paluuehto

pätkäduunari

osaisko joku vastata:

liitonrahoilla mennään, päiviä "pari sataa" jäljellä.

tulee tehtyä pätkätöitä ja niin sanottu paluuehto alkaa täyttyä. 34viikoa töitä, 24kk sisällä jos olen oikein ymmärtänyt.

minulle on epäselvää, että milloin tuo päivärahalaskuri nollautuu. voiko se nollautua nyt kun minulla on vielä päiviä jäljellä vai onko paluuehto tarkotettu semmosille joilla liitonrahat on jo syöty ja mennään peruspäivärahalla?

eli koskeeko "paluuehto" minua ollenkaan.

toinen mietintä on, jos paluuehto koskee minua niin voiko siitä kieltäytyä? ennen oli isompi palkka, saan parempaa rahaa jos mitään ei nollattaisi.

4

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • slhfslifhsifh

      villiveikkaus että pitää olla loppuun kulutettu päivät ennen kuin voi alkaa nollaamaan.

      • 43244324

        Veikkauksesi menee metsään. Nollautuu heti kun ne 34 viikkoa 24 kk:n aikana tulevat täyteen.


    • pätkäduunari

      ok,

      nollautuukohan ilman sen kummenpia "hakemisia"? onko kellään kokemusta. saattaahan se olla työttömyyskassa kohtainen asia.

      no näyttääpi siltä että nollaukseen menee ja sen jälkeen on sitten "liiton rahat" astetta pienemmät. no aina se työnteko kannattaa loppupeleissä :)

      • ,l.ö-ä

        Palkkatodistukset tietysti joka paikasta.
        Menee uuten laskuun ja 7pv. omavastuu,päivät alkaa nollasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      111
      2722
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      62
      1724
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      17
      1720
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      267
      1608
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      11
      1564
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      27
      1268
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      27
      1139
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1062
    9. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      83
      1031
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1022
    Aihe