Mä haluaisin ostaa junaliput etukäteen netistä. Mutta, mutta kun lippu pitäisi maksaa niin Elvira vaihtuu unkarinkieliseksi ja käyttäjäksi pitää rekisteröityä... Mulle on myös epäselvää tuleeko maksun jälkeen (jos mä ikinä edes pääsen sinne saakka) koodi jolla tulostan liput juna-asemalla vai tulostanko liput itse omalla tulostimella? Jos tulee eka niin onhan juna-aseman koneessa kielivalintana englanti, pakkohan siellä on olla, eikö niin?! Tätäkin joutuu nyt epäilemään kun lippukaupassa kieli vaihtui englannista unkariksi.
Mä en haluaisi jättää lippujen ostoa reissun alkuun kun Keletille on suht pitkä matka meidän hotellilta ja itse matkustuspäivänä junakin lähtee jo aamulla ysin aikaan. Oliskohan mahdollista ostaa kansainvaliseen liikenteeseen lippua esim. Deliltä joka olisi paljon lähempänä meitä? VR :n lipunmyynti eikä RailEurope ole ainakaan heti vaihtoehtoja, ne nyhtää rahat matkustajilta ;)
Kuinka ostat junalipun (for dummies)...
3
367
Vastaukset
- Heissuliveis
Déliltä voi ostaa liput.
- ördögségi buta
Ennen vanhaan Unkari oli niin yksikielisesti unkarinkielinen, että ulkomaalaisten ilmoittautumislomakkeetkin olivat poliisiasemalla vain unkariksi. Ulkomaalaisten piti ilmoittautua vielä 70-luvulla lähimmällä Rendörségillä kolmen päivän aikana saapumisesta.
Mutta kyllä Keleti PU:lta saa lippuja paikaltakin. Sanot vain, että "Kérem egy jegyet (haluamasi kohde)-be." Edestakaisisessa tapauksessa "Oda-vissza".
Siis keeräm ädj jädjät ja oda-vissa.- Kokeneen neuvo
Joo, tai vielä helpommin; menolipun saat kun sanot vaan sen paikkakunnan nimen, minne olet menossa. Jos haluat menopaluun, sanot lisäksi "retur".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3749883Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat946238Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3825905SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1584313Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä33612Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien873198Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal843150Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,62916Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr102852Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en622844