Jos kaikki maailman ihmiset käyttäisivät jotain linux jakelua niin
olisiko esim: seuraavat firmat, F-secure,Norton, Microsoft, Nokia ym...
turhakkeita ja työntekijät työttömyyskortistossa.
olisiko esim: seuraavat firmat, F-secure,Norton, Microsoft, Nokia ym...
turhakkeita ja työntekijät työttömyyskortistossa.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Tekisivät jotain muuta. Kyllä maailmassa koodia tarvitaan.
Virustorjuntafirmat ainakin olisivat olemassa, esim. Android on 1 linux jakelu ja kun tuli enemmän käyttäjiä niin kuinkas sitten kävikään:
http://www.tietokone.fi/uutiset/varo_android_tuholaisia_ongelma_kasvaa_rajahdysvauhtia
http://www.mikropc.net/kaikki_uutiset/androideille+roimasti+lisaa+haittaohjelmia/a662237?s=l&wtm=mikropc/-03082011
Kukaan ei tee haittaohjelmia ~260 erilaiselle linuksille joilla on käyttäjiä yhteensä alle 1% netin käyttäjistä.
Windows-miesten pervoja toiveunia. Androidin haitakkeet johtuvat siitä ettei luotettavia ohjelmalähteitä ole Linuxien tapaan. Syynä ei ole yleisyys.
Haittaohjelmayritysten propagandaa.
Lisää "propagandaa" olkaa hyvä:
http://bit.ly/I1mHZG
http://bit.ly/IzZU5S
http://cnet.co/HnvSRW
http://bit.ly/IuZMoR
http://zd.net/x3953E
Androidkaan ei tarvitse virustorjunta ohjelmaa jos käyttäjät lataavat luotettavia sovelluksia, joita on paljon ladattu ja joihin on kirjoitettu suomenkielisiä kommentteja.
Noilla samoilla ehdoilla Windowskaan ei tarvitse virustorjunaa.
Huom!
Androidiinkiin on drive-by hyökkäyskoodia olemassa jos androidia ei ole asiallisesti päivitetty:
http://bit.ly/yzLt8g
suomenkielisyys tähän kuuluu.. osaa ne muun kielisetkin kommentoita. Taitaa vapunen olla rasisti.
"Noilla samoilla ehdoilla Windowskaan ei tarvitse virustorjunaa."
Hieno homma. Poistan heti windowsin virustorjunnan, koska en ikinä asenna haittaohjelmia. Tuo turhake vie vain koneen resursseja. Kiitos.
Ellet sitten ole täysin väärässä...
Virustorjunnan poisto on ihan järkevä temppu jos koneessa on kovin vähän muistia. Itse tein noin XP koneelleni jossa oli vain 512 Mt muistia ja halusin sen kaiken parempaan käyttöön kuin jatkuvasti taustalla toimivaan virustorjuntaan. En saanut siihen yhtään haittaohjelmaa, scannasin koneen joskus silloin tällöin jollain tämän tapaisilla online scannerilla, esim.
http://www.f-secure.com/fi/web/home_fi/protection/free-online-tools/free-online-tools
(Online scanner)
Jos otat virustorjunnan pois käytöstä niin asennuspaketit kannattaa tarkistaa vaikka virustotalissa ennen asennusta.
En ole rasisti, vaan Android market ei ainakaan minulla näytä eri kielisiä kommentteja.