tarvitsen tietoa

apua_lapsettomuuteen

minulle tehtiin heinäkuussa Virossa ivf hoito ja se oli eka laatuuaan 4 inseminaatota on tehty lapsettomuusklinikalla siellä Virossa sitten tuli 5 munasolua ja ne hylki siittiöitä joten lääkäri sitten ruiskutti munasolujen sisään sen siittiön ja yksi alkio oli tuloksena, joka ei kuitenkaan kiinnittynyt. Voiko se olla vaan sattumaa ettei ne sillä spermalla sitten itäneet vai onko vika sitten munasoluissani? ovuloin joka kk normaalisti menkat on normaalit ja kierto 28pvää koti-inseminaatioita on yritetty ja luomuna, mut tuntuu aika toivottomalta miten sen saisin selville voinko saada normaalilla tavalla lapsia. Minulla ei ole enää varaa kalliisiin lapsettomuushoitoihin.

1

155

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei,
      Kuulostaa todella harmilliselta tilanteelta. Jos ymmärsin oikein munasolut eivät hedelmöityneet maljalla ja jälkeenpäin tehtiin niin sanottu hätämikroinjektio, joka ei onnistunut. Tämä on hyvin tavallinen lopputulos vastaavanlaisissa tilanteissa.
      Seuraava askel olisi tehdä uusi hoito suoraan mikrohedelmöityksen avulla.

      Tarinasi perusteella ongelmanne ydin on siittiöissä. Tiedämme, että raskaus voi alkaa itsestään, mutta siihen voi mennä aikaa. Tarvitaan suurin onnenkantamoinen, mutta mahdollista se on.

      Eikä teillä ole mahdollisuutta hoitoon julkisella puolella?

      Ystävällisin terveisin
      Anne-Maria / Väestöliiton klinikat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi teki aloitteen?

      😃 häh
      Ikävä
      111
      4379
    2. Onko kaivattusi ulkoisesti

      paremman vai huonomman näköinen kuin exäsi? 🪤
      Ikävä
      79
      3553
    3. Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?

      Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?
      Ikävä
      84
      3415
    4. Just alkoi ottamaan päähän

      Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk
      Ikävä
      22
      3411
    5. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      27
      3306
    6. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      76
      2974
    7. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      89
      2933
    8. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      67
      2855
    9. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      45
      2810
    10. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      85
      2589
    Aihe