Verkkotulostin ja asennusongelma

aabeeceedee

Minulla on ongelmia verkkotulostin HP Laserjet 4100 Series PCL6 kanssa. Ostohetkellä (käytettynä) tulostin oli toimivaksi testattu, mutta nyt en kotona saa sitä tulostamaan. Tietokone kyllä tunnistaa tulostimen, mutta ei suostu tulostamaan. Tarkoituksena olisi kytkeä tulostin suoraan yhteen tietokoneeseen verkkokaapelilla. Liekkö kyseessä verkko-ongelma?Käyttöjärjestelmänä on Vista.

5

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wP6Il^Z<

      Tulee sellainen mieleen että verkon asetukset ovat pielessä. Mikäli tulostimen verkkoasetuksissa on vaikka 192.168.1.100/255.255.255.0 niin laita koneen verkkokortin osoitteeksi vaikka 192.168.1.200/255.255.255.0.

      • aabeeceedee

        Kiitoksia vinkistä. Miten koneen verkkokortin osoite laitetaan/muutetaan.


      • xykkel
        aabeeceedee kirjoitti:

        Kiitoksia vinkistä. Miten koneen verkkokortin osoite laitetaan/muutetaan.

        Ei mitenkään, sillä kahta samaa osoitetta ei verkossa voi olla Siksi jokaisella kortilla on oma yksilöllinen ip-osoite. Kysymys on periaatteessa samasta asiasta kuin sinun postiosoitteessakin että kellään muulla ei voi olla samaa osoitetta tai posti ei osaisi jakaa postia oikein. Jokaisen verkossa olevan koneen Ip osoite muodostetaan koneen verkkokortin osoitteen perusteella eikä epävirallisia ip osoitteita saa käyttää.


      • wP6Il^Z<
        xykkel kirjoitti:

        Ei mitenkään, sillä kahta samaa osoitetta ei verkossa voi olla Siksi jokaisella kortilla on oma yksilöllinen ip-osoite. Kysymys on periaatteessa samasta asiasta kuin sinun postiosoitteessakin että kellään muulla ei voi olla samaa osoitetta tai posti ei osaisi jakaa postia oikein. Jokaisen verkossa olevan koneen Ip osoite muodostetaan koneen verkkokortin osoitteen perusteella eikä epävirallisia ip osoitteita saa käyttää.

        Kyllä verkkotulostimessa on aina mahdollisuus verkko-osoitteen asettamiseksi. Mahdollisuudet ovat joko kiinteä osoite tai sitten haetaan DHCP-serveriltä. Usein ADSL-modeemi on tämä DHCP-serveri.

        Koneen valikosta pitäisi löytyä verkkojutut sieltä tehdään asetukset. Nykyiset asetukset pitäisi tulostua kun etsii valikosta sopivan kohdan.

        Onko koneella oikeat ajurit asennettu. Ajureita ja käyttöohjeita saa hoopeen tukisivuilta.
        http://h20000.www2.hp.com


    • nzöhcsgaiavsf

      miksi ihmeessä kytket verkkokaapelila suoraan tietokoneeseen? käytä siihen usb-liitäntää. jos verkolla haluat leikkiä, laita kytkin koneen ja tulostimen väliin (tai reititin, kunhan jäävät samaan sisäverkkoon ja tietokone saa dhcp:ltä ip-osoitteen)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2405
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1387
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      75
      1200
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1117
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      845
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      790
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      678
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      672
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      25
      649
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      636
    Aihe