Hei, opettajan virkaan valitun tulee esittää lain 504/2002 mukainen rikosrekisteriote. Näkyykö tuosta rikosrekisteriotteesta _kaikki_ mahdolliset sakot ja rikokset (pois lukien parkkisakot) vai vain sellaiset jotka liittyvät lasten ja nuorten kanssa tehtävään työhön (eli ettei ole esim. tehnyt väkivaltaa tai käyttänyt lapsia hyväksi)?
Kiitos tiedosta!
Kiitos tiedosta!
Vastaukset 5
Vanhimmat
http://www.oikeus.fi/oikeusrekisterikeskus/18232.htm
Rikosrekisteriotteen todellinen tarkoitus on se, että sillä voidaan laittaa mahdolliselle kantelevalle huoltajalle "jauhot suuhun" ja todeta, että viranomainen on oikeassa ja että asia "ei anna aihetta jatkotoimenpiteille". Hanki vaan se rikosrekisteriote, sinähän olet erittäin hyvä ja täydellinen ja ei sinulta mitään puutu, paitsi ehkä se eläkevirka, mutta sen voit pekkaroida itsellesi myöhemminkin.
Tampereella vaaditaan rikosrekisteriote jo kättelyssä, eli ote oltava hankittuna vaikkei tietoakaan työpaikasta. Opesijaisuuksia on siellä tarjolla muutoinkin nihkeästi, ja monelle 13 euroa kahdesti vuodessa on kohtuuton summa. Onko tämä laillistakaan? Oikeusrekisterikeskuksen ohjeiden mukaan ote annetaan vain yli kolme kuukautta kestävää työ- tai virkasuhdetta varten, mutta Tampereella tätä sovelletaan siten että ote on oltava esitettynä jotta saisi edes parin päivän sijaisuuden.
"Tampereella vaaditaan rikosrekisteriote jo kättelyssä, eli ote oltava hankittuna vaikkei tietoakaan työpaikasta."
Miten tämä on mahdollista, koska oikeusrekisterikeskus ei kirjoita rikosrekisteriotetta ilman, että se kohdistetaan johonkin paikkaan?
nim. kerran hakenut kohteella "helsingin kaupungin opetusvirasto" ja pyysivät tarkennus mitä koulua koskee
Näin se vaan menee. Tamperelaisilla on tässäkin oma lakinsa, ohittaa Oikeusrekisterikeskuksen suosituksen:
http://www.tampere.fi/tyo/sijaisrekrytointi/ohjeita.html