Onko toi mun kone italias tehty? Ei voi mitenkää kehua että se olis joku superkone, päinvastoin, hidas kun mikä. Onko mitään mahista saada siihen nopeutta ja tehoa lisää, ja miten. Käyttishän siinä on uusin Win 3.3.1.
Olivetti
seiseejuu
264
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mulla on vielä Olivetin täys 386 ja matkalaukun kokoinen salkkutietokone Olivetti 386 FX, kummassakaan ei ole tätä uutta windowsia vaan pelittelen dossilla vaan.
Molemmat olen ostanut uutena vuonna -90 ja maksanut itseni kipeäksi, mutta on ne puolestaan olleet pitkään käytössä.
Italiassahan se on tehty. Olivat ihan laadukkaita tekeleitä joskus 80-luvun lopulla. Honeywell-Bull osti lafkan joskus 90-luvun alussa ja hävisi markkinoilta itse vähän myöhemmin.
Noinkin vanhan koneen "nopeuttaminen" taitaa olla mahdollista vain päivittämällä prossu (voi vielä löytyä jostain kierrätyskeskuksesta) ja lisäämällä muistia (vanhoja simmejäkin voi vielä löytyä). Paljonkohan muistia vanha Windows 3.xxx tukikaan, jotain gigan luokkaa veikkaisin.