Minimiviikkotunnit

1+15

Rakennusalallahan tessissä on määrätty tuntipalkat, mutta onko tyypillistä että on määritelty myös ns. minimitunnit viikolle, esim. tuo 38, joka työnantajan täytyy maksaa, riippumatta siitä onko hänellä tarjota työtä tai ei? Vai onko ihan normaalia, että viikko loppuukin kesken ja tunnit jää saamatta vaikka torstailta ja perjantailta? Ja entäpä jos työntarve ilmeneekin tosiaan vasta vaikka keskiviikkona, ettei töitä olekaan tarjolla loppuviikoksi? Vai voidaanko työsopimuksessa sopia miten vain?

3

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Raksarane

      Onhan se ihan normaalia, jos on vuokramiehenä jossain.. Liksaa saa tehdyistä tunneista..

      • giguli

        ....tai jos on mennyt allekirjoittamaan sopparin missä lukee että kutsutaan töihin tarvittaessa. Toi vuokratyöläis juttu ei välttämättä mene sillä tavalla jos haluaa pitää puoliaan.


      • Daniel K ,Vantaa
        giguli kirjoitti:

        ....tai jos on mennyt allekirjoittamaan sopparin missä lukee että kutsutaan töihin tarvittaessa. Toi vuokratyöläis juttu ei välttämättä mene sillä tavalla jos haluaa pitää puoliaan.

        Ja jos pidät puoliasi vuokra työnantajalla. Et saa töitä. Olet vaikea ihminen jos haluat tulla työllä toimeen ja luoda normaalia elämää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      49
      9881
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      12
      6665
    3. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      73
      6005
    4. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      40
      5871
    5. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      46
      4094
    6. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      263
      2986
    7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      38
      2296
    8. Mikä asia on jäänyt kaivatustasi parhaiten

      mieleesi? 💬😀🙋🏼‍♂️😱
      Ikävä
      61
      1275
    9. Suomussalmen baarit

      Mikä homma on Suomussalmen baareissa? Niin jumalattoman vittumainen portsari oli eräässä nimeltä mainitsemattomassa paik
      Suomussalmi
      19
      1106
    10. Millä paikkakunnalla kaivattusi asuu

      Jäikö sydän jonnekin? Jos, niin minne tai mihin? Laita paikkakunta tai paikka ja kunta🤭 Esim. Helsinki tai Pubin vessa
      Ikävä
      48
      945
    Aihe