Haluaisin hankkia videokameran hintaluokasta 400 - 800 euroa. Hyvä kuvanlaatu on tärkeämpi kuin koko, sillä käyttäisin kameraa enimmäkseen jalustalta juhlatilaisuuksissa. Arvostan myös äänenlaatua. Mitä suosittelet? Onko järjestelmäkamera mahdollinen vaihtoehto?
Millainen videokamera?
8
197
Vastaukset
- Videokuvaukseen
mieluimmin videokamera. Se on siihen suunniteltu.
- video?
Tuo budjettisi on liian tiukka jos haluat hyvää kuvaa ja ääntä.
Hyvä videokamera maksaa noin 1500 –2000€ lisäksi tarvitaan vielä editointikalusto.
Järjestelmäkameran kuvat on kovin lyhyitä varsinaisen ”koti”videon kuvaamiseen.- Vidiootti
Miten on sitten selitettävissä että digijärkkärilla (Canon 5DMKii) pystytään taltioimaan elokuvia ja mm Housen 7 s tuotantokausi.
- jkiliygh
Vidiootti kirjoitti:
Miten on sitten selitettävissä että digijärkkärilla (Canon 5DMKii) pystytään taltioimaan elokuvia ja mm Housen 7 s tuotantokausi.
Oikeat elokuvaajat ei ota edes 10 minuutin mittaisia otoksia, mutta harrastajat kuvaa vaikka koko päivän yhteen pötköön, jos laitteet sen sallisi.
Canon 5DMK 2:lla saa muistaakseni vain 12 minuutin mittaisia otoksia. Harvoin tulee käytettyä.
Canon 5DMK2 siis sopii ammattilaiselle, mutta ei harrastelijalle. - parempi video
>>Järjestelmäkameran kuvat on kovin lyhyitä varsinaisen ”koti”videon kuvaamiseen.
Taitaisi monikin kotivideo vain parantua kuvaamalla niitä lyhyitä pätkiä ja editoimalla.
- OTI2
Toivon edelleen kokemuksia ja ajatuksia hintaluokan 400-800 euroa videokameroista. Itse olen kuvannut videopätkiä kyseisen hintaluokan pokkarilla Canon G12 ja olen tyytyväinen niiden laatuun. Juhlatilaisuudessa harmittaa kuitenkin kuvauksen katkeaminen 30 minuutin välein. Sopivasti syrjässä jalustalla olevalla kameralla saisi muutoin melkein huomiota herättämättä taltioitua juhlan tapahtumia. Uskoisin, että ehdottamastani hintaluokasta löytyisi minua tyydyttävä videokamera, mutta haluaisin kuulla kommentteja niiden hyvistä ja huonoista puolista, jotta valintani onnistuisi. Myös kokemukset erillisestä mikrofonista olisivat suotavia.
Kiitos jo annetuista vastauksista!- mmatsku
Nykyaikaisissa videokameroissa kait mitään suuria eroja ole. Kuvanlaatu on loistavaa tai ainakin hyvä. Osta vaikka sellainen missä on kaksi muistikorttipaikkaa niin mahtuupi matskua aikas paljon.
- tasda
mmatsku kirjoitti:
Nykyaikaisissa videokameroissa kait mitään suuria eroja ole. Kuvanlaatu on loistavaa tai ainakin hyvä. Osta vaikka sellainen missä on kaksi muistikorttipaikkaa niin mahtuupi matskua aikas paljon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1256610MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny545672Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.794426NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun864309Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1034079Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.841426- 3341237
- 791235
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a151203Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?35978