Miten onnistuisi makuuhuoneen oviaukon siirtäminen noin 15 cm:llä? Tämä tilanne tulee eteen, kun oven vieressä olevaan vaatekomero rivistöön on tarkoitus asennuttaa peiliovet. Asennussyvyys ei nykyísellään ole riittävä, koska oven saranat ovat melkein vaatekomerossa kiinni.
Seinän materiaali on jotain kovalevyä tai rakennuslevyä ja kyseessä ei ole kantava seinä. Samalla pitää myös valokatkaisimen paikkaa muuttaa samassa suhteessa.
Eli millä välineillä, materiaaleilla ja millä tekniikalla pitää lähteä liikkeelle? En ole mikään erityinen remontti-Raija, mutta useita sähkökoneita ja remonttitarvikkeita olen tottunut käyttämään.
Kiitos kaikista vinkeistä jo etukäteen!
Oviaukon siirtäminen
1
667
Vastaukset
- 123ap
Ovi ja karmit irti. Pura oviaukon ympäriltä levytystä ja vanhaa seinärunkoa tarpeen mukaan. Rakenna tarpeen mukaan uutta runkoa siten että saat oviaukon haluamallesi paikalle. Runkotavarana kannattaa käyttää mitoiltaan vanhan rungon kanssa yhteensopivaa puutavaraa tai peltirankaa. Pyydä sähkömies siirtämään katkaisija. Levytä(vaikka 13mm kipsilevy), tasoita, pohjamaalaa ja pintakäsittele. Asenna karmi ja ovi.
Helppo homma aloittelijallekin, tekee vaan huolella ajan kanssa niin hyvä tulee. Tarvikkeet tuohon ei montaa kymppiä maksa. Sähkäri varmaan kallein rasti kun minimilaskutukset on mitä on ellei oo jotain tuttua tekijää...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot981020- 64881
- 61774
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648