Kompressori nostolaitteisiin

Kompurasta haaveilen

Millaisia neuvoja antaisitte sellaiseen projektiin, kun tarvisin pikkutraktorin perään kompressorin, jonka ilman tuotto olisi luokkaa 1000 - 1500 litraa per minuutti. Voimantarve siis tuollaiset 10 kW.

Kompuran lohkoja ja säiliöitä kyllä löytyy kohtuullisen hintaan, mutta kevennyskäyttö aiheuttaa pohdintaa. Nimittäin kun säiliöön on saatu täysi paine, niin kompura tarvisi saada jotenkin "vapaalle", eikä pelkkä voroventtiili ole oikein fiksu tapa välttää säiliön räjähtäminen/muu katastroofi.

5

2324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kullervo Kovakanki

      No,äkkiä ajatellen kuorma-auto purkaamosta saattais löytyä sellainen venttiiliratkaisu. Myös Zetkassa on näitä kompuroita ollut vakio/lisä varusteena, ja niin muodoin myös ne venttiilit. Mutta se kiinnitys sinne traktorin perään/ulosottoon aiheuttaa enempi päänkynsimistä. Mulla on yhtenä kompurana ulosottoon kiinnitettävä, josta on tuki työntövarren kiinnityspisteeseen. Ongelma on se, että tämä kompura hiukan "vempottaa" akselin/työtövarren kiinnitys pisteessään. Joten mullakin tämä on vain maasto-olosuhteissa tapahtuvaa satunnaista renkaan täyttöä varten ja siihen se on hyvä. En voisi sitä kuvitella kumminkaan painesäiliön kanssa yhteen, jo senkin takia ettei siinä ole muuta voitelua kuin rasvanippa kyljessä. Tuohon nippaan aina joskus tarvittaessa prässillä lykkään vaseliinia. Jos mun pitäisi tehdä mainitsemasi laite, tekisin sen ensiksikin kiilahihna välitteiseksi tai sitten 1000r./min vo:lle vähintään gates-kytkimen välityksellä pelaavaksi. Ensiksi juuri näiden värinöiden ja heittojen eliminoimiseksi. Mutta ei kun onnistumisen iloa työhön. Ai niin, sellainen kuorma-auto purkaamo (pohjoismaiden suurin?) löytyy mm:ssa Jalasjärveltä, eli Kauppilan Kuorma-auto hajottamo.

    • Kompurasta haaveilen

      Juu, kuorma-auton jarrulaitteiden kompura voisi muutoin kyllä olla ihan OK, mutta tuotto jäänee vaatimattomaksi, ja ainakin joissakin malleissa kompuran voitelu on yhdistetty moottorin voitelujärjestelmään (?). Voiteluongelma lienee joten kuten ratkaistavissa, mutta tuolle pienelle ilman tuotolle ei voi mitään.

      Ainakin ennen Wanhaan kevennys oli järjestetty siten, että kompuran imuventtiili(t) lukittiin jonkin sortin vivustolla aukiasentoon, eli ilman tuotto loppui kun ilmasäiliö saavutti halutun paineen, vaikkakin kompura itsessään jatkoi käymistään entisillä kierroksilla.

      Vai olisiko jollakulla oikeaa tietoa kuorma-auton ja vastaavien ajoneuvojen kompuroiden kapasiteeteista?

    • B250

      http://www.youtube.com/watch?v=qJa5-_ExsBE

      tuossa on havainnollinen opas kompressorin keventämiseen. alkaa 9 minuutin kohdilla.

      itsellä yksi kuormurin kompressori tallissa ja tutkin tuota keventämisen mekaniikkaa.

      imupuolen venttiililehtiä pakottaa auki apaut 6mm tapit joiden taakse johdetaan paineilma kevennysventtiilistä eli "governor valve" kuten tuossa videolla kerrottiin.

      tapit siis toimii kuten pienet paineilmasylinterit.

      ja mututuntumalla vois sanoa että kuormurin kompressorilohkon tuotto jää KAUAS 1000L/min vaatimuksesta.

      lohko on samankokoinen kuin pienimmät hihnavetoiset "tallikompurat".

      duunissa oli 1000L/min tuottavat mäntäkompurat ja lohkon fyysinen korkeus oli normaalipituisen miehen leuan korkeudelle. moottori oli 15KW ja meteli oli jotain melkoisen ja käsittämättömän välimaastossa.

    • B250

      unohtu mainita että "governor valve" voisi ohjata paineilmasylinteriä, joka puolestaan pakottaa voimakoneen tyhjäkäynnille.

      jos voimakone käy kovilla kierroksilla silloin kun täysi tuotto vaaditaan, niin tyhjäkäynnillä ylipaineventtiili varmaan riittää pitämään paineen kurissa.


      jossain näin polttomoottorikäyttöisen kompressorin ja säiliön paine vaikutti kaasuvivustoon.

    • tekkijä

      aika ison lohkon saat hakea,onhan niitä. melkein helpoin etsiä purkaamosta traktori kompura ja kunnostaa siitä.paineohjattu kolmitie venntiili painepuolelle niin säiliön ollessa täynnä puhaltaa vapaasti pihalle,imuventtiilin avaus parempi vaihtoehto.ruuvikompuran kun löydät sopivasti ja muutat välitykset 1:3 ja ohjauskelat 12v niin saa sähköt traktorista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      290
      5479
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      70
      5056
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4156
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3840
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      42
      3483
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      88
      3126
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      71
      2998
    8. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      41
      2178
    9. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      49
      2116
    10. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      27
      2078
    Aihe