Miksei kissa juo? Sillä on aina raikasta vettä saatavilla, mutta en ole juuri nähnyt veden kelpaavan. Minulla on navettakissoista sellainen kuva, että ne joivat yhtenään maitoa. Miksei sisäkissani siis juo melkein koskaan?
(Tosin onhan märkäruoissa usein kastiketta tai jotain hyytelöä, josta saa nestettä.)
Miten usein kissa juo?
3
217
Vastaukset
- juo vai ei
Koska kissa on lähtöisin aavikolta jossa sitä vettä ei ole ollut edes aina saatavilla. Kissa on kehittynyt sellaiseksi eläimeksi, ettei se tarvitse vettä normaalisti jos se syö sille ominaista ravintoa. Kun kissan luontainen ravinto on raakana syödyt saalieläimet, joiden lihassa on vettä noin 70% painosta, ei kissan ole ollut tarvetta juoda. Tästä syystä kissalla ei ole kehittynyttä janontunnetta, eli se ei useinkaan juo riittävästi varsinkaan jos se syö kuivamuonaa. Mikäli kissa syö VAIN märkäruokaa ja raakaa lihaa, sen ei ole tarpeen juoda vettä erikseen. Mutta jos se syö kuivamuonaa (vähänkin), sen vedentarve kasvaa, silti kissa ei juo ja siitä seuraakin sitten helposti virtsavaivat. Eli liian vähäinen nestemäärä rakossa, aiheuttaa kissalle kiteitä, kiviä ja tulehduksia kun rakko ei saa riittävää huuhtelua.
Moni kissa ei juo myöskään ruokapaikalla olevasta vesikiposta, moni ei juo tuoretta vettä vaan seisonutta ja moni taas haluaa vetensä raikkaana suoraan hanasta. Tästä syystä mm. juoma-automaatit on useiden kissojen mieleen ja ovat hyvänä apuna kissoilla jotka eivät juo tarpeeksi. Juoma-astioita kannattaa laittaa eri paikkoihin ja erilaisia.- kurnau...
Kiitos vastauksesta!
Tuo onkin ihmetyttänyt minua, mitä sanoit siitä, etteivät kaikki kissat juo ruokapaikalla olevasta vesikiposta. Minun kissani nimittäin hyppää mieluummin tiskipöydälle ja latkii jostain likoamassa olevasta tiskausta odottavasta astiasta kuin vesikipostaan raikasta vettä. Täytyypä laittaa vesikippoja eri paikkaan!
- jlööäöä
Minä olen saanut kissan opetettua juomaan siten, että parin viikon ajan olen ruiskulla "pakkojuottanut" vettä muutaman kerran päivässä, jolloin kissa sitten oppi kaipaamaan vettä ja alkoi ihan itse hakeutumaan juomakipolle. Nyt juo säännöllisesti ja selvästi nauttii siitä.
Veden pidän suhteellisen isossa lasiastiassa sellaisessa paikassa, jonka ohi kissa koko ajan kulkee, niin sen on helppo aina ottaa pikku hörpyt matkalla. Ja tosiaan nykyisin pidän ruokaa ja vettä eri paikoissa, näin varmaan toimii paremmin.
Yllätyin itsekin, miten sain tällaisen vettä vieroksuvan kollin nauttimaan raikkaasta vedestä, joten varmaan toimii muillakin. Vaihdan veden usein ja pidän sen kylmänä, minun kissani tykkää siitä selllaisena.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m3235624- 745139
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484206- 523881
- 433534
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1273248Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv923095- 432229
- 492158
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami272118