Villakoira lapsiperheeseen?

Villis

Onko villakoira hyvä lapsiperheeseen? Kouluikäisiä että hoitoikäisiä on. Ei alle 5v lapsia kuitenkaan ole. Koira saisi ulkoilua päivässä sen verran kun tarvitsee. Tapaisi viikottain n. 3-5kertaa toisia koiria ja saisi telmiä. Ei tulisi näyttelykoiraksi, omalla pihalla harrastettaisiin mm. agilityä. Tokossa saatettaisiin käydä.

7

2984

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juzzo

      meillä oli villakoira keskikokoinen,kun lapset oli pieniä todella älykäs koira.oppi temppuja ja perus jutut melkein itsestään.eli oli mielestäni helppo koulutettava,juuri sopivasti oli vahtiviettiä ja karvaa ei lähtenyt mikä oli plussaa trimmata piti aina välillä ja parturissa käydä tosi terve yksilö oli meillä ainakin.allergia perheelle sopii myös.lapsi perheelle suosittelen.

    • Vili-villis ja me

      Ihania ja älykkäitä koiria mutta myös voimakasluonteisia - söpö ulkonäkö hämää :)

      Katso tarkkaan mistä otat: etsi pentu, jonka emä on ystävällinen ja sosiaalinen kun menet tutustumaan pentuihin. Jos emä on ärhäkkä räksy, niin todennäköisemmin tulee ongelmia. Luonteissa on tosi isoa vaihtelua, eivätkä kaikki yksilöt sovellu lapsiperheeseen. Toko-koirina aivan ihania - koska ovat niin fiksuja :)))

    • Koirkoir

      Kyllä villis sopii lapsiperheeseen siinä missä joku toinenkin rotu. Jos on pieniä lapsia, ottaisin keskikokoisen, toy ja kääpiö ovat niin pieniä, että lapsikin jaksaa ne helposti nostaa ja saattaa sitten vaikka tipauttaa lattialle, villakoirat ovat kevytrakenteisia. Keskikokoinen on jo ns. koiran kokoinen ja kestää jo kokonsa puolesta vähän enemmän kuin joku pikkuruinen toy. Luonnollisestikin lapset pitää opettaa siihen että koiraa ei nostella, sen turkissa ei roikuta, korvista ei kiskota jne., sillä kyllä tuollaiseen hermostuu jossain vaiheessa hyväluontoisempikin koira, saati sitten villakoira, jolla voi olla hyvinkin tulinen temperamentti.

      Pennuksi kannattaa valita (paremminkin, antaa kasvattajan valita, asiantunteva kasvattaja pystyy jo pikkupennuista katsomaan että minkä tyylinen luonne sillä mahdollisesti on) sellainen keskitien kulkija, ei liian voimakastahtoinen eikä arka. Oman talouden vanhempi koira on luonteeltaan sellainen, että jos se lapsiperheeseen olisi päätynyt, ongelmia olisi varmasti tullut, todella voimakastahtoinen ja omanarvoinen tuntoinen karvakasa, joka olisi lapset jyrännyt varmasti. Nuorempi on taas hyvin helppo, joka mielellään leikkii lasten kanssa ja tuntuu ymmärtävän että nämä ovat erilaisia verrattuna aikuiseen eikä ole yhtä raju.

    • Seira

      No mieluummin joko keskikokoinen tai iso villakoira. Pieni kääpiö tai toyvillakoira on ehkä liian heikko lasten käsiin. Itselläni on ollut keskikokoinen ja oli tosi mahtava koira. Nyt valitettavasti jo edesmennnyt. Kuopuksellani on iso villakoira ja käy hyvin yhteen niin muiden eläinten, toisten koirien kuin lastenkin kanssa. Trimmaus on joko opeteltava itse tai käytävä parturilla säännöllisesti mutta sehän on oma valinta. Kuopus on opetellut sen itse. Ei ehkä mailman kauneimopia kampauksia ensi kerroilla mutta nyt alkaa jo luonnistaa. Toko on tosi hyvä harrastus koska villakoira on tosi nopea oppimaan ja pitää liikunnasta! Hienoa että olet ajatellut asian jo näinkin pitkälle! Onnea villiksen hankintaan! Ja tosiaan, tarkista kunnolla kasvattaja ja referenssit! Villiksestä, kuten muistakin roduista, voi saada räksyttäjän ellei paneuduta kasvatukseen heti alkuun!

    • jhgfiu

      Kummilla on kaks pientä poikaa, joista vanhin on 4 vuotias. Niillä on ittellään kolme villakoiraa, eikä niillä oo ollu mitään ongelmia lasten ja koirien kaa :)

      • Pettynyt1

        En suosittele. Keskikokoinen villakoira näykkii lapsiamme ja yrittää niiden pomoksi.


      • Ja sehän on ihan oma mokasi, josset opeta sille, että lapset on koiran yläpuolella.
        Jos koira taas on ihan pentu, niin kuuluu asiaan näykkiminen, jonka kitkemiseen tulisi sanomattakin puuttua!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      23
      4248
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      224
      3756
    3. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      44
      2718
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      107
      2699
    5. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      24
      2699
    6. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      12
      2625
    7. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2416
    8. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      41
      2377
    9. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      2316
    10. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      61
      1801
    Aihe