http://www.youtube.com/watch?v=QeikzzVUvoQ&feature=g-upl&context=G2b6a3e8AUAAAAAAADAA
FACEBOOK/Ykspihlajan ystävät
FACEBOOK/Ykspihlajan ystävät
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
joo ajat muuttuu. Nyt satama saastuttaa ympäristön. Nytkin oli talvella merenjää aivan punaisena sataman myrkkyjä.
Noi sataman punaiset myrkyt on peräisin rautapelletistä, mitä kuskataan Kokkolan kautta maailmalle. Siirretään kuskaus naapurikaupunkiin.
Kivaa joo ku on rautapellettiä keuhkot täynnä, köh....köh.
Mulla astma
Taitaapi vaan olla niin,että satama ja energialaitos mahdollistaa tämän kaupungin mahtipontista elämän menoa. Ei tällainen meno onnistiuisi pelkällä sormikasompelulla.
Meinaatkos, että jos ei tehtaita ja satamaa olisi, niin Kokkola olisi elinkelvoton paikka? Voi ristus mikä puupää....hih-hih...
Energialaitoksen tehtävä on tuottaa / välittää kaupunkilaisille energiaa. Veropuoli kerätä verot.
Autuaita ovat puupäät,sillä he pysyvät pinnalla. Pöhähä pöhähä pöhähäää
Onhan Ykspihlaja paljon menettänyt teollisuudelle ainulaatuisia hiekkarantoja.
Toisaalta on se tuonut työtä ja toimeen tuloa vuosien saatossa tuhansille ihmisille, kaikella on hintansa.Ja onhan Ykspihlajan satama tonnimäärältään kolmanneksi suurin Suomessa.Kun vielä kaksoisraide 2017 on valmis , niin kilpailukyky paranee.
Toivotaan että jäljellä olevat rantaalueet, Lahdenperän uimaranta, Isokari (Friisinsaari) sekä veneteollisuudesta , Pietasaareen päin oleva ranta alue säästettäisiin, kaikkien Kaupunkilaisten virkistys alueena.
Vielä kun Sataman suunnittelussa, säästetään Friisin vanhat rakennukset, sekä uuteen satamakonttoriin päättyvä alue osana Ykspihlajan vanhaa satama historiaa.
Samaan yhteyteen voisi suunnitella Satama/Fiisin museo aluetta, joka tallentuisi tuleville sukupolville .Satama aitaa voisi siirtää siten että alueelle pääsisi vapaasti.
Kaikki savupiipppu teollisuudet ulkomaille ja suomi pelastuu
Pietarsaaressa parempi satama ja paljon paremmat työmiehet ku kokkolassa
Pysy vaan siellä hoonattavana. Makunsa kullakin.