Mazda 323 2.0 D ei käynnisty!! APUA ANyONE?

Onneton Mazda-mies

Osaisko joku auttaa autovanhusta? Ei nimittäin käynnisty. Itsellä ei mitään hajua mikä koslaa voisi vaivata.

Stoori menee näin: starttasi nätisti pihasta, ajettiin löpövalon palaessa lähimmälle asemalle ja tankki täyteen perkeleen kallista diiseliä. Tämän jälkeen ei enää suostunut moottori lähtemään käyntiin. Akussa on kyllä potkua ja startti pyörittää konetta kuin viimeistä päivää, mutta käyntiin se ei enää suostu.

Huoltamon pihassa autokorjaaja tuli auttamaan käynnistyspuuhissa. Ilmeisesti auton pitäisi olla itseilmaava, mutta siinä yritettiin korjaajan kanssa ilmailla ihan käsin. Käsipumppua ei autossa ole. Eipä tämä juuri auttanut vaikka polttoaine tuntuikin kulkevan putkissa.

Yritimme tämän jälkeen työntää autoa käyntiin. Tällä kertaa se jo lupasi, vaan ei käynnistynyt. Lopuksi revimme toisen auton kanssa liinalla, jolloin starttasi! Ajelimme auton ongelmitta kotiin samalta istumalta, mutta kotipihassa kun sammutti niin kieltäytyi taas lähtemästä käyntiin. Startti kyllä soittaa moottoria, mutta moottori ei vain lähde käyntiin.

Osaako joku viisaampi neuvoa kikkoja joita kannattaisi kokeilla tai paikkoja joista vika voisi mahdollisesti löytyä?

6

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ehkä virtalukko

      Saattaa olla, että virtalukko ei anna starttiasennossa virtaa ruiskutuspumpun sammutinsolenoidille. Kokeile antaa suoraan akusta virtaa pumpulle jollain piuhalla ja starttaa sitten.

      • as2

        Mikäli autossa ylipäätään on sammutus solenoidi.


      • a
        as2 kirjoitti:

        Mikäli autossa ylipäätään on sammutus solenoidi.

        Perinteinen diiselmoottori ei tarvitse sähköä käydäkseen, joten ilman sammutussolenoidia se ei sammu virrat pois kytkiessä.


      • Eiköhän kuitenkin
        a kirjoitti:

        Perinteinen diiselmoottori ei tarvitse sähköä käydäkseen, joten ilman sammutussolenoidia se ei sammu virrat pois kytkiessä.

        Ei niissä henkilöautodieseleissä ole ollut kymmeniin vuosiin erillistä mekaanista sammutinta , avaimesta ne sammuu solenoidilla.


      • a
        Eiköhän kuitenkin kirjoitti:

        Ei niissä henkilöautodieseleissä ole ollut kymmeniin vuosiin erillistä mekaanista sammutinta , avaimesta ne sammuu solenoidilla.

        Niin kun siitä avaimesta käännät virrat pois, niin sammutussolenoidi sammuttaa moottorin


    • Oma vinkki voisi olla, että ruiskutussuuttimet ovat tukkoiset tai eivät muutenkaan toimi kunnolla.
      Suositus: Kumoa tankkiin dieselmoottorin puhdistus ainetta joka poistaa suuttimista lian. jolle se tehoa käy korjamolla koe ponnistuttamassa suuttimet siltä varalta, ettei venttiileissä olevat jouset ole kuoleentuneet. Aiheuttaa sen, että polttoaine ei sumutu hienojakoisena palotiloihin.

      Kuten tuolla on mainittu niin virtalukko ei välttämät kytke herätevirtaa pumpulle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      75
      4518
    2. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      92
      1941
    3. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      156
      1764
    4. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      31
      1394
    5. Talousasiantuntija sanoo säästämisestä

      " parin kuukauden tulo on sellainen, joka voi olla vaikka tilillä tai jossain korkorahastossa, eikä se ole tuottohakuine
      Sinkut
      262
      1198
    6. Lieksa tukee kuntoutumista reilusti

      Lieksan sosiaalitoimi käynnistää uuden tukihankkeen – työttömille veneitä hyvinvoinnin edistämiseksi Lieksan sosiaalito
      Lieksa
      65
      963
    7. Siinäpä jäät

      Punapää kaipaamaan, kun päätän maallisen vaellukseni. Oma oli valintasi. Sillä minä en jaksa enää kovin pitkää tätä. Ole
      Ikävä
      78
      912
    8. Nato on käytännössä kuollut!

      Puolustusliitto Nato on toki natissut liitoksistaan ennenkin, mutta koskaan aiemmin sen vahvin maa Yhdysvallat ei ole uh
      NATO
      272
      851
    9. Oot mun sielunpuolikas

      Nainen. Harmi vaan että tavattiin väärään aikaan ja synnyttiin tälle planeetalle eri aikaan. 👩‍❤️‍👩❤️
      Ikävä
      40
      768
    10. Nyt se on varmaa tieoa - kuntaliitos

      Alavus ja Ähtäri liitetään Seinäjokeen. Näin on erään edustajan mukaan päätetty ja asia tulee julkiseksi ensi viikolla.
      Ähtäri
      27
      759
    Aihe