Terve taas!
Tervetuloa kaikki vanhat ja uudet asiakkaat jahtisatamaan ja Ercanin isännöimään Baracuda cafe&bar:iin! Iloista seuraa ja erinomaista ruokaa paikallisilla juomilla siivitttynä! Kylmää olutta ja kuumaa (suomalaista) kahvia!
Puhumme suomee, savvoo, hiljaa ja kovvoo!!
T: Ercan (Tiger), Ersin (Greasy) & Efes
Baracuda cafe&bar
9
202
Vastaukset
- Savonakat
Suapiko munnoo?
Suapiko, suapiko? - en tajua
Minkä ihmeen takia pitäisi tulla Turkkiin, Marmarikseen puhuman suomea ja juomaan suomalaista kahvia? Sitähän voi tehdä Suomessakin.
- No ethän sä tajua
Olet oikeassa!!!
Minä en ole koskaan tajunnut, että miksi ihmeessä Suomessa puhutaan amerikkalaisille englantia. Nehän kuulee sitä kotonaan ihan uuvuksiin asti.
Ruotsalaisille täällä aina tuputetaan ruotsia ja nyt jopa venäläisiä on alettu palvelemaan venäjäksi.
Varmasti ovat ihan raivoissaan kaikki ulkomaanelävät Suomessa kun niille puhutaan niitten omaa kieltä! Ne tulee Suomeen ja haluaisivat kuulla pelkkää suomea ja enintään vähän lapinkieltä sekaan. Me ihan pilataan niitten matkat puhumalla niitten kieliä.
Ja sitten ruoka ja juomat. Saahan ne hyvää ruokaa ja hienoja viinejä kotimaassaankin. Niille pitäis tarjota vain mämmiä ja karpaloita! - et tajua säkään
No ethän sä tajua kirjoitti:
Olet oikeassa!!!
Minä en ole koskaan tajunnut, että miksi ihmeessä Suomessa puhutaan amerikkalaisille englantia. Nehän kuulee sitä kotonaan ihan uuvuksiin asti.
Ruotsalaisille täällä aina tuputetaan ruotsia ja nyt jopa venäläisiä on alettu palvelemaan venäjäksi.
Varmasti ovat ihan raivoissaan kaikki ulkomaanelävät Suomessa kun niille puhutaan niitten omaa kieltä! Ne tulee Suomeen ja haluaisivat kuulla pelkkää suomea ja enintään vähän lapinkieltä sekaan. Me ihan pilataan niitten matkat puhumalla niitten kieliä.
Ja sitten ruoka ja juomat. Saahan ne hyvää ruokaa ja hienoja viinejä kotimaassaankin. Niille pitäis tarjota vain mämmiä ja karpaloita!Huoh! Saahan sitä puhua vaikka mandariinkiinaa tai munkkilatinaa, mutta miksi ängetä ULKOMAILLE syömään ja juomaan suomiherkkuja ja puhumaan suomea, kun sitä tosiaan voi tehdä täällä Härmässäkin. Minä ainakin menen nauttimaan paikallisista erikoisuuksista sekä mielelläni kuulen myös paikallishistoriaa englanninkielellä.
- Väärinkö matkailtu?
et tajua säkään kirjoitti:
Huoh! Saahan sitä puhua vaikka mandariinkiinaa tai munkkilatinaa, mutta miksi ängetä ULKOMAILLE syömään ja juomaan suomiherkkuja ja puhumaan suomea, kun sitä tosiaan voi tehdä täällä Härmässäkin. Minä ainakin menen nauttimaan paikallisista erikoisuuksista sekä mielelläni kuulen myös paikallishistoriaa englanninkielellä.
Sinua ei kukaan kiellä tekemästä ihan niinkuin haluat, mutta miksi ottaa hernettä nenään jos joku ravintola ilmoittaa että heillä puhutaan suomea. Sehän osoittaa että he ottavat asiakkaansa huomioon. Jos se jotakuta viehättää niin eihän se ole sinulta pois.
Ja jos jotkut suomalaiset tykkäävät puhua myös toisten suomalaisten kanssa matkalla ollessaan niin mitä kummallista siinä on?
Ei tämä ole mikään suomalaisten erikoispiirre. Miljoonat amerikkalaiset matkaavat maailman ympäri puhumatta tai edes kuulematta muuta kuin omaa kieltään. Ja useimmiten risteilylaivojen ruokakin on heidän kotimaastaan mukaan otettua.
Marmariksessakin venäläiset ja jopa englantilaiset pysyttelevät omissa porukoissaan ja syövät ja juovat omissa aidatuissa hotelleissaan.
Suomalaiset ovat keskitasoon verraten hyvinkin kielitaitoisia ja kansainvälisiä.
Mutta meillä on aina näillä palstoilla joku muita fiksumpi, joka läksyttää toisia väärästä tavasta nauttia lomistaan ja matkoistaan.
Toivotan kaikille hyviä matkoja ja jos maistuu niin juokaa vaikka sitä suomalaista kahvia siellä Baracudassa. Ei se estä maistamasta tilaisuuden tullen jotakin muutakin.
- Ikitane bira
Hyvin kirjotettu "No ethän sä tajua", juuri noin.
Kiitos Ercan ja kumppanit tullaan tietysti taas kesällä käymään.- asiaan...
Jut nii.......
- ei suomea ei
Kato emäntä osaa turkinkielellä "kaksi kaljaa!" :)
- Ikitane bira
Mistähän päättelit että emäntä......????
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1762145
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo381493Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1321174Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56932- 55866
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol252855Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20812Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S18745Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58733Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis204693