Olen ollut kohta kolme vuotta puhelinmyyntifïrmassa töissä. Pää ei enää yksinkertaisesti kestä. Olen JOKA PÄIVÄ huonolla tuulella sen takia kun vihaan työtäni. En saa mistään uutta työpaikkaa koska minulla ei ole mitään koulutusta. Tämä on ihka ensimmäinen työpaikkani, joten työkokemusta ei muilta aloilta ole. Miten voin lähteä kyseisestä firmasta niin että vältän karenssin? Lopareista ilmeisesti tulee 3kk karenssi, pitääkö minun siis pyytää pomoani antamaan potkut minulle?
Pää ei yksinkertaisesti kestä
4
209
Vastaukset
- Ikihakija
Jos haluat potkut niin lopetat sen myymisen tai vähennät myyntiäsi. Koeta silti löytää uusi työ ensin, eikö esim. siivoushommia tai kaupan kassan hommia . saa ilman koulutustakin. Puhelinmyynti on aikamoista huijausta, joten ei ihme, ettei sitä kestä. Mieti mitä haluat tehdä ja lähde vaikka opiskelemaan. Jos Sinulla on jo kolme vuotta työkokemusta, niin kyllä sinä töitä saat.
- markkinatalkkari
Jep, siivoamisesta ja myymälähommista maksetaan kuitenkin työehtosopimusten mukaista palkkaa, eikä jotain provisiota, jota saat puolipakotettuasi ihmisiä tilaamaan lehtiä.
Vaihda ihmeessä hommia, tai voisitko hakeutua koulutukseen? - Pakon edessä
Mene lääkäriin ja pyydä kolmen kuukauden (karenssin ajan) sairausloma. Eikös tuosta jo tule niin kamala henkinen stressi ja masennus... Karenssin aika on sidottu päivämääriin, joten se kuluu, vaikka olisit sairauslomalla.
Karenssi siis kuluu samalla kun saat Kelan sairauspäivärahan. Saat vain 7 pv karenssin (joka kaikilla on työsuhteen päättymisen jälkeen) kun sairausloma loppuu.
Kannattaa mennä lääkäriin samalla kun irtisanoo itsensä, jotta sairauspäivärahakarenssit kuluu irtisanomisaikana. Sairauslomalle jäät tietysti heti. - TinTin
Tuo on kyllä kurja tilanne. Sinuna menisin lääkäriin hakemaan stressi-loman ihan ensimmäiseksi ja hakisin sinä aikana vaikka niitä siivoushommia.Niissä saa olla ihan omissa ajatuksissaan kun vaan tekee työnsä. Myyjän hommia voi saada muualtakin tuolla kokemuksella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse964754Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133912Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2073800Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1012205Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575771964Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801336- 1321248
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1621226- 531095
En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???4771022