Tallinnassa hintatsunami, vuodessa +20%

Kylmää kyytiä

"Tallinnan asuntojen keskineliöhinta oli 19,6 prosenttia korkeampi kuin vuotta aiemmin ja maaliskuussa 5,5 prosenttia korkeampi kuin helmikuussa.

Huoneistokauppojen lukumäärä nousi maaliskuusta helmikuuhun yhdeksän prosenttia ja samalla kauppasumma kasvoi 14,8 prosenttia. Vuodentakaiseen maaliskuuhun verrattuna kauppoja tehtiin 16,1 prosenttia enemmän 42,2 prosenttia suuremmalla summalla."

http://www.taloussanomat.fi/asuminen/2012/04/12/asuntoralli-kiihtyy-virossa/201227187/310

Lahden takana myrskyää jo. Vielä ehtii omaan, vuoden kuluttua on jo kalliimpaa

34

448

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 77888888888999999999

      Mä lähdin Tallinnan markkinoille jo kesällä 2010. Mutta minulla onkin siellä uusi tosikomea kämppä uuden keskustan alueella. Se ei kyllä ollut mikään ihan halpa juttu.

    • Niinpä niin

      Tosin tästä huolimatta asuntojen hinnat ovat reilusti alle 2-3 takaisten hintojen. Tallinnassa kun asuntojen hinnat tippuivat pari vuotta sitten yli 50%.

      • Ai niin

        Ai niin, no se onkin hyvä syy jatkaa odottelua

        Hehehe


      • 55556666666662222222

        Eivät pudonneet yli 50% vaan jtain 40% eli 0,6 kertaiselle tasolle huipusta. Tämä hintojen putominen siellä johtui siitä n.s. sisäisestä devalvaatiosta joka siellä tehtiin euroon siirtymisen myötä. Kruunun kurssi oli fiksattu euroon jo heti alkuunsa 90-luvulla ennen talouden nousukautta ja siis kruunun inflaatiotakin. Tästä kurssista kuitenkin haluttiin pitää kiinni. Se oli Viron oma ratkaisu, ja sen he katsoivat itselleen edulliseksi.


      • s.v.t.

        JUURI NÄIN. Kun ensin pudotetaan rajusti - siis todella rajusti - niin rommipölyn laskeuduttua voi tulla velkainen suomipoika, yrittää paeta vaalruusin vainukoiria.

        Näinhän se suomenkin tämänpäiväinen "talouskasvu" - se yksi prosentti - on saatu aikaiseksi: ensin 40 % vienninpudotus (=bkt) ja sitten "ekonomistit", siis ne kuminaamat, nysväävät vajaan prosentin kimpussa....

        tosin vienti on taas laskussa ja nokian osakkeen omistajilla kohta matti kukkarossa.


      • 77888899555555555555
        s.v.t. kirjoitti:

        JUURI NÄIN. Kun ensin pudotetaan rajusti - siis todella rajusti - niin rommipölyn laskeuduttua voi tulla velkainen suomipoika, yrittää paeta vaalruusin vainukoiria.

        Näinhän se suomenkin tämänpäiväinen "talouskasvu" - se yksi prosentti - on saatu aikaiseksi: ensin 40 % vienninpudotus (=bkt) ja sitten "ekonomistit", siis ne kuminaamat, nysväävät vajaan prosentin kimpussa....

        tosin vienti on taas laskussa ja nokian osakkeen omistajilla kohta matti kukkarossa.

        Ei tuosta kommentistasi saa parhaalla tahdollaankaan selvää mitä oikeastaan tarkoitat.
        Ei voi välttyä ajatukselta että kommenttisi on tehty vain epämääräisesti tavoittetasi tukemaan, ja että itse Tallinnan asuntomarkkinoista ja asunnoista siellä et paljon mitään tiedä.


      • Joskus isäntä
        s.v.t. kirjoitti:

        JUURI NÄIN. Kun ensin pudotetaan rajusti - siis todella rajusti - niin rommipölyn laskeuduttua voi tulla velkainen suomipoika, yrittää paeta vaalruusin vainukoiria.

        Näinhän se suomenkin tämänpäiväinen "talouskasvu" - se yksi prosentti - on saatu aikaiseksi: ensin 40 % vienninpudotus (=bkt) ja sitten "ekonomistit", siis ne kuminaamat, nysväävät vajaan prosentin kimpussa....

        tosin vienti on taas laskussa ja nokian osakkeen omistajilla kohta matti kukkarossa.

        Nokian osake tosiaan hieman kärsi tulosvaroituksesta. Osakkeiden määrä kuitenkin pysyy samana, oli ne ostettu milloin tahansa. Nythän niitä Nokian osakkeita kannattaa ostaa, kun ne ovat halpoja ja tunnepitoisimmat myyvät niitä, "kun vielä saa jotain". Voit olla ihan varma, että Nokian osakkeita omistavilla piensijoittajilla se ei ole salkun ainoa osake.


    • OK-onni

      Kesällä vuokraluukkujen lattiat kolisevat oikein tahdissa kun Suomen hintatsunami alkaa, leuat loksahtelee niinkuin wincapitassa konsanaan. Yksinkertaisimmallekin siis tiedoksi että kesän hintatsunami Suomessa on uutisoitu jo kuukausia sitten asiantuntevissa lähteissä mutta yllätyksenähän se palstan ikirommareille tulee :(

      • Vuosia rajattu määrä

        Se on aina yllätys kun rommaus peruuntuukin jälleen vuodella. Osa ei opi.


      • hehh
        Vuosia rajattu määrä kirjoitti:

        Se on aina yllätys kun rommaus peruuntuukin jälleen vuodella. Osa ei opi.

        Vastahan sitä on 12 vuotta putkeen peruttu :)


    • Huhhuhh!

      Huh huh, ompas tulossa tuhnuille todellakin arktista kyytiä. Nyt alkaa todellakin olla viimeiset ajat hankkiutua omaan, seuraavassa vaiheessa käydäänkin sitten jo huutokauppaa pyyntihinnoista ylöspäin

    • Taifuuni

      Kyllä tätä voisi kutsua jo pyörremyrskyksi

    • Pitikö

      Pitikö jäädä odottamaan, asuntotsunami uhkaavasti siirtymässä lahden pohjoispuolelle. Määrä joustaa hinnat nousee. Vanha Roomalainen sananlasku

    • Luki.

      Ei tuo ole asunto tsunami ei.

      tsunami sellainen myräkkä ettei mitään rajaa,tuolloin hintojen on noustava hetkessä 30-50% siis hetkessä parissa kuukaudessa.

      Ja jos se tsunami ei tule suomeen toukokuun viimeiseen päivään menessä ja nosta kerralla kymmeniä prosentteja ,niin sitä tsunamia ei tule eikä näy ja alkaa rymy lasku suomessa.

      kymmeniä prosentteja, en
      puhu romahduksesta koka kyseessä on vain 20-30 % lasku, 2013 -2014 vuonna lisää laskua.


      Olen tarkkailut tsunamin tuloa mutta jos se tulis niin tulee todella kovalla myrskyllä ja hintojen on raketoitava hetkessä muuten mitään tsunamia ei ole olutkaan.

      Epäilen kyllä ettei tulekkaan,vaan ohittaa suomen niin että aalot laskettavat suomen asuntojen hinnat kymmeniä prosentteja.

      • Höpsistä

        "tuolloin hintojen on noustava hetkessä 30-50% siis hetkessä parissa kuukaudessa."

        Hehheehee, höpöhöpö. Nyt menee Lukilla taas vähän överiksi.

        Tuollaiset nousut tai laskut eivät ole missään tilanteessa mahdollisia. Jo vuositason 20% nousu on lähes uskomaton.


      • lugi

        asuntojen hintojen noustessa vain 20% vuodessa on kyse romahduksesta.

        Uskokaa, minä tiedän!


    • Luki.

      Kysymys on tsunamista ,se tarkoittaa hetkessä olevaa nousua,romahdus on taas hetkessä laskevaa.

      Muutoin olisi näin asuntojen hinnat lähtivät voimakkaaseen nousuun joka tarkoittaisi hiljattain nousua ei tsunamilaista nousua.

      muutoinhan tuolla sanalla ei ole mitään merkitystä.
      romahdus voi tapahtua hetkessä -50% hyvin nukutun yön jälkeen.

      ja tsunami on vastaava.

      • Keppihevonenko

        -50% ei tapahdu yhdessä yössä, se tarvitsee ne -50% tehdyt kaupatkin. Omatharhasi eivät riitä.


    • Luki.

      Etpä ole elänyt 1990 luvun lamaa,yhdessä yössä muuttui kaikki,asuntojen hinnat romahtivat siis markkinahinnat -50-60% .Tämä tapahtui hetkessä.

      Osa pankeista oli pulassa käytännössä kaikki,konkursiin meni säästöpankki.

      yhdessä yössä kriisin ollessa päällä voi tapahtua mitä vaan se kuuluu talouteen,mikään ei ole niin varma kuin epävarma.

      2013-2014-2015 vuosina voi tapahtua katarofi taloudessa euroopanalueella,tuolloin talous heitää härän pyllyn.

      On suuri virhe uskotella itselleen median säestämänä talouden pysyvästä noususta,nimittäin pilviä on taivaalla ja ne uhkaa kasvaa synkäksi taudelliseksi myrskyksi.

      On erittäin harhaista luulla nyt menevän hyvin,oikeastaan päivastoin,valitettavasti näillä palstoilla liikkuvat sokeaksi luokiteltavat henkilöt jotka ei nää kauas,ei riitä että näkee auringon ikkunasta on nähtävä vielä kauemmas.

      Irlannissa asuntojen hinnat on romahtanut pohjamutiin,myös muissa euroopan osissa asuntojen hinnat on laskenut kymmeniä prosentteja.

      Norjassa on kehkeytymäisillään asunto kupla,ruotsissa lasketellaan alamäkeä.
      suomessa ei käy kauppa niin kuin kävi vielä vuosi sitten.

      Taloudellinen tilanne koko euroopassa on kuilun partaalla,ajat tulevat synkkenemään oikeastaan kaikin tavoin.

      Jos vähänkin on perillä asioista niin ei ole ostamassa asuntoa vaikka laskisi -30% markkinahinnat.

      Itse asiassa on vain hetki kun kuulemme ettei asuntojen kauppa käy enään entiseen malliin,ja hinnat laskevat vääjäämättä.


      Vellallisilla tulee olemaan erikoinen tilanne,asunnosta on maksettu enemmän kuin sen arvo onkaan,tämä saa suuniltaan monet.tosin tästäkin on nyt kerrottu.

      • hohhoijakkaa

        Tunnet itsesi terveeksi ja jätit lääkkeet syömättä


      • Ei hetkessä

        Ei se viime lamassakaan hetkessä tapahtunut, kehitykseen meni oikeasti vuosia. Asuntojen hintojen lasku alkoi viime lamassa jo vuonna 1989, eli jo 2 vuotta ennen varsinaista lamaa ja jatkui vuosia. Mitään äkillistä -50% romahdusta ei tapahtunut, eikä lamakaan päivässä tapahtunut, siitäkin oli jo useita merkkejä ennen sitä.


      • vuokrat +30..+40 %
        Ei hetkessä kirjoitti:

        Ei se viime lamassakaan hetkessä tapahtunut, kehitykseen meni oikeasti vuosia. Asuntojen hintojen lasku alkoi viime lamassa jo vuonna 1989, eli jo 2 vuotta ennen varsinaista lamaa ja jatkui vuosia. Mitään äkillistä -50% romahdusta ei tapahtunut, eikä lamakaan päivässä tapahtunut, siitäkin oli jo useita merkkejä ennen sitä.

        50 % hintojen lasku on essonbaarin / vuokrakasarmien legenda!

        Nimellishinnat eivät hirveästi laskeneet, mutta realihintakäppyröissä toki on mutka alaspäin. Tämä johtuu suurelta osin mystisestä inflaatiosta, joka on aina mennyt ja tulee menemään tuhnuilta yli hilseen.

        http://www.iltasanomat.fi/asuminen/art-1288432375333.html

        Vuokrat sen sijaan nousivat parissa vuodessa 30-40 % ja koko laman aikana 50 %. Siis keskimäärin. Oikeasti. Tämän voi tarkistaa tilastoista.


    • Luki.

      Sitten nokian osakkeeseen,palstalla tavan omaiset huuhailijat innosta huumantuvana kirjoittelivat nokiaan sijoittamisesta,kysymys tuli sitten Lukille kannattaako nyt ostaa.

      Kerroin näin nokialla on menestykseen liian vaatimattomat puhelimet nämä vaikuttavat niin että melkoisella todennäköisyydellä samsung jyrää ohi,arvioni oli osakkeen hinnasta laskee noin 3 euron lähelle jopa alle.

      Näin on käynyt,arvioni mukaan nokia ei tule olemaan ykkös puhelin moneen vuoteen koska siihen ei ole edellytyksiä.

      Kerroin siis tammikuussa samsungin mahdollisen ykkös paikan ja näin kävi.

      Niinpä olen antanut palstalaisille arvokasta tietoa jota ei ole noteerattu eikä varmastikkaan asuntojen hinta keskustelussa tulla noteeraamaan, koska oma usko on sokaissut todellisuuden.

      Melkoisella todennäköisyydellä suomessa lähtee asuntojen hinnat näkyvään laskuun,alle vuoden sisään on hinnoista sulanut siis markkina hinnoista -20%-30% .Tämä siis olisi tapahtunut 2013 toukokuuhun mennessä.

      Euroopassa tapahtuu 2013 vuoden vaihteella melkoinen myrsky.

      • Lukin opetuslapsi

        "Kerroin siis tammikuussa samsungin mahdollisen ykkös paikan ja näin kävi."

        Oiskos mitään linkkiä tuohon?


      • Luki.

        Tässä tämä on.Laupias.


      • Laupias.
        Luki. kirjoitti:

        Tässä tämä on.Laupias.

        Kiva.

        Olet joutunutkin vähän pyörtämään puheitasi; tuolla kerroit ylempänä 2012 tulevan -20 jopa -30% asuntojen hinnat alas.

        Mutta sehän onkin ihan fiksua, että puhuu hivenen ympäripyöreitä, niin sen sanotun voi aina muotoilla uudestaan tai jotain.

        Nythän on se viimeisin varma tieto, että maltillinen, mutta pitkä lasku tiedossa.

        Olen valmis ajattelemaan realihinnan laskua, mutten numeraalisten.
        Riippuu monesta tekijästä, eikä vähiten ekp:sta


    • Luki.

      Ja lyhyesti kerrottuna.

      - Sanon ihmisille, jotka näkevät jo vihreitä pälviä, että näen vain kuihtuneita korsia.

      • Heh¨

        Muistahan Luki nukkuakin välillä :)


      • Ohhohh
        Heh¨ kirjoitti:

        Muistahan Luki nukkuakin välillä :)

        Ohhoh, ompas Lucky-Luki käynyt yöllä kuumana


    • Nyt

      Nyt se sitten rantautui. Kolmioiden hinnat 10%

    • soomi poeg

      Tallinnan asuntojen hinnat nousevat lähivuosina Helsinkiä nopeammin. Jos Helsingissä ei tule hintojen romahdusta, niin toisaalta turha odottaa mitään hirveää hintojen nousua. Virossa taas pohjakosketus on nähty. Palkat ja BKT kasvavat Suomea nopeammin, minkä vuoksi tuottoa on lupa odottaa.

      Jos hankkii asunnon Tallinnasta, kannattaa perehtyä markkinoihin. Neliöhinta vaihteleen kaupunginosittain erittäin paljon, mutta myös samassa kaupunginosassa hintahaitari saattaa uusissakin asunnoissa vaihdella todella paljon. Jopa saman kadun varressa voi olla huomattavia hintaeroja.

      Virolaisille myös asunnon kerroksella on selvästi suurempi merkitys kuin suomalaisilla. Samassa talossa juuri samanlainen asunto voi olla huomattavasti kalliimpi ylemmissä kerroksissa verrattuna alimpiin. Yksi perussääntö on, että älä koskaan osta sijoitusmielessä ensimmäisen kerroksen asuntoa. Niitä on vaikea myydä, vaikka niiden neliöhinnat olisivatkin ylempiä kerroksia halvempia.

      Jos haluaa ostaa Tallinnasta sijoitusasunnon, suosittelen keskikaupungin tilavia yksiöitä. Vuokratuotto on hyvä osittain senkin vuoksi, että tällaisia asuntoja hankkivat vuokralle muutkin kuin virolaiset. Näistä asunnoista pääsee kohtuullisen hyvin eroon, jos haluaa myydä. Viiden vuoden perspektiivillä on lupa myös odottaa mukavaa arvonnousua näissä asunnoissa.

      • 77888999999999999999

        Kyllä tuossa niitä asioita on jotka on syytä ottaa huomioon Tallinnassa. Jos ei tunne oloja ja kaupunkia niin vähiten riskialtis on uusi tai uudehko asunto ja keskikaupungilla, se vaan että nämä ovat myös aika hintaviakin. Vanha kaupunki on ihan oma lukunsa, kovat hinnat sielläkin vanhoissa asunnoissa , voisivat osoittautua hyviksi sijopituskohteena, mutta oloja tuntamattomalle ne ovat riskialtteita.
        Virolaislle ylipäätänsöäkin on auto tärkeä, ja heillä on hyviä autoja vaikka ei paljon muuta oliasikaan. Tästä seuraa se että Tallinnassakin on asuntoon liittyvä autopaikka tai ylipäätänsä auton paikoituasjutut tärkeitä.


    • tulevathankkeet

      Rail-Baltica ja Suomenlahden tunnelien päätökset nostavat hintoja entisestään tulevaisuudessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      85
      4614
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      110
      3830
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      175
      3620
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      58
      2052
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      129
      1114
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      140
      1050
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      963
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      882
    Aihe