Kissan karvanlähtö, auttakaa.

Kinuski93

Morjens. Mulla olis kaks kissaa, molemmat täyttää vuoden tässä kuussa.
"ongelma" olis karvojen lähtö. Ei se sinänsä ongelma ole, mutta olen kuullut, että jollain ruoalla voi vähentää karvojen lähtöä. Tietääkö kukaan, onko kukaan muu kuullut tällaisesta, ja mikä ruoka mahtais olla kyseessä? :) Kiitos

7

399

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hill´s

      Hill´s ruuat ovat hyviä koostumukseltaan .

    • omega-3

      Ei karvanlähtöön ole erikseen mitään ruokaa, vaan usein mainitaan rasvahappovalmisteet apuna siihen. Yleisesti toki laadukas ruoka antaa kissan elimistölle paremmin sen mitä tarvitaan, mutta omega-3 rasvahappoja niissä on ihan liian vähän. Toinen mitä voi käyttää on biotiinivalmisteet Biorion tabletit mm.

      Pitää muistaa, että omega-6 on yleensä liikaa valmisruoissa ja 3 ja 6 suhde on niissä yleisesti väärin päin. Siksi pelkkää omega-3:sta annetaan erikseen. Omega-3 saa helposti kalaöljykapseleista (ei kalanmaksaöljyä) tai kalaöljyvalmisteista.

    • kissa voi hyvin

      Käy apteekin sivuilla, siellä on lemmikkien ravintolisiä, löysin sieltä itsekkin ja Yliopist.apteekista sain tarvitsemani tuotteen, karvan lähtö väheni huomattavasti ja parempi kuntoinen karva on nyt.

      • Kinuski93

        Kiitos =)


    • 6+6

      Kokeile Salmopet lohiöljy jota saa ainakin apteekeista.

    • kissa vaihtaa

      kaksikertaa vuodessa karvansa,puolivuotta kerrallaan

      • Kinuski93

        Näinhän se on. Aattelin vaan et tulisko sitä vähemmän jollai...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      233
      3961
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      122
      2291
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1429
    5. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    6. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      909
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      900
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      767
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      736
    Aihe