vanhan tiilinavetan purkaminen

m.uikkunen

Osaako kukaan kertoa paljonko voisi maksaa n 100m2:n tiilinavetan purkaminen ja purkujätteen poiskuljetus?

3

1435

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • urakoija X

      Riippuu niin paljon paikkakunnasta,onko purettavaa muuta kuin seinät( parsirakenteet ym.) ja mihin kuntoon alue pitäisi jättää urakan jälkeen,esim tasoitus ym. Kannattaa kysyä tarjouksia eri paikoista.

    • Bumba

      Monethan etsii vanhaa tiiltä ja maksaakin niistä melko hyvin ja myös kaikenlaisista puuparruista ja hirsistä, joita mahdollisesti navetan rakentamiseen on käytetty.
      Kannattaa laittaa jonnekkin myyntipalstalle kuten tori.fi myynti-ilmoitus...

    • lnm lnm lnm

      Jarrua nyt.

      Et tarkemmin kertonut, millainen ja minkä ikäinen rakennus. Mutta kun kuitenkin tiiltä, joka tapauksessa arvokas. Ihan ensimmäiseksi selvitettävä, saako sitä edes purkaa. Purkamiseen tarvitaan purkulupa, aina,Ominpäin kun purkaa jonkin rakennuksen, se pahimmillaan johtaa käräjille, jos on mennyt tuhoamaan jonkin arvokkaan historiallisen, maisemaan tms oleellisesti kuuluvan pytingin.

      Jos purkaminen ok, sitten alat myymään tavaraa. VAnhat tiilet, hirret jne materiaali on kysyttyä ja arvokasta tavaraa. Periaatteessa, myy navetta pystyyn. Eli joku maksaa sulle rahaa niistä tiilistä ja vieläpä itse hoitaa purkamisen ja pois kuljettamisen.

      Itellä jemiksessä vanhan navetan hirret. On niille itelläkin käyttöä, pitää vaihtaa muutamiin ulkorakennuksiin hirsiä. Nykyhiret ei käy. Vaika ne käsin veistäiski sopiviksi, materiaali on kehnonpaa puuta kuin se vanha, tiivis, luonnon puu. Tiilissä sama, erittäin hankala löytää vanhoja, yleensä käsinlyötyjä tiiliä mistään. Eikä niitä samanlaisia kukaan enää valmista.

      Mieti nyt hyvä ihminen ensin sitä purku asiaa. Ajattele nyt sitäkin, paljonko samankokoisen uuden tiilirakennuksen rakentaminen oikein maksaakaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      303
      11669
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      144
      7146
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      104
      5962
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      42
      5309
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      53
      4399
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      4289
    7. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3621
    8. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      62
      3618
    9. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      83
      3238
    10. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      22
      3145
    Aihe