Minä rakastan sinua, minä sanon sen kaikille
Avioliittolain uudistamisesta
http://freepathways.wordpress.com/2012/04/08/mina-rakastan-sinua/
Koska Minä rakastan sinua...
22
649
Vastaukset
- elettiin ennenkin
Kiitos tästä linkistä.
- 12+12
Sydämellisiä kuvia, kauniita pareja ja hemaiseva Lindfors :) like it!
- hhhhhhhhhhjjjjjjjjjj
Inhottavaa, että kirkko saa minun rakkauteni näyttämään likaiselta vaikkei se sitä ole.
- Half Woman
No kirkon ja suurimman osan raamatun sanomasta voi jättää ihan omaan arvoonsa.
- R.K.
Totta. Raamatuntutkija Martti Nissinen on asiasta yritätnyt pitää järkipuhetta esillä:
http://freepathways.wordpress.com/2010/10/28/nissinen/
- Oikeudenmukaista?
Maistraatissa tulisi saada kenen tahansa mennä naimisiin, jos kirkko vetoaa raamatullisiin asioihin, pitäköön kiinni periaatteistaan, mutten kyllä ymmärrä miksei täällä homoparit saa vielä 2000-luvullakaan mennä naimisiin. Eikö Suomen pitänytkin olla tasa-arvoinen maa?
Itse en kyllä menisi naimisiin, en hetero- tai homosuhteissa, sillä mielestäni se on turhaa (puhun omalta osaltani). Mutta ihan periaatteen vuoksi, kannatan yllä mainittua.- Oikeusvaltion linja
Hyviin sanottu. Oikeusvaltion perusperiaate on, että kaikki ovat lain edessä yhdenvertaisia. lakien ei pidä erotella ihmisiä erilaisen kohtelun kohteeksi enempää ihonvärin kuin seksuaalisen suuntautumisenkaan perusteella.
- 5+13
Mun mielestä tää koko keskustelu on turhaa. Minkä takia haluatte muuttaa kirkon perinteitä? Se, että homoseksuaaleja ei anneta mennä naimisiin kirkossa ei tarkoita sitä, että niitä syrjitään. Kautta aikojen on ollut niin, että avioliiton voi solmia vain miehen ja naisen välille. On se niin vaikeaa ymmärtää, että kirkko pohjautuu raamattuun, ja että siellä sanotaan tästä asiasta selkeästi. Sitä kyllä ihmettelen, minkä takia niitä sukunimi ja muita juttuja ei voi saada vaikka rekistöröidyn suhteen kautta. Ne ei kai pitäisi pohjautua raamattuun.
- hdfhff
täysin sun kanssa samaa mieltä.piste.
- f4ck
raamatussa sanotaan selkeesti monesta muustakin asiasta ja jotenki ne on sitten käännetty tälle vuosituhannelle, mut avioliitto on sitten se pyhin koko raamatussa ja homous se joka otetaankin sitten tismallee niinku se sinne on laitettu? Kirkon perinteet on tappaa ihmisiä jotka ei siihen usko, siinäpä perinteitä joita vaalia. Pakkokäännytystä ja kidutusta ja tappamista. Kylläpä on pyhä asia avioliitto kun sitä sellaisillä voimilla on silvottu ihmisten mieliin. Homot siis helvettiin ja avioliitto vain heteroille. Tervetuloa 2000-luvulle hyvä jumala.
- osaff
f4ck kirjoitti:
raamatussa sanotaan selkeesti monesta muustakin asiasta ja jotenki ne on sitten käännetty tälle vuosituhannelle, mut avioliitto on sitten se pyhin koko raamatussa ja homous se joka otetaankin sitten tismallee niinku se sinne on laitettu? Kirkon perinteet on tappaa ihmisiä jotka ei siihen usko, siinäpä perinteitä joita vaalia. Pakkokäännytystä ja kidutusta ja tappamista. Kylläpä on pyhä asia avioliitto kun sitä sellaisillä voimilla on silvottu ihmisten mieliin. Homot siis helvettiin ja avioliitto vain heteroille. Tervetuloa 2000-luvulle hyvä jumala.
koska sä oot tota mieltä kirkosta nii mikä helvatun hinku sulla sit on vinkuu jonkin kirkon edustamn avioliiton perään !
- f4ck
osaff kirjoitti:
koska sä oot tota mieltä kirkosta nii mikä helvatun hinku sulla sit on vinkuu jonkin kirkon edustamn avioliiton perään !
koska on olemassa uskovaisia homoseksuaaleja. Jos uskontoo väännetään valtaväestön edun mukaisesti, ni mä en näe yhtäkää syytä miks homoseksuaalisuudesta tehdään se asia joka tulkitaan nyt pilkulleen.
Näeksä uskonnon ja raamatun rauhankyyhkysenä, rakkauden ja armon ja anteeksiannon lähetiläänä joka opettaa ihmisiä hyvään? Jos mun näkemys on jotain mitä et voi allekirjoittaa. - ö
Minkä takia Rosa Parks ei vaan voinut istua bussissa mustille tarkoitetuilla penkeillä tai seistä, kun kuitenkin pääsi kulkemaan bussilla?
Mulle on niin vaikeaa ymmärtää, minkä takia pitää luoda täysin avioliitolle rinnasteinen juridinen sopimus, mutta sitä ei kuitenkaan saisi sanoa avioliitoksi. Miten se voisi viedä heteropareilta mitään pois?
Mulle on myös aivan yks hailee vihkiikö kirkko homopareja, kun en itse kuulu kirkkoon. Suomen laki ei kuitenkaan ole kirkon päätettävissä eikä sen muutenkaan kuulu perustua Raamattuun. - Kysy juristilta
Ei kai kukaan avioliittolain muutosta kannattava ole ottanut kantaa siihen miten kirkon tulee toimia?
Nykyisinhän on niin että valtio on antanut kirkolle vihkimisoikeuden, eli papin tekemä vihkiminen on pätevä myös lain edessä, yhtä pätevä kuin tuomarin maistraatissa tekemä vihkiminen.
Kyse ei lain muuttamisessa ole lainkaan kirkon asioista. Se päättää niistä itse.
Avioliittolaisn muuttamisessa on kyse juridiikasta.
Kyse on Suomen valtion perustuslaista, jota muun lainsäädännön tulee noudattaa. Perustulaki kieltää kansalaisten asettamisen eri asemaan lain edessä. Virallisen avioliittolain tulee olla yhtäläinen kaikille.
Eli kun pariskunta virallistaa maistraatissa liittonsa juridisesti päteväksi, siinä kohtaa ei heterot ja homot voi olla eri asemassa. Kaikkia täytyy koskea samat lainsdäännöllisest velvoitteet ja oikeudet. Oikeusvalitossa heterot ja homot ovat samassa asemassa.
Kirkko päättää itse millaisia pareja se vihkii ja mitä ei, ihan kuin nykyäänkin.
Piispat ovat ilmoittaneet että kirkko ei tule vihkimään homopareja avioliittoon. Heidän puolestaan voidaan järjestää kyllä rukoilemista.
- plääh1
Mun mielestä valtio ja uskonnolliset yhteisöt voitais erottaa toisistaan.
- Rationalistin haave
Suomen laissa ne onkin erotettu lähes kokonaan. Mitä nyt valtiopäivien avajaisissa istuu valtiovalta kirkossa, se on hassua.
- 10+16
Noi tappamiset ja muut jutut on vanhassa testammentissa. Kirkko käyttää pääasiassa uutta testamenttia. Näin olen kuullut.
- CCCC
Kkumpikin on erään paimentolaiskansan piirissä luotua tarinaperinenttä.
- kilautetaankaverille
Jos näitä asioita kysyttäis Jeesukselta, niin vastaus taitais olla aika ykstotinen. Mutta mikäpä Hän on näitä nykyajan viisaita kirkonmiehiä neuvomaan...
- ...
Eiks se enemmänkin mene niin, jos Jeesukselta kysyttäis, niin vastaus olisi: rakastakaa lähimmäisiänne kuin itseänne. Mutta jos tätä asiaa kysyttäisiin joiltain lestoilta, jehovilta ym. niin vastaus olisi, että homous on syntiä, sairasta, perverssiä ym. Eikö juuri nämä "uskoivaiset" olleet ensimmäisenä kivittämässä sitä Jeesustakin...
- ed.
... kirjoitti:
Eiks se enemmänkin mene niin, jos Jeesukselta kysyttäis, niin vastaus olisi: rakastakaa lähimmäisiänne kuin itseänne. Mutta jos tätä asiaa kysyttäisiin joiltain lestoilta, jehovilta ym. niin vastaus olisi, että homous on syntiä, sairasta, perverssiä ym. Eikö juuri nämä "uskoivaiset" olleet ensimmäisenä kivittämässä sitä Jeesustakin...
Niinpä, mutta miksi sen oivaltaminen on näille mainituille kirkonmiehille niin vaikeaa?! Kirjoitukseni oli sarkastinen huomio. Joka on tutkinut uutta testamenttia sydämenvalossa, voi hyvin päätellä Jeesuksen ajatukset aiheesta.
- Kultainen sääntö
ed. kirjoitti:
Niinpä, mutta miksi sen oivaltaminen on näille mainituille kirkonmiehille niin vaikeaa?! Kirjoitukseni oli sarkastinen huomio. Joka on tutkinut uutta testamenttia sydämenvalossa, voi hyvin päätellä Jeesuksen ajatukset aiheesta.
Tehkää ihmisille kuten toivotte heidän tekevän teille...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot981020- 64881
- 61774
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648