Terve.
Omistan tuollaisen Derbi DRD Racing -06.
Ennen talvea toimi aivan loistavasti. Sitten kun pistettiin mopoa kuntoon talven jälkeen niin huomattiin, että sulake on palanut.
Vaihdettiin sulake. Paloi taas... Ostin sitten uuden akun ja vaihdoin sulakkeen. Paloi taas.
Mittaristo näyttää omiaan, töötti ei toimi mutta vilkut kylläkin.
Ollaan laitettu 10A sulakkeita, olisikohan siinä se syy? Kannattaisiko koittaa muunlaisis sulakkeita?
Derbi - Sulake palaa jatkuvasti
12
9620
Vastaukset
- dssddssddssddsds
Myy pois se paska ja osta auto.
- bremi
Ei voi vika oikeen olla muualla kuin sulakkeen koossa jos kerran oot akunkin vaihtanu. Aika suuri tuo 10A, itellä 7.5, tosin eri malli ku sulla.
- Ap
Kiitos vastauksestasi, täytyy huomenna sitten koittaa sillä 7,5A sulakkeella. Toivottavasti toimii :)
- derbidrdrcle
itellä aivan sama ongelma mut mistä kohtaa tarkalleen sulla se sulake oli palanu ja näkeekö noista mopon sulakkeista heti että onko palanu vai ei? mopo on derbi drd racing le 07
- Anonyymi
Itekkin tässä mietin et mistä näkee jos on sulake palanut
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itekkin tässä mietin et mistä näkee jos on sulake palanut
Irrota se sulake ja katso sitä. Jos sen sulakkeen sisällä keskellä oleva lanka on poikki niin sulake on palanut.
Myös yleismittarin piippaus-toiminnolla voi tarkistaa sulakkeen irrottamatta sitä.
- ikeee1
Nyt auttakaa oikeesti! :) olin korjaamassa mopoa sit ku olin valmis ajattelin lähteä testaamaan, aloin polkea käyntiin koska akkua ei ole sitten ei tapahtunut mitään. myöhemmin huomasin että sulake oli palanut, okei kävin ostaa uuden mutta se oli 5A liian pieni vakio on 35A ostin 30A kun ei ollut isompaa... Laitoin kiinni mutta ei tapahtunut mitään. Huomasin että ei tule kipinää ollenkaan ja mittariston valot eivät syty kun polkasee vaikka pitäisi välähtää joka polkaisulla mutta etu valo välähtää kun polkasee... En tiedä mitä tehdä auttakaaa!!!!!
- tdrfytgyhuj
Missä helvetin mopossa on vakiona 35A sulake? Tuon kokoisia sulakkeita on yleensä autoissa, ootko varma, että se vakio sulake ei ole 3.5A? Alkaa nimittäin johdot sulamaan, jos laittaa liian ison sulakkeen. Jos derbissä riittää 7.5A sulake koko sähköjärjestelmälle, niin missä mopossa on noin iso sulake?
- Its a keeway ;DD
tdrfytgyhuj kirjoitti:
Missä helvetin mopossa on vakiona 35A sulake? Tuon kokoisia sulakkeita on yleensä autoissa, ootko varma, että se vakio sulake ei ole 3.5A? Alkaa nimittäin johdot sulamaan, jos laittaa liian ison sulakkeen. Jos derbissä riittää 7.5A sulake koko sähköjärjestelmälle, niin missä mopossa on noin iso sulake?
Öööö se on keeway x-ray xDDD ja se on pääsulake joka vastaa tyylii kaikest vilkut, sähkö sttartti, kipinä ja kaikki siin on viel toine 10A joka vastaa etu ja taka valost mut se ei palanu... mut se on varmaaki CDI rikki ku etuvalo syttyy aina ku polkasee eikä johois oo mitää vikaa
- Anonyymi
Mopossasi voi olla oikosulku siellä johdoissa jonka takia se polttaa sulakkeita
- Anonyymi
Juuri sitä varten se sulake on, että palaisi vain sulake eikä koko höskä. Sit vaan pitää etsiä se oikosulku ja korjata se, niin alkaa taas sulakekin kestämään.
- Anonyymi
Sama juttu polttaa sulaketta! Uusi akku. Voiko olla virtalukossa vika avain välillä jumissa ei meinaa kääntyä tilasin uuden lukkosarjan... Akun vieressä vipu kytkin mikä sen tarkoitus???
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021062- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658