Ongelmana ihon väri

eläelämääs

Eli olen 14-vuotias tyttö, jolla on suhtkoht vaalea iho. Olin joku 4 vuotta sitten etelässä ja tulin ehkä ottaneeksi liian paljon aurinkoa, vähän paloi iho.
Tästä tuli kuitenkin erittäin vahvat pigmenttimuutokset koko ylävartaloon. Maha ei palanut, mutta siitä tuli harmahtavan tumma ja pilkullinen. Olkapäissä selvät rajat ja käsivarsissa rumaa, tumman pilkullista väriä.
Ongelmana siis se, että nämä eivät ole mihinkään hävinnyt ja nämä tummenevat aina kun olen vähänkin auringossa. En voi ottaa aurinkoa tai muutenkaan käyttää hihattomia paitoja.
Viime vuonna kävin koululääkärillä ja sain Daktarin-voidetta jota käytin pari viikkoa. Tuloksia ei näkynyt lääkäri määräsi käyttämään toiset kaksi viikkoa. Ei mitään tulosta.
Oon googlannu mutta en oo löytänyt mitään vastaavaa. Mikähän avuksi?

2

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saunapoikaliini

      saunassa käynti säännöllisesti ja ihon raapiminen niin että "vanha-iho" lähtee pois:) toivottavasti auttaa:) ps: yleensä uimahallin saunoissa iho uusiutuu paremmin ja muista että älä raavi liian lujaa!

    • saunapoikaliini

      saunassa käynti säännöllisesti ja ihon raapiminen niin että "vanha-iho" lähtee pois:) toivottavasti auttaa:) ps: yleensä uimahallin saunoissa iho uusiutuu paremmin ja muista että älä raavi liian lujaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      116
      2768
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      24
      1761
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      62
      1744
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      272
      1638
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      15
      1594
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      28
      1291
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      28
      1164
    8. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      97
      1098
    9. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1082
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1032
    Aihe