Jehovat taas vaelluksella

Ärsyttää rajusti

Jehovat ovat nyt pari kertaa n. vkon sisään kiertäneet asuinalueella. Eikö tälle asialle voisi tehdä jonkun lain kun ei meinaa mennä jakeluun ettei tarvii tulla kauppaamaan Vartiotornia. Tuohan on luokiteltavissa kotirauhan häiritsemiseksi ja eihän muutkaan hiippakunnat ovelta ovelle käy käännyttämässä. Itseltä rupeaa kohteliaisuus loppumaan pikkuhiljaa.

29

3914

    Vastaukset 29

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sade

      niin ärsyttää monia muitakin,soita valtakunnan salin pääjehovalle.luulisin että on keijo kiljala,ja kerro että haluat olla rauhassa.nuorena meinasin seota kun ramppasivat ja pelottelivat maailmanlopulla.käynnit loppui kun sanoin että en halua olla missään tekemisissä lahkon kanssa,yksiä perkeleitä ja hienohelmoja ovat kaikki.

      • Anonyymi

        Pelottelivat maailmanlopulla. Olisit sanonut, että no hyvä pääseepähän teistäkin.


    • koskella haisee!!

      No jopas taas on pipot kireellä.. Keijohan on fiksu ja tosi kohtelias kaveri.. mieleläänhän hänen kans rupattelee hetkisen. Otakaa kekestä mallia käytäytymiseen. pääsette viel pitkälle.Eikä keke mitään tyrkytä... vaan kertoo mahdollisuudesta. se on sit jokaisen oma juttu tartuuko.

    • ikäväihminen

      Merkkaavat kyllä paikan, eivätkä enää tule kun kohtelette asiallisesti heitä.
      Eli kerrotte kuinka teidän mielestä ihmisiä on liikaa ja kuinka positiivisesti mm. nälänhätä, sodat, terrorismi vähentävät ihmisiä jos vain lisääntyminen voitaisiin rajoittaa määrällisesti tiettyyn kiintiöön niinkuin monessa paikassa aasiassa (jos pariskunta saa valmistaa vain 1 tytön ja 1 pojan, väestön määrä alkaa vakiintua jossain vaiheessa ja on laskusuunnassa). Muistakaa aina välillä mainita että oli suuri vahinko kun Aatulta jäi hommat kesken.
      Puhukaa myös aselupien vapauttamisesta eli jokaisella kansalaisella tulisi olla ase, se vähentäisi asukaslukua roimasti. Lisäksi murhista ja tapoista kuolemanrangaistus käyttöön, se vähentää sitä aseen harkitsematonta käyttöä ja tietysti väestöä.
      Edellä siis vinkkejä mitä mieltä olette asioista niin ei koputella oville enää.

    • väijypömpeli

      Elä aukase ovee jos ahistaa;sängyn alle piiloon.

    • Juoppo hullu

      Ottaa vastaan vaan. Puhuu nätin nuoret naiset ympäri...
      Muistavat sanoa seuraaville miten siellä paikassa käy ; )

    • hfl3e83nkd09

      On tainnut alkanut Amerikanmaalla loppumaan rahat lahkon päätemppelistä, kun on pantu opetuslapset ympäri maailman kerjuulle. Tässähän on vain kyseessä voittoa tavoitteleva organisaatio, johon on saatu mukaan ihmisiä, jotka eivät ole löytäneet muuta sisältöä elämälleen. Nämä sitten pumppaavat oman ja sukunsa omaisuuden lahkolle ja pyrkivät rekrytoimaan lisää uhreja.

      Katsokaapas miten tämä organisaatio suhtautuu omiinsa, jotka ovat lähteneet pois tai tehneet jotain muuta ja eivät enään hyödytä lahkoa. Kyllä alkaa syyllistäminen ym. jotta hänen sukulaisensa eivät karkaa lahkosta.

      Ajatelkaa ihmiset omilla aivoilla.

      • vappuna marssitaan

        Höpö Höpö puheita! Ei Keke ole koskaan euroakaan multa pyytänyt.Kosken kommarit montussa on aina käsi ojossa osta kaja. Maksan tehtaan tilipäivänä takas.Katokaapas jehovien autoja taloja vaatetusta Naisia.niitä ei teidän roposilla hankita.Todella aikaan saavaa väkeä. Kohteliasta!


      • kadåadfkd
        vappuna marssitaan kirjoitti:

        Höpö Höpö puheita! Ei Keke ole koskaan euroakaan multa pyytänyt.Kosken kommarit montussa on aina käsi ojossa osta kaja. Maksan tehtaan tilipäivänä takas.Katokaapas jehovien autoja taloja vaatetusta Naisia.niitä ei teidän roposilla hankita.Todella aikaan saavaa väkeä. Kohteliasta!

        Höpö Höpö itsellesi..tuossa vastauskessasi nyt tuli hyvin selväksi tuo jehovan todistajien arvot. Ymmärtääkseni en kohdistanut kommenttia kehenkään ihmiseen, ainoastaan tuohon amerikasta johdettuun lahkoon. Mutta jehovan todistajathan on tottuneet hakemaan juuri tuota omaan tarkoitukseen sopivaa tulkintaa asioista.

        Rahaahan saa suomalainenkin jehovan todistaja helposti tienattua, kun uskonveljet on yhteiskunnan eri alueilla lobbaamasta toisiaan bisneksessä.

        Vain kaikille varoituksena, pitäkää ovi kiinni, kun nämä veijarit tulevat ovelle. Kaikki samaa, jehovat, skientologit ym.


      • tietoa kehiin

        Omat aivot ei aina toimi jos ei ei ole faktaa.Isopaja on myyty jne ,kysy seuraavalta todistajata ennen kuin luulet olevinasi tietoimmeinen


    • JEW

      Luulen ettei moni uskalla avata oveansa sanalle/totuudelle.

      • hohhoijaa..

        Totuudelle..??


    • meillä toimi

      Kun menet avaamaan ovea jehoville, laita sätkä roikkumaan suupieleen ja ota täysi vesilasi käteen, sitten vaan sönkötät että et nyt jouda kun on tärkeempää tekemistä. Eivät tule toista kertaa.

    • olavinmaa

      Moron. Kyllä nyt on ovella usiein paljon vaikeempiakin 'kauppiaita'. Esim epämääriäsiä tummia tai pipopää ja huppari kavereita, jotaj keräävät rahaa.

    • pari rekkua

      Ne pelkää koiria, ei ole meille tulleet hienohelmarouvat sairaudettomasta maailmasta puhumaan kun "päästin" koirat irti :D Ihan kilttejä koiria ovat mutta suuriäänisiä että se varmaan säikäytti :D

      • viksumpi

        Kaheli ,tulepa meille kylille,rekku venttaa idiootin jalkaa


    • uskoo mihin tahtoo

      Tässä on Ainoa Oikea Totuus, tiedän itsekin tämän joten uskallan lainata sanasta sanaan: "On tainnut alkanut Amerikanmaalla loppumaan rahat lahkon päätemppelistä, kun on pantu opetuslapset ympäri maailman kerjuulle. Tässähän on vain kyseessä voittoa tavoitteleva organisaatio, johon on saatu mukaan ihmisiä, jotka eivät ole löytäneet muuta sisältöä elämälleen. Nämä sitten pumppaavat oman ja sukunsa omaisuuden lahkolle ja pyrkivät rekrytoimaan lisää uhreja.
      Katsokaapas miten tämä organisaatio suhtautuu omiinsa, jotka ovat lähteneet pois tai tehneet jotain muuta ja eivät enään hyödytä lahkoa. Kyllä alkaa syyllistäminen ym. jotta hänen sukulaisensa eivät karkaa lahkosta. "

      Valitettavan totta joka sana!!

    • juupajuu...

      Itse en kuulu heihin, mutta tunnen muutaman Jehovantodistajan, osan hyvinkin.
      Täytyy sanoa, että ovat todella fiksuja, hyvin käyttäytyviä, tyylikkäästi pukeutuvia ja ahkeria ihmisiä.
      Kannattaisi tällä palstalla kirjoitelevien ottaa heistä monella tavalla oppia!

      Mutta ehkä noissa halventavissa kommenteissa onkin kyse taas perijämsäläisestä kateudesta. Heillä kun on - niinkuin jossakin edelläolevassa kommentissa sanottu - uudet autot, kauniit kodit, tyylikkäät vaatteet jne. Ja ovat vielä elämäänsä tyytyväisen oloisia ihmisiä. Joten jotakin ikäväähän heistä pitää ehdottomasti kirjoitella. Meille ei ainakaan yksikään heistä ole pyrkinyt sisälle, sen jälkeen, kun olen kohteliaasti sanonut, että asia ei kiinnosta. Ovat kohteliaasti kiittäneet ja hyvästelleet. Ei siinä sen kummenpia esityksiä ole tarvittu.

      • päiväbobi

        Hyvä trolli, mut meitsin trollitutka sanoo *piip*.


    • oikaisu kehiin

      No nii siin on taas yksi joka ei tajua Jehova on Jumalan nimi,en usko sinun nurkissa olevan,piru mieluummin on tuon suvaitsemattomuuden takana

    • tyytyväinenheihin

      Ainakin Jämsänkoskella on asiallisia Jehovan todistajia ja kysyivät käydessään, että haluanko merkinnän heidän rekisteriinsä, että eivät tule enää ovelleni. Tietenkin halusin ja eivät ole sen jälkeen oveni takana käyneet vaikka toisilla samassa rapussa käyvätkin. Heille kun on kohtelias, niin hekin ovat kohteliaita, aivan kuten pitääkin olla.

      • Jeeejeehova

        Älä lässytä


      • Anonyymi

        Aivan sama juttu. Kertoin, että en halua, että he käyvät ovellani, sillä en aio vaihtaa uskoani enkä seurakuntaani.Eikä ole käyty, vaikka muuten rapussa käyvätkin.
        Aiemmin myös vaadin vaihtokauppaa: otan lehtisen sillä ehdolla, että he ottavat vaihtokaupassa minulta lehden, jonka haluan heidän lukevan.
        Varsinkin, jos mukana on hyvin nuori tai ujo todistaja, joka vaikuttaa suunnilleen mukaan pakotetulta, kerton heille Uskontojen Uhrien Tuki ry:stä ja sen toiminnasta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aivan sama juttu. Kertoin, että en halua, että he käyvät ovellani, sillä en aio vaihtaa uskoani enkä seurakuntaani.Eikä ole käyty, vaikka muuten rapussa käyvätkin.
        Aiemmin myös vaadin vaihtokauppaa: otan lehtisen sillä ehdolla, että he ottavat vaihtokaupassa minulta lehden, jonka haluan heidän lukevan.
        Varsinkin, jos mukana on hyvin nuori tai ujo todistaja, joka vaikuttaa suunnilleen mukaan pakotetulta, kerton heille Uskontojen Uhrien Tuki ry:stä ja sen toiminnasta.

        Mulla kävi kans. Avasin oven. En tienyt ketä siellä on. No 2 naista. Toinen vanhempi toinen nuorempi. Pyysin sisälle, naiset eteisessä kertoivat asiastaan mitä olivat tulleet puhumaan. Kuuntelin ja pyysin peremmälle. Nuorempi näytti tosi viehkeältä. Jutustelimme ja pyysin vanhemmalta naiselta. Että olisiko muuta materaliaa? Ja voisiko noutaa-autosta (sillä tiesin heidän saapunneen autolla) "parveke nääs". No vanhempi nainen sanoo että voi hakeakin. Lupasin sillä aikaa laittaa tee veden kiehumaan. Sen takia pyysin vanhempaa..... Koska nuorempi hymyili minulle ja hipaisi kättäni aivan niin kuin merkiksi. Tiesin mihin tää johtaa. Ovikello pimputti....pimputti Ja avasimme oven hyvän rakastelun jälkeen. :) Posket punasina:) Luin kiltisti toisen opuksen. Mutta näin myös "pilkkeen ja hymyn" Vanhemman naisen silmissä:) Sitten heräsin ja otin pyjaman napinlävestä kikkelin pois. Mut oli se kuin totta :)


    • Anonyymi

      Neon tosiperkeleitäja luulevat olevansa jotain mulla on tuttuja yksikään se viehermot kkierlpaska koko akka lähettää niitä päivän lauseita vatssppiin uskooko itsekään kyllä ne rikkoo kotirauhaa

      • Anonyymi

        Kirjoititko tuon selvin päin?


    • Anonyymi

      Rahaa ne on kyttäämässä .

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      617
      1633
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      44
      877
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      487
      753
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      14
      743
    5. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      45
      662
    6. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      41
      614
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      566
    8. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      32
      533
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      510
    10. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      161
      498
    Aihe