Saako poimia torilta pulun muovikassiin ja viedä himaan vaikka vain talveksi? Olis kait pulukin tyytyväinen lämpimässä sisällä?
Pulu lemmikiksi
6
9132
Vastaukset
- Roope Ankka
Nyt on huhtikuu ja jo kevät. Pulukin nauttii enemmän kun saa olla ulkona.
- -M-
Mitään meikäläistä luonnonvaraista eläintä ei saa lain mukaan ottaa elätiksi tai lemmikiksi muutoin kuin tilapäisesti eläinsuojelullisista syistä esim sairauden hoitoa varten. (Tappaahaan kyllä joitakin lajeja saa...).
"Toripuluja" saat kyllä ihan laillisestikin lemmikiksi kun hommaat jostain viestikyyhkyn tai jonkun koristekyyhkyrodun, ne ovat ihan samaa lajia kuin toripulut (kesykyyhky eli kaliiokyyhky Columba livia).
Lemmikiksi voi kaupasta hakea myös esim "naurukyyhkyn", joka kattaa sekalaisen läjän turkinkyyhkyn/turturikyyhkyn risteymiä ja esim pikkuisen timanttikyyhkyn joka ei ole juuri undulaattia suurempi.
Ja mikään ei tietysti estä vaikka ruokkimalla kesyttämästä toripulua niin että että se pihalla viihtyy vaikka onkin vapaa tulemaan ja menemään oman mielensä mukaan, riskinä tietysti tällöin väkivaltainen kuolema jonkun vähemmän puluihin viehtyneen henkilön toimesta jos kesytetty pulu rupeaa muillekin liian tuttavalliseksi. - Njoo, mutta
Sinäänhänsä pulun eli kesykyyhkyn (Columba livia domestica) tila luonnonvaraisena eläimenä Suomen lakien mukaan on melko outo, sillä pulu ei ole luonnonvarainen siinä mielessä että se edes pystyisi muodostamaan populaatioita ihmisasutuksien ulkopuolella tai käyttätyisi kuin villit esi-isänsä (Columba livia, vrt. Canis lupus ja Canis lupus familiaris). Ihmisen kodissa viimeisistäkin ihmispelon rippeistä päästyään pulut käyttäytyvät kuten nykyään kauttaaltaan ihmisten hoiteissa pysyneiden kesykyyhkyjen kotieläiminä pidettävät jälkeläiset (yhtä lailla Columba livia domestica) eivätkä siten ole niistä mitenkään erilaisia, kuten voivat todistaa ihmiset jotka ovat vähemmän puluja suojelevissa maissa ottaneet pelastamiaan vammautuneita puluja lemmikeiksi.
Joten... En kellekään suosittelisi puluja vangitsemaan kadulta kun niitä saa ihan laillisesti kasvattajilta, mutta samanlaista hallaa siinä ei eläimelle tai luonnolle tekisi kuin jos ottaisi ulkoa oikeasti luonnonvaraisia villilintuja lemmikiksi. - Anonyymi
En tiiä mutta mun mielestä KYLLÄ PITÄSI!NE ON IHAN HEMON SÖPÖJA
LAKI ON AIVAN PERSEESTÄ🥰🥰🗿 - Anonyymi
Et tietenkään.
- Anonyymi
😆😆😆
No elähän nyt pussiin niitä pyydystele😆
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2442165- 1891644
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461302Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad501005- 41816
- 14800
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30771Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21760Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25746Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647