Voinko täyttää tien ojan tontin vierestä?

täyteen vaan

Tontin ja tien välissä on perinteinen oja. Tuleeko ongelmia jos täytän ojan kun täytemaata olisi saatavana omalta tontilta. Oja on osittain omalla maallani.

7

3017

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • omalla maalla

      Voit täyttää, eikä tuu ongelmia.

    • Perinneojat tukkoon!

      Sitä vartenhan ne ojat on kaivettu että voi sitten myöhemmin ajaa niihin kaikki ylijäämämaat.

    • 9+13

      Kannattaa varmaan miettiä miksi se oja siinä on? Harvemmin niitä on lämpimikseen kaivettu. Jos lunta tulee sen verran kuin sitä on parina talvena tullut ja täytät ojan ja kaadot tieltä tontillesi niin ei mitään järkeä. Jos taas kaadot on toisin päin niin en usko että saat edesauttaa vesien ohjailua tielle tuolla tavalla.

    • Vesirakennus DI

      Kannattaa täyttää. Ojat on vanhanaikaisia, niitä kaivettiin sotien jälkeen huvikseen kun ei ollut televisioita. Mukavampi sitten kulkeakin kuivin jaloin, ojissa on se huono puoli että keräävät vettä.

      Muista täyttää myös kaivot! Ne on parempia missä on ne ritiläkannet, sinne on helpompi pitkia sepeliä.

      • vanhoollislesut

        Kaivaako lesut ojia kun niillä ei oo teeveetä? Paljonkohan ne ottaa tunnilta? Tarvis saada semmoinen avoviemäri aikaiseksi, seksi seksi


    • Hempula

      Saako ojan tayttää, kaikkea sitä voidaankin kysyä.
      Miksi ojat on tehty, täyttämistä varten vai, voi itku sentään ......

    • Tietön..1

      Jos on oma tie, eikä sitä muut käytä, niin voi ojan täyttää. Mutta jos tietä käyttää muutkin niin ojaa ei noin vaan saa mennä täyttämään. Oja on tien kunnossapysymistä varten ja ohjaa liiat vedet muualle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3235
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3087
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2447
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      2197
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1903
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1800
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1616
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1405
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1290
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      81
      1132
    Aihe