Eli tästä tulee aikamoinen romaani, mutta toivoisin vastauksia tähän.
Lyhyesti siis meidän kissamme on hirveän arka,pelokas ja alistuvainen, eikä pidä kosketuksesta, sitä ei pysty edes silittämään. Luulen että tuo johtuu juuri sen vanhasta omistajasta, koska kissa löytyi hylättynä keskeltä ei mitään melkein kuolleena, ja kaikenlisäksi tiineenä.
Meillä on siis kaksi kissaa, toista toinen on 3 ja toinen on 8 kuukautta vanha.
Vanhempi kissa on ollut meillä vuoden, ja alusta asti se on ollut arkaileva, ennakoiva, joskus kulkee alistuvasti pitkin asuntoa, eikä pidä edes silittämisestä. Se useimmiten juuri juoksee pois, ja on hirveän arka ja pelokas verrattuna toiseen kissaan.
En tiedä tuohon mitään muuta selitystä paitsi se että sitä oltaisiin kohdeltu huonosti vanhalla omistajallaan, ja se olisi saanut ehkä jotku traumat? Kissa on luultavasti ollut myös vanhassa paikassa sisäkissa, koska se ei pyydä ulos, ja kerran kuin veimme sen , se oli hirveän pelokas.
Jos kissaa koittaa kutsua, se ei tule, ja on hirveän pelokkaan oloinen, eikä se lähde muutenkaan leikkimään, jos sille antaisi jotain leluja.
Pienestäkin kosketuksesta se lähtee juoksemaan, useimmiten juuri sängyn alle.
Se on niin paljon pelokkaampi verrattuna toiseen kissaamme. Pienempi kissa leikkii, tulee heti kun sitä kutsuu, ja on paljon "aktiivisempi" ja innokkaampi tekemään ihmistuttavuutta. Se on myös paljon ihmisläheisempi, mitä vanhempi kissa.
Vanhempi kissamme viihtyy paljon enemmän yksin, ja tuntuu että hän olisi joku erakko meillä. Harvoin sitä kisua tulee siliteltyä, kun se juoksee aina karkuun, eikä se viihdy sylissäkään. Eli minkäänlaista kosketusta kissaan ei tunnu saavan.
Jos meille tulee kavereita/ on bileitä eli siis tavallista enemmän ihmisiä, niin tämä vanhempi kissa majoittautuu makuuhuoneeseen, kun taas pienempi pyörii muiden ympärillä ja on koko ajan esillä.
Muutenkin tämä vanhempi kissa vaikuttaa että olisi koko ajan varuillaan joka asiassa.
Toivoisi vain välillä että kissasta tulisi vähän sosiaalisempi ja pääsisi tuosta pelokkuudesta ja arkuudesta eroon, jos se johtuu siis tuosta vanhasta omistajasta, mitä se sitten onkaan tehty, tai onko sitä sitten kohdeltu kaltoin.
Niin ja se että se juuri käveleekin alistuvasti ja ennakoivasti asunnossamme.
Olisiko jotain neuvoja tähän oikeasti? Vuoden se on siis ollut tuollainen, eli siitä asti kun se tuli meille.
Vai onko tuo vain kissan luonteenpiirre, että se on arka ja pelokas?
Tuntuu vain että siihen ei saa mitään kontaktia ollenkaan.
Apua kissan arkuuteen ja pelokkuuteen.
5
527
Vastaukset
- aikaa myöden
Kissasi seuraa teidän tekemisiänne. Kontaktin syntymiseen voi mennä aikaa. Yksi kissoistani (ollut vastaavanlaisissa oloissa kuin sinunkin ujo yksilösi) sosiaalistui kunnolla vasta 3 vuoden kuluttua. Ensimmäiset 6 kk asui sohvantakana tai sängynalla. Joten omaani verrattuna kissasi on todella sosiaalinen.
Kokeile Feliwaytä-meillä oli sittä apua. Anna kissalle aikaa rauhassa tutustua teihin ja oppia että hyviäkin ihmisiä löytyy.
Ja muista että kaikki kissat eivät viihdy sylissä, ei vaan ole niiden juttu. - kissan ehdoilla
Minulla myös kissa joka oli tosi arka 3 vuotiaaksi asti, ei tykännyt ollenkaan olla sylissä ja naukui kovasti jos nosti syliin. Nyt kissa jo 16 v, eikä vieläkään tykkää että otan syliin mutta kun itse saa tulla niin on mielellään ja antaa rapsutella ja kehrää kovasti. Vieraita ei siedä, menee saunaan ja ei tule ennen kuin vieraat lähteneet. Valjaissa vien ulos joihin tottui pikkuhiljaa, ulkoilutan rauhallisella alueella missä vähemmän liikku ihmisiä ettei se pelkäisi kovasti.
- kissan ehdoilla
Jäi vielä kertomatta, totutin kissani kosketukseen niin että silitin useita kertoja päivässä vain pienellä kosketuksella, kehuin kovasti ja annoin sen juosta pois. Kauan aikaa meni mutta pikkuhiljaa kissa tottui kosketukseen ja alkoi luottaa ettei kosketus tarkoita pahaa.
- fghfhfh
Suosittelen Feliway haihdutinta. Se sisältää kissan naamaferomonia joka auttaa kissaa rentoutumaan.
Kannattaa myös yrittää liittää kosketus johonkin positiiviseen, esimerkiksi ruokaan. Myös kehut ja juttelu auttavat kissaa rentoutumaan.
Apteekeista saa myös erästä luontaistuotelääkettä, joka auttaa kissan stressissä. En nyt muista lääkkeen nimeä, mutta varmasti kysymällä löytyy. - aloittaja_____
Tuota feliwayta voisi todella kokeilla varmaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201767
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991588Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy481099Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?43984Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29929Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50856Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s44822Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37780Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56778Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37760