Yhdysvaltain sisäiset lennot välilaskulla.

Anaksi

Olen lähdössä Jenkkeihin päin ja koska aikataulu on tiukka, tekisi mieli käyttää nopeinta kulkuneuvoa, eli lentokonetta. Sisäiset lennot Jenkeissä ovatkin näemmä aivan törkeän kalliita kun vertaa niitä esim. Euroopan lentoihin, hinnat lähtevät melkein poikkeuksetta 150 dollarista ylöspäin.

Suorat lennot ovat aivan jäätävän kalliita, joten pakko olisi ottaa lennot yhdellä tai kahdellla välilaskulla. Minua jäi vaan mietityttämään, että miten turvallisin mielin välilaskun sisätäville lennoille voi mennä, koska lähes kaikkien koneen vaihtojen välissä näyttää olevan se 40-60 minuuttia aikaa. Ehtiikö tuossa ajassa vaihtamaan konetta hyvin? Entä jos eka kone myöhästyy niin pääseekö samalla lipulla seuraavaksi lähtevään koneeseen?
Entä matkatavarat, tulevatko ajallaan perille vai saattavatko myöhästyä useitakin tunteja?

Jos jollakin on kokemusta asiasta niin olisi mukava kuulla.

4

384

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paikkakuntalainen

      Pari neuvoa:
      1. Katso reitti joka on lahikaupungista lahikaupunkiin. Esimerkiksi Washigton DC on kallis kohde, mutta BWI (Baltimore) on halpa kohde. Vertaa Washington DC (IAD tai DCA) - Dallas (DFW) hintoja BWI - DAL hintoihin. Sama patee melkein jokaiseen isompaan kohteeseen ympari maata.
      2. Pakaasijono lahdettaessa, turvatarkastus, ja tavaroiden odotus perilla vie aikaa, varaa pari, kolme tuntia siihen, joten jos matka ei ole pitka, vuokraa auto, se on halvempi, nopeampi ja matkalla saattaa olla kivaa katsottavaa.

    • Paikkakuntalainen

      Lisaanpa viela edelliseen:

      katso Southwest Airlines verkkosivua, varsinkin "Search Lowest Fares by Month" niin huomaat etta hinnat vaihtelevat hetkesta hetkeen joka lennolla. Tata sivua kayttaen voit valita parhaat paivat matkantekoon. Eroa esim. San Diego - Baltimore valiilla voi olla yli 300 taalaa paivasta riippuen.

      Muuten Southwest on paras lomailijan lentoyhtio, halvimmat hinnat, matkatavaroista ei yleensa veloiteta lisaa, pysyy aikatalussa.

      Itse olen lennellyt Soutwestilla jo 30 vuotta ja hyvin pelaa.

    • myös paikallinen

      Vertaa netillä hintoja esim. 'travelocity'lla. Jos sinulla on joustavuutta päivämäärissä, muista klikata myös se ruutu ja muistaakseni on myös ruutu, jonka voit klikata, jos sinulla on joustavuutta lentokenttien suhteen (kuten 'paikkakuntalainen' ehdotti). Southwest on hyvä vaihtoehto, sillä he eivät laskuta matkatavaroista, kuten monet muut.

    • 10 GOTO end;

      Jenkeissä sisäisten lentojen välillä vaihto on helppoa useimmilla kentillä, kuin bussiterminaalissa. Sen kun kävelee vaan portilta toiselle. Mitä isompi kenttä, sen haastavammaksi muuttuu jos terminaalia pitää vaihtaa.

      Ota huomioon myös että jotkut lennot on järjestään myöhässä, näistä löytyy paitsi tilastoja myös sivustoja joista voit bongata suunnittelemiesi vaihtojen suhteen mihin luottaa ja mihin ei. Viimeisimmissä tilastoissa lentoyhtiöistä Southwest taisi olla parhaasta päästä aikataulujen suhteen, Jet Blue huonoimmasta. Tämä ei välttämättä kerro siitä että koneiden lähtemisessä ja lentämisessä olisi viiveitä, vaan että aikatauluissa luvataan esim. Jet Bluella liikoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2194
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      82
      1362
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      132
      948
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      142
      727
    5. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      656
    6. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      652
    7. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      13
      597
    8. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      96
      592
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      578
    10. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      551
    11. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      44
      549
    12. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      546
    13. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      28
      498
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      490
    16. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      130
      490
    17. Mitä tunteita

      Sulla vielä on?
      Ikävä
      77
      484
    18. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      52
      464
    19. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      447
    20. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      444
    Aihe