Mä haluaisin ostaa junaliput etukäteen netistä. Mutta, mutta kun lippu pitäisi maksaa niin Elvira vaihtuu unkarinkieliseksi ja käyttäjäksi pitää rekisteröityä... Mulle on myös epäselvää tuleeko maksun jälkeen (jos mä ikinä edes pääsen sinne saakka) koodi jolla tulostan liput juna-asemalla vai tulostanko liput itse omalla tulostimella? Jos tulee eka niin onhan juna-aseman koneessa kielivalintana englanti, pakkohan siellä on olla, eikö niin?! Tätäkin joutuu nyt epäilemään kun lippukaupassa kieli vaihtui englannista unkariksi.
Mä en haluaisi jättää lippujen ostoa reissun alkuun kun Keletille on suht pitkä matka meidän hotellilta ja itse matkustuspäivänä junakin lähtee jo aamulla ysin aikaan. Oliskohan mahdollista ostaa kansainvaliseen liikenteeseen lippua esim. Deliltä joka olisi paljon lähempänä meitä? VR :n lipunmyynti eikä RailEurope ole ainakaan heti vaihtoehtoja, ne nyhtää rahat matkustajilta ;)
Kuinka ostat junalipun (for dummies)...
3
358
Vastaukset
- Heissuliveis
Déliltä voi ostaa liput.
- ördögségi buta
Ennen vanhaan Unkari oli niin yksikielisesti unkarinkielinen, että ulkomaalaisten ilmoittautumislomakkeetkin olivat poliisiasemalla vain unkariksi. Ulkomaalaisten piti ilmoittautua vielä 70-luvulla lähimmällä Rendörségillä kolmen päivän aikana saapumisesta.
Mutta kyllä Keleti PU:lta saa lippuja paikaltakin. Sanot vain, että "Kérem egy jegyet (haluamasi kohde)-be." Edestakaisisessa tapauksessa "Oda-vissza".
Siis keeräm ädj jädjät ja oda-vissa.- Kokeneen neuvo
Joo, tai vielä helpommin; menolipun saat kun sanot vaan sen paikkakunnan nimen, minne olet menossa. Jos haluat menopaluun, sanot lisäksi "retur".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.888077Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m906084Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875567Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot685511Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1134740Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1232508Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys362218Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71354Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e51349Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa441190