Millaisia viestejä sinä sait?
Olisi kiva lukea, jos haluaisit kirjoittaa hauskoja viestejä palstalaisten iloksi ja omien flunssaisten pääsiäislomapäivieni ratoksi.
Perinteisten kauniiden pääsiäiskorttien lisäksi tulee teksti- ja sähköpostiviesteinä erilaisia tervehdyksiä. Alle valitsin kolme ja haluaisin kuulla teidän mielipiteitänne. Voisitteko kuvitella lähettävänne tai haluaisitteko itse vastaanottaa jonkun niistä?
Minkä?
1: Mummo oli tavaratalon hississä, kun sinne tuli hyväntuoksuinen rouva. Mummo nuuhkaisi kuuluvasti ja rouva sanoi: Dior, 395 euroa.
Toinen hyväntuoksuinen rouva tuli hissiin seuraavassa kerroksessa. Kun mummo nuuhkaisi, rouva tokaisi: Chanel 450 euroa.
Kun hissin ovet avautuivat seuraavan kerran, mummo pieraisi ja huikkasi poistuessaan: Mämmi 2,50 euroa.
Hyvää pääsiäistä!
* * *
2: HYVÄÄ PÄÄSIÄISTÄ!
Virvon varvon tuoreeks terveeks tulevaks vuueks. Lakatkoon lonkka kolottamasta, polvet narisemasta. Pysykööt pieru pääsemästä, virtsa karkaamasta. Jospa vielä nahka siliäisi, selkä suoristuisi.
Herkeepä roppa rupsahtamasta ja lihat löllyämästä. Palatkoon muisti reissultansa. Sujukoon seksi sulavasti, lempi leiskuvasti. Mitä muuta varvut mukanaan toisi? Jospa onnea, terveyttä, hyvää eloa soisi, rahakaan ei pahaksi oisi. Munarikasta pääsiäistä!
* * *
3: Pääsiäispupu loikki keväisen nurmen poikki. Tervehdyksen multa tuo, keväisen mielen sulle suo! Hyvää Pääsiäistä!
Pääsiäistervehdyksiä?
8
2071
Vastaukset
- meeriamanda
http://www.youtube.com/watch?v=AGcT_eY8Zmo
Noitamaiset terveiset aloittajalle...:)) - L*
Kaikille nuhanenille, noidille ja virpojille, ynnä killinpojille ja haukkuloille omistajineen Pääsiäistä!
Niin, ja kaikille muillekin!
katten vs påskriset http://www.youtube.com/watch?v=sODs7Tx_rl0- L*
Unneutin laittaa aloittajalle myös virpovarpomista:
Virpoi, varpoi, tuoreeks terveeks.
Isännäl, iso vassa
emännäl perä leviä.
Poika tuokoon minijän
tytär hyvän sulhaisen.
siulle vissat, miulle palkka.
Miulle muna kanasestais
maitotilkka lehmäsestäs,
vähä voita vakkasestas
kopeekka kukkarostas.
Luoja sinnuu siunatkoon.
.
Ei kulje posti ei polje kusti, tyhjänä on postilaatikko pysyny.
Toi virpomis loru oli oikein hyvä.
Työn merkeissä meni tää päivä ja pikku ajelulla elintaso vehkeellä, orotelen sit juhanuksena seuraavia terkkuja.- +
Mahtaa palkkapussi venyä ja paukkua, kun pyhinäkin pitää ahertaa?
Mikä lie elintasovehje, päältäajettava ruohonleikkuukone?
Posti-Kustikin on lomansa ansainnut. - k/k
+ kirjoitti:
Mahtaa palkkapussi venyä ja paukkua, kun pyhinäkin pitää ahertaa?
Mikä lie elintasovehje, päältäajettava ruohonleikkuukone?
Posti-Kustikin on lomansa ansainnut.Ei pauku kun pakarat jos vaimo hermostuu,vaimon autolla sain pikkasen ajaa pesun palkaksi.
- +
k/k kirjoitti:
Ei pauku kun pakarat jos vaimo hermostuu,vaimon autolla sain pikkasen ajaa pesun palkaksi.
Vieläkö ovat pakarasi pähkinänsärkijän kuosissa?
Oletko ajatellut ottaa valkoisesi seuraajaa?
Itse en aio, vanha ja vaivainen kun olen.
Riittää, että itse tullaan toimeen.
Kaikkea hyvää, sinulle, kultasydämelle!
The Nutcracker Ballet http://www.youtube.com/watch?v=CfJ5A0PUZIM
- ;)
Pääsiäinen on ohi mutta kerronpa erään pääsiäisenä kuulemani savolaisvitsin:
Kaunis sää oli houkutellut jäälle useita pilkkijöitä. Toiset istua kököttivät pilkkireppujensa tai-pönttöjensä päällä. Joku kierteli sinnetänne etsien parempaa kalapaikkaa.
Yksi kiertelijä kysäisi savolaisukolta: "syökö kala", johon ukko murahti: " eikait se tähänkään asti ole syömättä elänyt"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu1681863Rakastan sinua
Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli561387Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva1961152Kun viimeksi tapasit kaivattusi
Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi551108Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus781071Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e381017- 62926
- 66923
Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!
Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy211875Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0
Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali155830