Tietääkö kukaan helppoa ja halpaa tapaa saada noin 1 voltin vaihtosähköllä ohjattua relettä?
Eli noin 1 voltin vaihtosähköllä ohjattaisiin relettä tai jotain muuta laitetta mikä kytkisi käyttöön toimilaitteen?
Rele tai vastaava
10
340
Vastaukset
- Otsalohkolämmitin
Releet tarvitsevat usein yli 6V:n tasajännitettä, mutta tasasuuntaamalla se 1V jotkin releet saadaan melko varmasti vetämään. Releessä on se hyvä puoli, että pitojännitteeksi riittää pienempi jännite kuin mitä vetämiseen tarvitaan. Koetan etsiä erään kondensaattorikikkailun, jolla vetojännite saadaan korkeammaksi, se oli jossakin vanhassa elektroniikkakirjassa.
Optoisolaattori tasasuuntaajan kanssa voisi olla toinen vaihtoehto.- kokeillut
Siihen kannattaakin laittaa transistori väliin, koska trankku alkaa johtaa jo 0,7 voltilla. Kollektorille voidaankin syöttää suurempaa jännitettä ja rele vetää varmasti.
- Otsalohkolämmitin
kokeillut kirjoitti:
Siihen kannattaakin laittaa transistori väliin, koska trankku alkaa johtaa jo 0,7 voltilla. Kollektorille voidaankin syöttää suurempaa jännitettä ja rele vetää varmasti.
Niin tosiaan, minä ajattelin tilannetta, jossa piirit on erotettava toisistaan tehokkaammin kuin transistorilla, kun releestä kysyttiin. Jos ei ole käytettävissä signaalivirtana kuin tuo 1 voltti AC:ta ja pitää kytkeä jokin galvaanisesti erotettu laite niin menee hankalammaksi. Mutta kokoaaltotasasuuntaaja tai jännitteen monentaja -tasasuuntaaja saa varmaankin jo 5V.n releen vetämään.
- 18+12
Mistähän tämä 1V tulee, jos vain virtaa on riittävästi siitä otettavissa niin hakkurilla voi jännitteen nostaa.
- åååååoooo
Jos virta riittää niin vaihtojännitteen korottaminen onnistuu helposti ns. kaskadikytkennällä. Tällöin ulostulojännite on tasasähköä. Jännitteen nelinkertaistajalla saisi ainakin 5V releen toimimaan.
Google löytää vaikkapa hakusanoilla: kaskadi wiki. - Muuntaj+rele
Hauskaa havaita, etteivät nykynuoret tiedä mitä muuntajalla tai releellä tehdään.
Jos sinulla on todallakin käytettävissä vaihtosähköä eikä vain jotain heikkoa signaalia, niin nosta sopivalla muuntajakytkennällä jännitte releelle sovivaksi jo siellä lähtöpäässä, jos pitkä etäisyys. Sopivan pienen muuntajan löytäminen tai modifiointi jostain romusta vaatii tietysti hiukan sähkömiehen vikaa ja ymmärrystä vaihtovirrasta ja tietysti yleismittaria ja vähän mittailuja.
Ja raskasta hidasta perusrelettä voi ihan hyvin ohjata suoraan vaihtojännitteellä. Ainakin, jos hertzejä on 50 tai enemmän ja jännitettä vähintään releen nimellisjänniteen verran (tai hiukan yli). Ei se rele ehdi hievahtaakaan jaksojen välillä.- Releilmaisin.
Noinhan se on.
Ja jos nyt oletetaan sen "vaihtosähkön" olevan vaikkapa äänisignaali tai joku muu vastaava heikkotehoinen signaali, niin tarvitaan vain mikä tahansa kytkentä, joka toteaa sen olemassa olon. Jos kytkee ne piuhat isoon ikivanhaan analogiseen taulumittariin, ymmärtää helposti, ettei tuossa ole todennäköisesti mitään ongelmaa.
Rele voidaan mitoittaa vetämään paljon alle voltinkin vaihtojänniteellä. Teho kasvaa kierrosten neliössä ja jousen vastavoimaa voi keventää. Signaalin taajuus voi tietysti olla ongelma ja releen koko, sillä paksuhko (pieniohminen) lanka vaatii tilaa.
- kuissitten
... niin siis tuo jännite tulee kaiutinlinjasta... on siis "ääntä"... joka vaihtelee puheen tai musiikin mukaan.
- Releilmaisin
Ehditkin kertoa sen todellisen ongelman. Tauot sun muut on huomioitava ja määriteltävä kriteerit, milloin laite kytkeytyy pälle ja milloin pois.
Ja jos kyse on vain valoista, niiden ohjaamiseen löytyy vaikka mitä valmiita purkkeja. - kuissitten
Releilmaisin kirjoitti:
Ehditkin kertoa sen todellisen ongelman. Tauot sun muut on huomioitava ja määriteltävä kriteerit, milloin laite kytkeytyy pälle ja milloin pois.
Ja jos kyse on vain valoista, niiden ohjaamiseen löytyy vaikka mitä valmiita purkkeja.Sen pitää (releen) ekasta jännitepiikistä...kaikki sen jälkeen on merkityksetöntä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2905459- 705026
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484146- 513840
- 413458
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo883116Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv692972- 402154
- 442081
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami272078