on jo äänestetty tämän päivän aikana...??
tunkeuduttu..
pete
4953
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Onko joku muu voinyt päästä käyttämään konettasi ihan paikan päällä? Entä käytätkö jotakin välimuistipalvelinta (proxya)? Voipi olla, että MTV3:n serveri ei näe koneesi oikeaa ip-numeroa ja joku samaa proxya käyttävä on jo käynyt äänestämässä tänään.
Jos joku olisi oikeasti tunkeutunut koneellesi, ei hän varmaankaan surffailisi maikkarin sivuilla äänestämässä, vaan tekisi jotakin hyödyllisempää, lähettäisi ziljoona spammia tai järjestäisi koneestasi zombien seuraavaa DDoS-hyökkäystä varten.
koska on noin kuten Karmaware kirjoitti. Kävin itsekin äsken kokeilemassa äänestystä. Painoin ensin Kyllä, joka ilmoitti etten voi äänestää koska pipari-asetus ei sovi. Sitten painoin EI ja se onnistui! Kiva tapa vaikuttaa äänestystuloksiin :) - hyväksyä vain toinen vaihtoehto :). No ehkä se oli vain jokin hämminki hetken.... Usein noissä äänetyksissä käy myös niin, että eka painallus ei näytä onnistuvatn tai ilmoittaa virheestä, mutta seuraava yritys jo kertookin äänestetyn. Lienee kehittämistä siksi kunnes valtiollisissa ja kunnallisissa äänestämme netissä.
Jotain kummallista muuten tämän palstan viestien lähetysajoissa. Viimeisin viesti tähän ketjuun näytti otsikkolistan mukaan tuleen tänään 9.7. klo 9.02, mutta Karmawaren viesti näytti tulleen jo eilen illalla. En ole ennen huomannut, mutta en tarkkaillutkaan. Nyt näytti olevan noin jossain muussakin ketjussa.
se karmawarenkin viesti vaihtui eiliseksi... :)
Karmawhorella oli 21.15 eli eilinen on oikein.
Jäi mieleen siitä, että aikavyöhykkeestä johtuen hän yleensä ilmestyy tänne myöhemmin.
Aamulla palsta on taas siivottu "asiattomista" viesteistä, toivottavasti Zone Alarmin kanssa taisteleva ehti lukea linkin ohjesivulle.
Nö, jos jotain on moderoinnista päätetty, kai linja on pidettävä.