Pulu lemmikiksi

Aku Ankka

Saako poimia torilta pulun muovikassiin ja viedä himaan vaikka vain talveksi? Olis kait pulukin tyytyväinen lämpimässä sisällä?

6

8902

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Roope Ankka

      Nyt on huhtikuu ja jo kevät. Pulukin nauttii enemmän kun saa olla ulkona.

    • -M-

      Mitään meikäläistä luonnonvaraista eläintä ei saa lain mukaan ottaa elätiksi tai lemmikiksi muutoin kuin tilapäisesti eläinsuojelullisista syistä esim sairauden hoitoa varten. (Tappaahaan kyllä joitakin lajeja saa...).
      "Toripuluja" saat kyllä ihan laillisestikin lemmikiksi kun hommaat jostain viestikyyhkyn tai jonkun koristekyyhkyrodun, ne ovat ihan samaa lajia kuin toripulut (kesykyyhky eli kaliiokyyhky Columba livia).
      Lemmikiksi voi kaupasta hakea myös esim "naurukyyhkyn", joka kattaa sekalaisen läjän turkinkyyhkyn/turturikyyhkyn risteymiä ja esim pikkuisen timanttikyyhkyn joka ei ole juuri undulaattia suurempi.

      Ja mikään ei tietysti estä vaikka ruokkimalla kesyttämästä toripulua niin että että se pihalla viihtyy vaikka onkin vapaa tulemaan ja menemään oman mielensä mukaan, riskinä tietysti tällöin väkivaltainen kuolema jonkun vähemmän puluihin viehtyneen henkilön toimesta jos kesytetty pulu rupeaa muillekin liian tuttavalliseksi.

    • Njoo, mutta

      Sinäänhänsä pulun eli kesykyyhkyn (Columba livia domestica) tila luonnonvaraisena eläimenä Suomen lakien mukaan on melko outo, sillä pulu ei ole luonnonvarainen siinä mielessä että se edes pystyisi muodostamaan populaatioita ihmisasutuksien ulkopuolella tai käyttätyisi kuin villit esi-isänsä (Columba livia, vrt. Canis lupus ja Canis lupus familiaris). Ihmisen kodissa viimeisistäkin ihmispelon rippeistä päästyään pulut käyttäytyvät kuten nykyään kauttaaltaan ihmisten hoiteissa pysyneiden kesykyyhkyjen kotieläiminä pidettävät jälkeläiset (yhtä lailla Columba livia domestica) eivätkä siten ole niistä mitenkään erilaisia, kuten voivat todistaa ihmiset jotka ovat vähemmän puluja suojelevissa maissa ottaneet pelastamiaan vammautuneita puluja lemmikeiksi.

      Joten... En kellekään suosittelisi puluja vangitsemaan kadulta kun niitä saa ihan laillisesti kasvattajilta, mutta samanlaista hallaa siinä ei eläimelle tai luonnolle tekisi kuin jos ottaisi ulkoa oikeasti luonnonvaraisia villilintuja lemmikiksi.

    • Anonyymi

      En tiiä mutta mun mielestä KYLLÄ PITÄSI!NE ON IHAN HEMON SÖPÖJA
      LAKI ON AIVAN PERSEESTÄ🥰🥰🗿

    • Anonyymi

      Et tietenkään.

    • Anonyymi

      😆😆😆

      No elähän nyt pussiin niitä pyydystele😆

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4967
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4346
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3087
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      248
      2910
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2852
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2491
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1723
    9. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      21
      1711
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      63
      1677
    Aihe