Miksi halvat liput ovat mahdollisia

that's the way it is

- Operoidaan halvoilta kentiltä tai halvoista terminaaleista!
- Ei käytetä rahaa markkinointiin, vaan lippualeihin
- , josta seuraa korkeat käyttöasteet!
- Kaikki lisäpalvelut maksavat erikseen!
- Asiakas vastaa itse vaihtoyhteyksien järjestämisestä


Miten Finnair poikkeaa tästä

- Rahaa käytetään valtavasti markkinointiin useammassa maassa
- Suurin osa palveluista sisältyy lippuhintoihin suoraan, siksi korkeat hinnat
- , täten myös alhaiset käyttöasteet
- Kun kejutettuun hubeihin perustuvaan järjestelmään tulee häiriötä, se haittaa kaikkea liikennettä ja aiheuttaa jättitappiot, lisäksi vaihtolentojärjestelyt maksavat extraa lentoyhtiölle.

^ Tästä johtuu, että Ryanair voi myydä meno-paluun alle 100 euroa, kun Finnairin on pakko pitää hintoja vähintään lähellä 300 euroa.

Ryanairilla maksat siitä mitä käytät, Finnairilla maksat kaikesta automaattisesti. Myös Finnairin kalliimpi organisaatio heijastuu lentolippuihin.

4

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Freeeeee

      Lisää aiheesta, miten Raikku voi myydä halvalla, löytyy kirjasta: Anderson, Chris (2009). Free: The Future of a Radical Price. New York: Hyperion. ISBN 9781401322908.
      Myös suomeksi: Anderson, Chris: Ilmainen Radikaalin hinnan tulevaisuus. (Free: The Future of a Radical Price, 2009.) Suomentanut Kimmo Pietiläinen. Helsinki: Terra Cognita, 2009. ISBN 978-952-5697-26-1.

      En muista, millä sivulla viitattiin juuri Raikkuun, kun kirja oli mulla vaan lainassa. Se oli joku kappale "Ilmainen lentomatkailu" tjs. Ladatkaa thePB:sta tai lainatkaa kirjastosta. Hyvä kirja muiltakin osin, kannattaa lukea.

    • 3la+08

      Esimerkkejä on muitakin kuin Ryanair.

      Meidän kotimainen Onnibus linja-auto-operaattori.


      Hinnnat alkaa 3 eurosta, maksimi hinta 15 euroa.

      Miten kannattaa? Kun perinteiset operaattorit ottavat ainakin 20 euroa. Kyse on käyttöasteesta. Kun suuremmalta porukalta otetaan vähemmän, päästään samaan kuin kun pienemmältä porukalta otetaan enemmän.

      • How Can Air Travel Be Fr

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      149
      13416
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9731
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      96
      9148
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      20
      8046
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      39
      6770
    6. 148
      6178
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      3335
    8. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      21
      1635
    9. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      397
      1265
    10. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1184
    Aihe