Blogien kuvat??

oon saanut palautetta siitä, että mun kaikki kuvat on vaan googlen kuvahausta ja että ois kiva että ottasin itsekin kuvia joskus.
Ihmettelen että mistä ihmeestä jengi voi tietää onko ne mun kuvia vai netistä?
En oo kuitenkaan mitään lähteitä merkannyt tai sanonut että nää on sit muuten netistä nää kuvat.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

No, todennäköisesti kuvien tasosta. Ei kaikki digikameran omistajat saa aikaiseksi hyviä kuvia vaikka tuntisikin kameransa ja hallitsisi kuvankäsittelyohjelmia. Kyllä ammattitasoisen kuvan erottaa. Ja jos olet osannut ottaa tosi hyviä kuvia, todennäköisesti mainitset sivuillasi ettei niitä saa kopioida ilman lupaasi tms.

Sitäpaitsi on kohteliasta ja jo eettisestikin oikein nimetä lähde. Edes vain "kuva netistä". Kannattaa pääasiassa käyttää omia kuvia, näin uskottavuutta blogille tulee lisää.

Äänestä

edes itse otetuilla ihan omilla kuvilla ole itsellä oikeuksia niihin? veikkaan et joutuu silti maksaa tekijäoikeuksia jollekkin viralliselle viranomaiselle vaik olisi itse ottanut kuvat omasta naamasta itsetehdyllä kameralla jonka rakennusaineet on itse valmistanut omista hiuksista :D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuka ne on ottanut kirjoitti:

oon saanut palautetta siitä, että mun kaikki kuvat on vaan googlen kuvahausta ja että ois kiva että ottasin itsekin kuvia joskus.
Ihmettelen että mistä ihmeestä jengi voi tietää onko ne mun kuvia vai netistä?
En oo kuitenkaan mitään lähteitä merkannyt tai sanonut että nää on sit muuten netistä nää kuvat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu