Vilkasisepa tämän sivun päiväystä Firefox-selaimella:
http://www.botniabolt.fi/
Joskus vuonna 2007, kun kävin firmassa, huomautin myyntipäällikölle, että heidän kotisivunsa päiväys on vähän hassu.
Jonkun ajan päästä katsoin, oliko asia korjattu, mutta ei, joten kirjoittelin mailia:
"Hei
teidän nettisivuilla www.botniabolt.fi päiväyksen vuosiluvussa on ns.
2K-virhe.
Se näyttää esim. tänään || Pvm: 21/5/107 || klo:
kun pitäisi olla 21/5/2007 tai 21/5/07.
Oikeastaan suomalaisen standardin mukaan ei käytetä myöskään
kauttaviivaa, vaan pisteitä, eli näin: 21.5.2007
terv.
xxx"
Jonkun ajan päästä sain sivujen ylläpitäjältä tulikivenkatkuisen vastauksen, että he ovat jo kahdesti saaneet aiheettoman ilmoituksen viasta ja että heidän tietokoneellaan se näkyy ihan oikein. Ja kielsivät enää ottamasta yhteyttä.
Tulipa taas tänään asiaa heidän sivuilleen ja tuosta yhteenotosta on aikaa viitisen vuotta ja vuoden 2000 vaihtumisesta yli 12 vuotta, mutta edelleen porukka ei tahdo uskoa, että joku heidän asiakkaansa voisi käyttää muuta kuin Microsoftin selainta. IE korjaa nimittäin tuon päiväyksen teossa tehdyn virheen, muut noudattavat standardia.
Y2K vikaa 12 vuotta
PulttiPois
2
145
Vastaukset
- dasfdfgfhgfh
ruåttalaisten hommia...
java script clock on nimetty klocka... pitihän se arvata... - onko sillä väliä
Noh eipä noihin sivuihin ole muutenkaan ulkoasullisesti panostettu, ja kellokaan ei oikeastaan palvele ketään yhtään missään.
Typografiasta puhumattakaan. Sekava kuin mikä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al962345Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/221824Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1241592Perussuomalaisten onnistunut vappumarssi nostaa kannatusta
Rauhanmarssilla olleiden kimppuun hyökänneiden vassareiden kannatus sen sijaan romahtaa. Kaikki näyttää hyvältä vuoden161280- 821274
- 1271179
Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka135909"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!48898Yhä pyörit mielessä,
ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa29827Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su80826