Matkailu pitäisi kieltää

asölkjdgasd

Saastuttaa maapalloa aivan turhaan.

Ei voi kuin ihmetellä kuinka jotkut viitsivät lähteä jonottamaan jonnekkin lentokentälle laukkujen kanssa.

Kukaan normaalijärkinen ei viitsi vaivautua lomapäivänä jonnekkin jonoon.

No ainakin hyvät naurut saa näistä jonottajista.

11

156

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zääs

      Ota lääkkeesi, HETI!!!

    • olet kateellinen

      Mitä ihmettä sinä pyörit täällä matkailusivuilla, sekin saastuttaa.

    • ettäs tierät

      kyllä mä ainekin tahdon lomani viettää ihan jossain muualla kuin suomessa(taas yks kateellinen napisija kellä ei oo varaa matkustaa siis ketjun aloittaja). kyllä ne tehtaat joka maan kolkassa saastuttaa kaikista eniten mukaan lukien suomi! samon autonpakokaasut...

    • Canapee

      Eipä sitä kovin kummoisesti ole tarvinnut jonotella, kun osaa käyttää hieman aivojaan siinäkin asiassa. Hyvin suunniteltu loma on kaikkea muuta kuin stressaava ja se lentomatkakin on jo osa lomaa, mitä odotttaa inolla. Tosin me ei koskaan käytetä mitään valmispakettimatkahärdellejä, joissa se matkustamismukavuus on samaa luokkaa kuin sardiinilla purkissa ja kohteet jotain ylikansoitettuja turistirysiä. Omatoimisesti pääsee just silloin kun haluaa, sinne minne haluaa ja sillä tavalla kun haluaa! Suosittelen kokeilemaan.

      Minä lähinnä ihmettelen sitä, kuka kumma haluaa pyöriä jatkuvasti samoissa nurkissa? Kyllä meikäläisen työmotivaatio katoaisi melko nopsaan jos ei olisi mahdollisuutta lähteä välillä jonnekin kauemmaksi. Ja kyllä, Suomi kokonaisuudessaan voidaa laskea "samaksi nurkaksi", joten kotimaanmatkailu ei ole todellinen vaihtoehto, niin hauskaa kuin se joskus onkin (on tullut Suomikin kierrettyä ristiin rastiin, joten se siitä).

      Maailmassa on monta, monta asiaa jotka saastuttavat huomattavasti enemmän kuin mainitsemasi mukamas "turha" matkailu. Nauttikaa hyvät ihmiset siitä, että on mahdollisuus mennä - jopa edullisesti nykyisin - ja käyttäkää mahdollisuudet hyväksenne. Maailmalla on paljon annettavaa... kun vain pitää silmänsä auki ja on valmis kuuntelemaan, mitä sillä on sanottavana. Ei kannata jäädä samoihin nurkkiin homehtumaan.

    • 5+13

      Muakin on naurattanut monta kertaa kun olen istunut kesäisellä terassilla Keski-Euroopassa :)

      Ap on tosin oikeassa, lentäminen saastuttaa. Mielellään sitä junaan tai bussiin hyppäisi ja olisi nopsasti esim. Salzburgissa, mutta se nyt ei vaan onnistu kun Suomen sijainti on sitä mitä se on.

    • addaasgddsg

      Niin aika vähän järkeviä kommentteja tuli miksi pitäisi lähteä jonnekin tuhansien kilometrien päähän lomalla.

      Matkustelu ei ole lomaa, vaan käy aivan työstä.

      No onneksi näitä tyhmiä riittää, muuten menisivät matkakusetusfirmat nurin.

      Lomalla levätään eikä juosta jossain lentoasemilla, Tsunameissa ja vatsataudissa.

      Huvinsa kullakin, mutta hyvät naurut näistä hölmöistä saa.

      Juoskaa lujaa ongelmiin.. .

      • juokse sinä humma

        Niin ja sitten laitetaan joku kateellisuus kortti esiin, kun ei keksitä yhtään järkevää perustelua, miksi pitäisi lähteä jonnekkin Indoneesiin potemaan sairauksia ja pelkäämään henkensä puolesta.

        Ei voi muuta kuin nauraa näille hölmöille.


    • "hajotkaa pakkaseen"

      Miksi haaskata elämänsä täällä suomessa varsinkin talvella kun porukka masentuu ja kaikki elämänilo kuihtuu? Joka h*lvetin asiasta voi sanoa huonoja asioita. Siitä ei pääse mihinkään, mutta ratkaisevana asiana tuleekin missä niistä on eniten positiivisia asioita.

      Eikö olisi hienoa jättää työt, myydä turhat kamat ja lähteä reissaamaan vaikka vuodeksi maasta maahan tutustumaan kuttuureihin ja tapaamaan uusia ystäviä? Siis matkaamaan, ei lomalle. Matkaillessa ei vaadita luksusta vaan täysin perustarpeita kuten yösija, ruoka ja vastaavat. Lomalla lennetään kunnon turistirysään, haaskataan rahat turhaan luksukseen ja palataan jo kuukauden tai jopa lyhyemmän ajan kuluttua kotiin vaikka haluaisi olla reilusti pidempään. Matkaillessa kannattaa etsiä paikkoja joissa on rauhallista, halpaa ja ystävällistä porukkaa. Se ei ole työtä vaan seikkailua ja varmasti 1000 kertaa miellyttävämpää kuin oravanpyörässä rullaaminen..

    • dsagdjklösa

      "Matkailu pitäisi kieltää"

      Kerropa, mitä sinä harrastat, niin minä kerron, mitä ei kukaan normaalijärkinen tee ja mikä pitäisi kieltää!

      • Matkailu avartaa!

        SINUT PITÄISI KIELTÄÄ!!!


    • LLLKS

      :D HAHAHAHAHAHA taas jälleen joku yksinkertainen perähikiän ihmisolento on päässyt internetin ääreen katkerana napisemaan maailmanmenosta. Ikävää, jos itselläsi ei ole varaa lentää :((( Vuodatan puolestasi parit kyyneleet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      68
      3297
    2. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      90
      3076
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      177
      3025
    4. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      137
      2406
    5. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      41
      2376
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      205
      2221
    7. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      52
      1918
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      37
      1735
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      400
      1690
    10. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      5
      1598
    Aihe