liuta kysymyksiä...

Onkohan se ihan normaalia, että e-pillereiden tauon aikana menkat alkavat 6.7- päivänä tauon alkamisesta, eli juuri silloin kun pitäisi aloittaa uusi pillerikierros? Mielestäni se tuntuu jokseenkin kummalliselta, kun niiden pitäisi tulla juuri sen 7 pv:n tauon aikana, mutta niin minulle on monta vuotta käynyt. Ennen pillereitä minulla oli tosi pitkä kierto, yleensä 35-40 päivää. Silloin ne olivat suht runsaatkin, mutta nyt ne jäävät niukiksi juuri sen takia kun joudun ottamaan uudet e-pillerit. Onkohan siitä jotain haittaa elimistölle?


Tunnen myös noin vko-2 vkoa ennen menkkoja "kylmän" pienen vihlaisun. Voisikohan se olla juuri ovulaatio? Ja se tuntuu aina vain samalla puolella alavatsaa, eli vasemmalla puolella. Miksi se tuntuu aina vain samalla puolella? Siitä minulle on tullut mieleen, että onkohan mulla lainkaan oikeaa munasarjaa kun en tunne sieltä ikinä mitään!?!

Saankohan koskaan lapsia kun minulla on ilman pillereitä niin pitkä kierto ja tuntuu että toinen puoli vain toimii?!? Onkohan mulla jotain kystia vasemmassa munajohtimessa, kun terv.kesk. lääkäri kerran tunnusteli että se puoli on isompi kuin toinen, mutta ei sanonut (/tiennyt) mitään syytä?

Saakohan näitä asioita selville ultrassa, jos joku lääkäri sen minulle tekisi? "arvauskeskuslääkärini" ei ole sanonut ikinä "juuta eikä jaata" kun olen kysellyt. Pitäisiköhän mennä yksityiselle? Vai olenko ihan turhaan huolissani näistä asioista?

Haluaisin myös eroon e-pillereistä koska musta tuntuu että ne ei sovi mulle, ja pelkään että ne aiheuttaa kaikenmaailman vaivoja ja peräti lapsettomuutta!?! Tämä ko. terveyskeskuslääkäri kuitenkin sanoi ettei laita mulle kierukkaa kun en ole koskaan synnyttänyt. Tekisi mieli vaihtaa koko lääkäriäkin.. Kertokaa , jos osaatte vastata edes johonkin kysymykseeni ja jos teillä on samanlaisia kokemuksia! Kiitos..
2406
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Minulle on tuttua tuo e-pillereiden välinen tauko ja kuukautiset. Kun itse söin ensimmäistä kertaa pillereitä, niin kuukautiset alkoivat aina edellisenä päivänä siitä, kun piti alkaa syömään uutta liuskaa. En koskaan kysynyt asiasta keneltäkään ja sitten lopetin pillereiden syönnin muutamaksi vuodeksi. Jouduin aloittamaan pillereiden syönnin uudestaan koska kuukautis kiertoni on epäsäännöllinen, eikä hormoonikuuri auttanut asiaa. Toisten pillereiden kanssa ei sitten ollutkaan samaa ongelmaa.

Ja sitten noihin rakkuloihin/kystaan. Mene yksityiselle gynegologille. Hän ainakin voi tehdä tutkimukset, kuten sisäisen ultran. Minulla itsellänikin oli rakkula vasemmalla puolella ja se selvisi vain sisäisellä ultralla. Se saatiin pois hormonikuurilla. En kyllä ymmärrä miksei terveyskeskuslääkäri voisi tehdä samaa sisäistä ultraa.

Äänestä

Laitapa tämä linkki talteen sitä raskaudensuunnittelua varten: http://www.schulzmedia.no/mei/OMetusivu.htm

Sivuilla puhutaan kylläkin ehkäisystä, mutta suurin osa ihmisistä tuntuu käyttävän tuota liman- ja lämmöntarkkailua nimen omaan tullakseen raskaaksi. Systeemillä pystyy selvittämään epäsäännöllisistäkin kuukautisista ovulaation ja ennustamaan kuukautisten tulon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


huolestunut 22-vuotias kirjoitti:

Onkohan se ihan normaalia, että e-pillereiden tauon aikana menkat alkavat 6.7- päivänä tauon alkamisesta, eli juuri silloin kun pitäisi aloittaa uusi pillerikierros? Mielestäni se tuntuu jokseenkin kummalliselta, kun niiden pitäisi tulla juuri sen 7 pv:n tauon aikana, mutta niin minulle on monta vuotta käynyt. Ennen pillereitä minulla oli tosi pitkä kierto, yleensä 35-40 päivää. Silloin ne olivat suht runsaatkin, mutta nyt ne jäävät niukiksi juuri sen takia kun joudun ottamaan uudet e-pillerit. Onkohan siitä jotain haittaa elimistölle?


Tunnen myös noin vko-2 vkoa ennen menkkoja "kylmän" pienen vihlaisun. Voisikohan se olla juuri ovulaatio? Ja se tuntuu aina vain samalla puolella alavatsaa, eli vasemmalla puolella. Miksi se tuntuu aina vain samalla puolella? Siitä minulle on tullut mieleen, että onkohan mulla lainkaan oikeaa munasarjaa kun en tunne sieltä ikinä mitään!?!

Saankohan koskaan lapsia kun minulla on ilman pillereitä niin pitkä kierto ja tuntuu että toinen puoli vain toimii?!? Onkohan mulla jotain kystia vasemmassa munajohtimessa, kun terv.kesk. lääkäri kerran tunnusteli että se puoli on isompi kuin toinen, mutta ei sanonut (/tiennyt) mitään syytä?

Saakohan näitä asioita selville ultrassa, jos joku lääkäri sen minulle tekisi? "arvauskeskuslääkärini" ei ole sanonut ikinä "juuta eikä jaata" kun olen kysellyt. Pitäisiköhän mennä yksityiselle? Vai olenko ihan turhaan huolissani näistä asioista?

Haluaisin myös eroon e-pillereistä koska musta tuntuu että ne ei sovi mulle, ja pelkään että ne aiheuttaa kaikenmaailman vaivoja ja peräti lapsettomuutta!?! Tämä ko. terveyskeskuslääkäri kuitenkin sanoi ettei laita mulle kierukkaa kun en ole koskaan synnyttänyt. Tekisi mieli vaihtaa koko lääkäriäkin.. Kertokaa , jos osaatte vastata edes johonkin kysymykseeni ja jos teillä on samanlaisia kokemuksia! Kiitos..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu