TÄSSÄ TODELLISTA TIETOO

Eilen tuli verohähennykset suoraan tilille tukien kanssa, maksoivat tänne Thaimaaseen kun lomailen, melkein 60000€ tuli verovähennysiä ja alvin palautusta toiset 60000€ ja vielä tilille. Taitaa huomenna tulla konepoistot ja investointivaraukset tilille toistasataatuhatta euroa. Näin on näreet köyhät.
16103
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

-

Äänestä
  • -

    Äänestä

  • - kirjoitti:

    -

    -

    Äänestä

-

Äänestä
  • -

    Äänestä

  • - kirjoitti:

    -

    -

    Äänestä

jos alkaa kuvittelemaan menojakin tuloiksi, alkaa todellisuudentaju olemaan aikas hämärtynyt.
Verovähennys nimittäin tarkoittaa, että sinulla on sen verran maaalouden MENOJA. Alvin palautus myös kielii suurista MENOISTA. Konepoistot ovat taas kirjanpidollinen juttu ja tarkoittaa hankkimasi koneen arvon alentumista. Investointivaraus tehdään, jos on tiedossa suuri investointi, johon varataan OMIA VAROJA. Kukaan ei siis maksa sinulle investointivarausta, vaan sillä ennakoit tulevaa isoa MENOERÄÄ.

Mutta kyllähän sinä nämä jo tiesitkin. Ajattelin vain, että joku ei ehkä ymmärräkkään vitsiäsi vaan luulee sitä todeksi :D

Äänestä
  • -

    Äänestä

  • - kirjoitti:

    -

    -

    Äänestä

Et sitten huomannut ettei ruoka- eikä muitakaan kaljarahoja tullut tilille, missä vika? Eikös tuon kaavan mukaan olisi pitänyt tulla myös ne sinun matkustuskulusikin tulla tilille.
Aika erikoiset veronpalautusajat sulla, muille ne maksetaan joulukuussa. Huonosti on mennyt sinun maatalousbisnes, kun noin paljon tulee alvin palautusta, jos tuloja ja menoja oilsi samanverran, eli 0-tulos, ei tulisi palautusta yhtään, siis huikea tappio on tullut, yli 250 000 €, viime vuonna puhuit samanlaisista palautuksista. Kun jo kahdessa vuodessa tulee puolimilliä persnettoa, alkaa nimi muuttua köyhäksi isännäksi.

Äänestä

Miten voi konepoistot tulla tilille? Jos ostat uuden suuren traktorin joka maksaa esim. 100 000 €, niin maksat siitä liikkeeseen sen 100 000 €, joka on sinulta pois. Verotuksessa et voi sitä ostohintaa vähentää kerralla tuloista, huom. siis tuloista, vaan ainoastaan osan, enintään 25%, elikkä ensimmäisenä vuonna 25 000 €, sitä sanotaan konepoistoksi. On tosi kumma teoria miten sen saisi tilille verottajalta, et näy ymmärtävän verotuksesta yhtään mitään.
Investointivarauksen suhteen on asiat vielä huonommin, sellaista ei ole maatalousverotuksessa käytössä. Ottaisit arska edes vähän selvää asioista, ennenkuin alat kirjoittelemaan täyttä potaskaa, milloin "RIKKAAN ISÄNNÄN", tai "ISON ISÄNNÄN" nimellä. Olet naurettava kertakaikkiaan.

Äänestä

Aika jännää, että saat verovähennyksiä tilillesi. Verovähennys on esim. sitä, että ostat vaikka apulantoja, niin voit vähentää niiden hinnan mahdollisista tuloistasi, se ei ole vähennys veroista, vaan pienentää verotettavaa tuloa. Kaikissa yrityksissä on sama käytäntö, tuloista vähennetään tulonhankkimiskustannukset, niitä voi sitten nimittää vaikkapa verovähennyksiksi. Mutta niiden tilille saaminen verottajalta.......
Jos joku yrittäisi pitää maatilaa noilla tiedoilla niin huh,huh. Onneksi tuon tietotason ihmiset eivät päädy yrtittäjäksi millekään alalle.

Äänestä

Tuo aloitus on vain yksi aivotuhnu muiden joukossa.

Äänestä

Ennen mainostettiin invalidien piirtämämiä joulukortteja, "taidetta ilman käsiä", voitaisiin täällä mainostaa ison isännän ja hänen sivupersooniensa kirjoituksia,
"kommentteja ilman aivoja".

Äänestä

Tais mennä arska ISOINE-, ja RIKKAINE ISÄNTINEEN hiljaiseksi.

Äänestä
  • ennen tämmösten arskojen suu pestiin suvalla ja suolalla,on tainnut koivuniemen herra jäädä hirren rakoseen kun sitä olis pitänyt käyttää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


RIKAS ISÄNTÄ kirjoitti:

Eilen tuli verohähennykset suoraan tilille tukien kanssa, maksoivat tänne Thaimaaseen kun lomailen, melkein 60000€ tuli verovähennysiä ja alvin palautusta toiset 60000€ ja vielä tilille. Taitaa huomenna tulla konepoistot ja investointivaraukset tilille toistasataatuhatta euroa. Näin on näreet köyhät.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu