Hei,
olen tässä pohdiskellut ja lueskellut netistä keskustelupalstoja ja ihmetellyt kovasti oman gynen toimintaa. Olemme mieheni kanssa yrittäneet 2 vuotta lasta tuloksettomana. Nyt olemme käyneet perustutkimuksissa (ei aukiolitutkimusta). Minulla ei muuta vikaa kun että ovulaatiota ei bongattu kierrosta, muuten kaikki arvot kunnossa. Miehellä spermaanalyysi oli moitteeton, jopa 16% siittiöistä laatuluokkaa. Nyt sitten antoivat clomi kuurin 2 tablettia kierron 5-9 päivä. ilman seurantaa... Pitäisikö ultra seurannassa käydä, monikkoraskaus riskin takia. Entä aukiolotutkimus? miten limakalvojen käy? Geuraava gyne aika 5kk päähän jollon luultavasti aukiolotutkimuskin tehdään.
clomifen ilman seurantaa
3
194
Vastaukset
- Kaisa
Hei!
Minulla yhdellä clomifen tabletilla (päivinä 3-7) kasvoi kuusi munasolua! Onneksi seuranta oli järjestetty asianmukaisesti. Minulla kuitenkin PCOs eli johtui varmastikin suurelta osin siitä. Suosittelen kuitenkin UÄ kontrollia. - Hattarapilvipuu
Hei,
Kuulostaa oudolta.. Minulle lääkärit kaikki sanonut että clomifen lääkkeen kanssa AINA seurantaulta. Minulla PCOS ja siihen clomifen, jotta ovuloisin. Ensimmäinen clomifen kierto oli viime kuussa (1 tabl. kp ja 3-7) ja minulla oli seurantaultra kp 11 ja kp 16 (jolloin löytyi yksi 20mm munasolu) ja viikko ovulaation jälkeen oli vielä verikoe, josta katsottiin progesteroni arvo joka kertoi sen ovuloinko vai en.
Clomifen lääke voi aiheuttaa sen, että munasolut tuottavat enemmän kuin kaksi munasolua kerralla. Tämän takia lääkärit ovat minulle halunneet tehdä seurantaultran, sillä jos olisi useampi kuin 2 munasolua niin pitäisi käyttää kondomia. Vaikka sinulla ei olisi PCO/PCOS niin silti suosittelen ultraa. Ja tosiaan ultran yhteydessä limakalvokin tarkistetaan, sillä clomifen voi aiheuttaa sen että se ohenee liikaa, jolloin hedelmöittynyt munasolu ei siihen voi tarrata kiinni.
Kun minulla viime kierto oli onnistunut: yksi hyvä munasolu ja verikoe varmisti että ovuloin, seuraavissa kierroissa minun ei tarvitse käydä seurantaultrassa. Mutte ehdottoman tärkeää olisi käydä seurantaultrassa ensimmäisessä clomifen kierrossa, koska lääke vaikuttaa kaikilla niin yksilöllisesti (etenkin kun sinulle on määrätty 2 tabl/pvä).
Toivottavasti tästä oli jotakin apua. Hei,
Olen samaa mieltä Hattarapilvipuun kanssa. Ihan oikeat neuvot.
Hyvää viikonloppua
Anne-Maria / Väestöliiton klinikat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1963959Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t562807Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per871401Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181276Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101219Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20201011- 46974
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt228924- 48921
Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä107706