Pulu lemmikiksi

Aku Ankka

Saako poimia torilta pulun muovikassiin ja viedä himaan vaikka vain talveksi? Olis kait pulukin tyytyväinen lämpimässä sisällä?

6

8183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Roope Ankka

      Nyt on huhtikuu ja jo kevät. Pulukin nauttii enemmän kun saa olla ulkona.

    • -M-

      Mitään meikäläistä luonnonvaraista eläintä ei saa lain mukaan ottaa elätiksi tai lemmikiksi muutoin kuin tilapäisesti eläinsuojelullisista syistä esim sairauden hoitoa varten. (Tappaahaan kyllä joitakin lajeja saa...).
      "Toripuluja" saat kyllä ihan laillisestikin lemmikiksi kun hommaat jostain viestikyyhkyn tai jonkun koristekyyhkyrodun, ne ovat ihan samaa lajia kuin toripulut (kesykyyhky eli kaliiokyyhky Columba livia).
      Lemmikiksi voi kaupasta hakea myös esim "naurukyyhkyn", joka kattaa sekalaisen läjän turkinkyyhkyn/turturikyyhkyn risteymiä ja esim pikkuisen timanttikyyhkyn joka ei ole juuri undulaattia suurempi.

      Ja mikään ei tietysti estä vaikka ruokkimalla kesyttämästä toripulua niin että että se pihalla viihtyy vaikka onkin vapaa tulemaan ja menemään oman mielensä mukaan, riskinä tietysti tällöin väkivaltainen kuolema jonkun vähemmän puluihin viehtyneen henkilön toimesta jos kesytetty pulu rupeaa muillekin liian tuttavalliseksi.

    • Njoo, mutta

      Sinäänhänsä pulun eli kesykyyhkyn (Columba livia domestica) tila luonnonvaraisena eläimenä Suomen lakien mukaan on melko outo, sillä pulu ei ole luonnonvarainen siinä mielessä että se edes pystyisi muodostamaan populaatioita ihmisasutuksien ulkopuolella tai käyttätyisi kuin villit esi-isänsä (Columba livia, vrt. Canis lupus ja Canis lupus familiaris). Ihmisen kodissa viimeisistäkin ihmispelon rippeistä päästyään pulut käyttäytyvät kuten nykyään kauttaaltaan ihmisten hoiteissa pysyneiden kesykyyhkyjen kotieläiminä pidettävät jälkeläiset (yhtä lailla Columba livia domestica) eivätkä siten ole niistä mitenkään erilaisia, kuten voivat todistaa ihmiset jotka ovat vähemmän puluja suojelevissa maissa ottaneet pelastamiaan vammautuneita puluja lemmikeiksi.

      Joten... En kellekään suosittelisi puluja vangitsemaan kadulta kun niitä saa ihan laillisesti kasvattajilta, mutta samanlaista hallaa siinä ei eläimelle tai luonnolle tekisi kuin jos ottaisi ulkoa oikeasti luonnonvaraisia villilintuja lemmikiksi.

    • Anonyymi

      En tiiä mutta mun mielestä KYLLÄ PITÄSI!NE ON IHAN HEMON SÖPÖJA
      LAKI ON AIVAN PERSEESTÄ🥰🥰🗿

    • Anonyymi

      Et tietenkään.

    • Anonyymi

      😆😆😆

      No elähän nyt pussiin niitä pyydystele😆

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      124
      3744
    2. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      31
      2799
    3. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      7
      2785
    4. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      132
      2373
    5. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      8
      2294
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      38
      1756
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      60
      1142
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      82
      1049
    9. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1040
    10. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      75
      1004
    Aihe